שתף קטע נבחר

כולם מחכים להחלטת ברק. הערכה: לא יפרוש

יו"ר העבודה, אהוד ברק, צפוי להודיע בימים הקרובים אם המפלגה תפרוש מהממשלה בעקבות דו"ח וינוגרד. הדעות במפלגה חלוקות, אך גורמים בכירים העריכו: ברק לא יפרוש

אחרי פרסום דו"ח וינוגרד ושלושה ימים של איפול במערכת הפוליטית, כולם מחכים למוצא פיו של יו"ר מפלגת העבודה, השר אהוד ברק. ברק צפוי למסור את עמדתו על הדו"ח בימים הקרובים, וייתכן שיעשה זאת כבר מחר.

 

במפלגת העבודה יש רוב נגד היציאה מן הממשלה, אולם היו"ר מסרב לחשוף את הקלפים שבידיו. כל מי שדיבר עם ברק בימים האחרונים התקשה להבין לאן מועדות פניו, אולם גורמים בכירים במפלגה אמרו הערב (שבת) חד משמעית כי ברק לא יפרוש מהממשלה.

 

יחסו של ברק לדו"ח הוא אמביוולנטי: מצד אחד הוא סבור כי מדובר בדו"ח לא פשוט שאי אפשר להתעלם ממנו ולעבור לסדר היום, אך מצד שני הוא מודע לעובדה כי בשאלות המוסריות ניקה הדו"ח את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, וכי השאלה המרכזית של הפרק כיום היא שיקום הצבא ודאגה למערכת הביטחון ולאיומים הביטחוניים המרחפים מעל ישראל.

 

ההערכה במפלגת העבודה היא כי בסופו של דבר ברק לא יודיע על פרישה מיידית מהממשלה, אולם בהודעתו הרשמית יביע את דעתו על הביקורת החריפה שמתח הדו"ח על הדרג המדיני ובראשו ראש הממשלה. במערכת הפוליטית מדברים בימים אלה על האפשרות כי ברק ימסור בהודעתו הודעה שתכלול גם התייחסות למועד של הבחירות הבאות.

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' הצטרפה לחבריה למפלגה, איתן כבל, דני יתום ואופיר פינס וקראה לפרישת המפלגה מהממשלה. במכתב ששיגרה לתומכיה פירטה יחימוביץ' את הסיבות המוסריות והפוליטיות להחלטתה. "אני חשה שאט נפש מריקודי ההורה ופתיחת בקבוקי השמפניה בסביבתו של אולמרט נוכח מסקנות הדו"ח", כתבה.

 

בתוך כך, יערוך מחר מחוז הקיבוצים, אחד המחוזות החזקים במפלגת העבודה, המתנגד באופן חד משמעי לפרישה מהממשלה, דיון בהשתתפות השר בנימין בן אליעזר וח"כ אופיר פינס. בן אליעזר, המתנגד לפרישה, אמר בראיון בערוץ 2 כי עדיף יהיה אם ברק ישאר בממשלה וישקם את הצבא.

 

בסקרים שהתפרסמו בסוף השבוע בעיתונים התברר כי רוב מוחלט של תומכי העבודה מתנגדים לפרישה מן הממשלה, וכי מעמדו של ברק בציבור חלש יותר אף מזה של ראש הממשלה אולמרט. בעבודה יש המעריכים כי מנתונים אלה ברק לא יוכל להתעלם בבואו להחליט על עמדתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. מסרב לחשוף את הקלפים
צילום: איי אף פי
ועדת וינוגרד מציגה את הדו"ח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים