שתף קטע נבחר

"התנתקות חמאס מישראל - אינטרס מובהק"

גורמים מדיניים וביטחוניים בירכו על כוונת חמאס להתנתק כלכלית מישראל ואמרו כי מדובר באינטרנס ישראלי מובהק. גורם ביטחוני אמר עם זאת, כי "גם אם חמאס ימצא במצרים אוזן קשבת ויתנתק, מבחינתנו הוא עדיין ארגון טרור"

בירושלים מברכים על הידיעה שחמאס שוקל ברצינות את האפשרות להתנתק מהשליטה הכלכלית של ישראל על רצועת עזה. גורמים מדיניים אמרו אמש (שבת) ל-ynet כי הם מברכים על כוונת של ראש ממשלת החמאס, איסמעיל הנייה. "זה אחד האינטרסים המובהקים של ישראל ובתנאי שיישמרו האינטרסים הביטחוניים שלנו מול מצרים".

 

מאז כיבוש רצועת עזה על-ידי ישראל במלחמת ששת הימים, מחויבת האחרונה על פי החוק הבינלאומי לספק את צורכי התושבים. ואולם, על רקע המשך ירי רקטות הקסאם מהרצועה לעבר שטחי ישראל, החליטה הממשלה להטיל סגר על הרצועה, וגם גורמים ביטחוניים מציינים כי "התנתקות כלכלית היא אינטרס ישראלי מובהק".

 

גורם ביטחוני שהתייחס לנושא אמר כי "זה לא סוד כי מבחינתנו שלטון חמאס בעזה הוא אויב שמבקש לפגוע באזרחי ישראל. אחרי תוכנית ההתנתקות תקוותנו היתה שרצועת עזה תפעל כיישות עצמאית, עם תלות הולכת ופוחתת בישראל, לצערנו לא כך התפתחו הדברים ובמקביל לסיוע הישראלי - התגבר הטרור".

 

"הסגר - כדי לגרום לחמאס לחפש אפיקים אחרים"

הגורם הביטחוני הוסיף כי ישראל לא יכולה להרשות לעצמה רעב או פגיעה בטיפול בחולים ברצועה ולכן ישראל מעניקה סיוע לאוכלוסייה הפלסטינית ברצועה, למרות הטרור, "כי אנחנו יהודים".

 

לדבריו, המהלך שמתבצע בשבועות האחרונים - במסגרתו מצמצת ישראל את התלות של חמאס והרצועה בישראל על-ידי הגבלת הכנסת סחורות, הוא צעד שאמור לגרום לחמאס לחפש אפיקים אחרים. "בכל מקרה, בין אם חמאס ימצא במצרים אוזן קשבת ובין אם לאו, נמשיך לראות בן ארגון טרור ונפעל נגדו בכל האמצעים העומדים לרשותנו".

 

ישראל מספקת לרצועת עזה כ-60 אחוז מתצרוכת החשמל. כמו כן סיפקה עד לא מכבר נמלים ימיים ואוויריים להוצאה ולקבלת סחורות מעזה ואליה. כמו כן מספקת ישראל לרצועת עזה חלק מאספקת המים. ישראל נתנה לעזה גם שירותים בנקאיים ושירותי תשתיות נוספים.

 

לאור התגברות התקפות רקטות הקסאם על ישראל החליטה הממשלה לא מכבר לסגור את המעברים לרצועת עזה. כמו כן הוחלט על צמצום אספקת המאזוט (הסולר הכבד המשמש את תחנות הכוח המקומית), אשר חודש לאחרונה גם על פי החלטת בג"ץ מהשבוע. נכון להיום המעברים בין ישראל לעזה סגורים, אולם סיוע הומניטרי מועבר לרצועה. כמו כן נמשכת אספקת החשמל והמים לתושבים.

 

חמאס: מצרים היא השער של עזה

מוקדם יותר אתמול אמר יועצו המדיני של ראש ממשלת החמאס כי חמאס שוקל ברצינות את האפשרות להתנתק מהשליטה הכלכלית של ישראל על רצועת עזה. היועץ, אחמד יוסף, הוסיף כי הארגון כבר הכין את ההצעות ואת התוכניות הדרושות כדי להתחבר כלכלית למצרים במקום לישראל, בשל העובדה שחמאס רואה במצרים כ"שער של עזה" לעולם הערבי והאיסלאמי והוא רואה בה כעומק האסטרטגי שלה.

 

במסגרת התוכנית, שייתכן שכבר הוצגה בפני מצרים בעת הביקור משלחת חמאס בקהיר השבוע, ניתן למצוא הצעות לפיהן מצרים תספק לרצועת עזה את תצרוכת החשמל והדלק ותפתח את גבול רפיח לייבוא ולייצוא סחורות.

 

בדיונים שנערכו בסוף השבוע במערכת הביטחון בראשות סגן השר מתן וילנאי, הוחלט כי השבוע יוכנסו לרצועה סולר לתחנות הכח ובנזין בכמות מצומצת באופן יחסי של 75 אלף ליטר. כמו כן יועברו גז לבישול ומאה משאיות ביום של תרופות ומוצרי יסוד.


פורסם לראשונה 02/02/2008 22:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלסטינים בגבול רפיח, השבוע
צילום: איי פי
מומלצים