שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למעלה משליש מקשישי ישראל סובלים מעודף משקל

  בנוסף למחלות ובעיות אחרות, סובלים הקשישים בישראל גם מבעיות תזונה: כשליש מהגברים הקשישים וכמחצית מהנשים סובלים מעודף משקל. רבע מהקשישים בסיכון גבוה לתת תזונה

  יותר משליש מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל סובלת מעודף משקל. כך עולה ממחקר שנערך ביחידה לתזונה במשרד הבריאות. במחקר נבדקו הרגלי התזונה והבריאות הכללית של כ-1,800 קשישים בני 65 עד 74. מהנתונים עולה כי 27 אחוזים מהגברים היהודים ו-30 אחוז מהערבים סבלו מעודף משקל. אצל הנשים המצב חמור יותר - 41 אחוז מהיהודיות וכמעט שני שלישים מהערביות (64 אחוז) סבלו מעודף משקל.

   

  "תזונה טובה היא אחד הגורמים לבריאות טובה", מסבירה החוקרת רבקה גולדשמיט את הרקע למחקר. עודף משקל עלול לפגוע בבריאות הקשישים, אך גם מצב של תת תזונה עלול לסכן את חייהם. בסקר נמצא כי 17 אחוז מהגברים וכמעט 30 אחוז מהנשים נמצאו בסיכון גבוה לסבול מתת תזונה. הסיכון לתת תזונה נגזר ממדדים שונים בהם המשקל, יכולת התפקוד, צריכת תרופות ועוד. רק 20-30 אחוז מהנבדקים נהנו ממשקל גוף תקין.

   

  כל משתתפי הסקר דיווחו שהם סובלים ממחלה כרונית אחת לפחות. 85 אחוז דיווחו כי הם סובלים ממחלה אחת עד שלוש מחלות כרוניות. רוב המשתתפים נטלו בין ארבע לשמונה תרופות או תוספי תזונה באופן קבוע. חמישית מהנשאלים הערבים ו-8 אחוז מקרב היהודים ציינו כי אינם יודעים לשם מה הם נוטלים את התרופות שרשמו להם הרופאים.

   

  במחקר נמצא כי 29 אחוז מהנשאלים סבלו מרמת כולסטרול גבוהה ו-44 אחוזים סבלו מהפרעה בתפקוד הכלייה.

   

  כחלק מהמחקר התבקשו המשתתפים לרשום בשאלון מה אכלו ביממה החולפת. נמצא כי רכיבי תזונה מסוימים נמצאים בחסר בתפריטם של הקשישים.

   

  40 אחוז מהנשאלים צרכו סידן וחומצה פולית בכמות פחותה מהמומלץ. 30 אחוז מהנשאלים לא הגיעו לרמת המומלצת של צריכת B-12, שמקורו בבשר מן החי. עוד נמצא כי צריכת הקלוריות ירדה עם הגיל וכי נשאלים שדיווחו על קשיים כלכליים ברכישת מזון ("אי ביטחון תזונתי") צרכו בפועל פחות קלוריות מעמיתיהם למחקר.

   

  "הפערים בצריכה תזונתית דורשים בדיקות", אומרת גולדשמיט החוקרת. אחת המסקנות של המחקר היא שיש לשקול להעשיר במרכיבי מזון חיוניים (סידן, B-12 וחומצה פולית) את מוצרי המזון שאוכלים הקשישים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  קשישים. בעיות תזונה
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים