שתף קטע נבחר

ספיר: המרצה יתנצל בפני המילואימניק ולא יפוטר

מכללת ספיר הקציבה שבוע לקבלת התנצלות מהמרצה ניזאר חסן, שסירב ללמד סטודנט לקולנוע שהגיע להרצאה במדים. ועדת שימוע פנימית קבעה כי התנהגותו של חסן היתה פסולה, אך עדיין החליטה להסתפק באזהרה. הסטודנט אייל כהן שמח על סיום הפרשה וכבר עמל במרץ על הסרט הבא שלו

מכללת ספיר תסתפק בהתנצלות של ניזאר חסן, המרצה לקולנוע שסירב ללמד את חייל המילואים אייל כהן, לאחר שזה הגיע להרצאה במדים - כך עולה מדו"ח מסכם שמסרה היום (ה') ועדה שקיימה שימוע לחסן. בוועדה היתה דעת מיעוט של אחד המשתתפים, שדרש לפטר את חסן לאלתר.

 

המקרה, שפורסם לראשונה ב-ynet, אירע בנובמבר אשתקד. הוועדה, שהתכנסה שלוש פעמים, קבעה כי העימות בין המרצה לסטודנט פרץ בעקבות בקשתו של חסן מכהן לא להופיע בשיעוריו הבאים במדים. במהלך השיעור אמר חסן "כן, המפקד" כמה פעמים, דבר שהתפרש על ידי כהן בתור לעג וזלזול. בהמשך השיעור חסן סירב לאפשר לכהן להגיב על דבריו, והבהיר כי יתיר לו לדבר רק בשיעור הבא  אם יבוא לשיעור ללא מדים.

 

פרקליטתו של המרצה, עו"ד אתי לבני, אמרה כי חסן פעל בתום לב. "הוא רוצה לראות בכיתה רק בני אדם - לא חיילים, לא יהודים, לא ערבים - והוא לא התכוון להשפיל. מראה של מדים דיו להפחיד ולהרתיע אותו. הוא רואה בהם גילוי של אלימות. חסן הגיב על הופעתו של סטודנט במדים מתוך פחד", ציינה והוסיפה כי נדמה היה לחסן שכהן נושא נשק.

 

הוועדה קבעה כי אינה מקבלת את פרשנותם של חסן ועו"ד לבני לאירוע. "אף שחסן ניסה להציג את התנהגותו כנובעת ממניעים וערכים הומניסטיים טהורים, הוועדה סבורה כי היא היתה פועל יוצא מהסתייגותו העמוקה מהסמלים המובהקים", נאמר בהחלטת הועדה.

 

עוד קבעה הוועדה כי התנהגותו והתבטאותו של חסן כלפי הסטודנט "היתה פסולה לחלוטין והיא ראויה לגינוי חריף ביותר. הוועדה החליטה כי חסן חייב בהתנצלות בפני הסטודנט על הפגיעה בו והשפלתו, גם אם לא התכוון לכך". כמו כן הוחלט לצרף לגינוי אזהרה חמורה וחד-משמעית, לפיה המכללה תפטרו אם ימשיך לנהוג בדרך שנקט בעבר.

 

הסטודנט: "אקבל את ההתנצלות"

בעקבות החלטות הוועדה, שהוגשו לנשיא המכללה פרופ' זאב צחור, שיגר הנשיא מכתב לחסן: "כתנאי להמשך העסקתך, אתה נדרש להתנצל בפני הסטודנט על הפגיעה בו והשפלתו. אני מבקש לקבל את נוסח התנצלותך בתוך שבוע מיום משלוח מכתבי זה אליך. בדברי ההתנצלות עליך להתייחס למחויבותך לכיבוד מדי צה"ל ולזכותו המוחלטת של הסטודנט - של כל סטודנט - להכנס לכיתתך במדים".

 

עוד כתב פרופ' צחור במכתבו: "לא אקבל התנצלות שאיננה חד-משמעית. לא אקבל התנצלות שאיננה מתייחסת לכיבוד מדי צה"ל או שיש בה התמקחות בעלת גוון פוליטי... ומובן מאליו שעד קבלת ההתנצלות אינך רשאי ללמד במכללה".

 

הסטודנט כהן אמר כי הוא שמח על סיום הפרשה. "בימים אלה אני מצלם סרט דוקומנטרי ועלילתי, שבו תשתלב הפרשה הזו. דרשתי מחסן התנצלות מפני שהוא פגע בי ובחיילי צה"ל. את זה קיבלתי ואני מודה למכללה על העמדה שהציגה בעניין", אמר.

 

אולם אגודת הסטודנטים בספיר סירבה לקבל את החלטת הוועדה. "אין מידתיות בין מסקנות הוועדה להחלטתה, כי הרי מה תועיל ההתנצלות אם בשל כך הוא ישנה את יחסו לסטודנטים? לצערנו, זו אינה הפעם הראשונה שסטודנטים מתלוננים נגדו, ויש כמה פעולות שאנו נעשה אם הנהלת המכללה לא תעשה, למרות הערכתנו הרבה להנהלת המכללה", אמר יו"ר האגודה, דוד ברנן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
פרופ' צחור. זכות ללבוש מדים
צילום: אמיר כהן
צילום: ליז אבוטבול
כהן. עכשיו הסרט
צילום: ליז אבוטבול
מומלצים