שתף קטע נבחר

גורת לוויתן מתה במעגן קצא"א באשקלון

עובדי חברת קצא"א דיווחו על נקבת לוויתן באורך 14 מטר שנמצאה במצוקה על שובר הגלים סמוך למתקן. חוקרי המרכז לחקר והצלת יונקים (מחמל"י) מיהרו למקום לטפל ביונקת הימית ומצאו אותה פצועת ותשושה. כעבור שעה קלה היא מתה. "ככל הנראה היא הגיעה לנוח על הריף החולי אבל מתה מאפיסת כוחות"

ביקור מפתיע באשקלון: גורת לוויתן מצוי, באורך 14 מטר ובמשקל של כ-13 טונות, נצפתה הבוקר (א') במעגן של חברת קצא"א (קו צינור אשקלון-אילת) באשקלון. חוקרי יונקים ימיים מיהרו למקום וגילו כי נקבת הלוויתן פצועה ותשושה. כעבור שעה קלה, בעוד הם שוקלים כיצד להעבירה לטיפול רפואי, היא מתה.
 
הדיווח הראשוני על הביקור המפתיע הגיע מעובדי המתקן בשעה שמונה בבוקר לערך. "הלוויתן נמצא בתוך חלקו הפנימי של המעגן, צמוד לשובר הגלים", אמר ל-ynet איציק לוי, מנהל הנמל בחברת קצא"א. "היא היתה עדיין חי, אבל מצבה לא היה טוב. ניתן היה בבירור לראות שהיא תשושה, אבל היא עוד נשמה. לא זכור לי בחמש השנים האחרונות מקרה של לוויתן שהגיע בסמוך למתקני החברה".  
 
 
חוקרי המרכז לחקר והצלת יונקים ימיים (מחמ"לי) קיבלו הודעה על הלוויתן ומיהרו להגיע למקום כדי לבדוק באיזה מין של לוויתן מדובר ומה מצבה. "מדובר בנקבת לוויתן מצוי בת שמונה חודשים עד שנה - גיל בו היא אוכלת בכוחות עצמה", אמר ל-ynet יו"ר מחמ"לי, אביעד שיינין. "היא ישבה על ריף חולי, התנשמה בכבדות ונראה היה כי היא סובלת מפציעה בזנב".
 
בעוד החוקרים מתלבטים כיצד לחלץ את נקבת הלוויתן הסובלת, החמיר מצבה והיא התקשתה לנשום. "ככל הנראה היא הגיעה לחוף כדי לנוח ולכן סירבה לזוז ממקומה. כשהיא החלה לפרפר בזנבה, הבנו שהמצב שלה קשה מאוד". כעבור דקות אחדות מתה נקבת הלוויתן, ומנוף שהובא למקום הוציא את הפגר מהמים. "אנו מקווים לערוך מחר נתיחה שלאחר המוות כדי לנסות ולקבוע את סיבת המוות", אמר שיינין.


חילוץ פגר הלוויתן (צילום: אמיר כהן)
 


חילוץ הלוויתן על ידי מנוף (צילום: שרון בריגה) 

 
ביקורים של לוויתנים בחופי ישראל הפכו תכופים בשנתיים האחרונות. באוקטובר שעבר נצפו שני לוויתני מינקי (גוץ) בחופי הרצליה; בין פברואר לאפריל אשתקד נצפו מספר לוויתנים בחופי הארץ; פגר של לוויתן נמצא בנמל חיפה סמוך לאחד הרציפים, ולוויתן אחר נלכד ברשת דייגים באזור חוף נחשולים שליד זכרון יעקב. בחוף בת גלים נמצא לוויתן מת, ופגר של לוויתן נוסף נמצא בנחל הקישון. בשנת 2006 נצפה לוויתן מסוג "מינקי" מול חוף הים במכמורת.

פורסם לראשונה 03/02/2008 09:26

 

סייע בהכנת הכתבה: מישל דור
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כנראה רצתה לנוח ומתה מאפיסת כוחות. חילוץ פגר הלוויתן
צילום: אמיר כהן
מומלצים