שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ממצאי הזיהום בחיפה - "מוגזמים ולא אמינים"

בדיקות של המשרד להגנת הסביבה באזור חיפה איתרו באוויר ריכוזים חריגים של חומרים רעילים - חלקם מסרטנים. איגוד הערים לאיכות סביבה בחיפה: אנו מטילים ספק בנתונים שהציג המשרד ובאופן ביצוע הבדיקות. והתוצאות פשוט תמוהות"

בדיקות שביצע לאחרונה המשרד להגנת הסביבה איתרו רמות חריגות של חומרים רעילים - חלקם מסרטנים - באוויר באזור חיפה. אנשי איגוד הערים לאיכות סביבה בחיפה, שקיימו היום (א') כינוס חירום בנושא, הטילו ספק בממצאי הבדיקות וטענו שהם מנופחים ולא מדוייקים.

 

"אנו בהחלט מטילים ספק בנתונים שהציג המשרד ובאופן שבו נעשתה הבדיקה מטעמם", אמרה בשיחה עם ynet ד"ר ברננדה פליקשטיין, סמנכ"ל איגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה. טענתה המרכזית של פליקשטיין היא כי תמונת המצב שהציגו במשרד להגנת הסביבה מתבססת על שתי בדיקות חד-פעמיות, אשר בוצעו באזור מפרץ חיפה בחודש יוני ובחודש ספטמבר 2007 - וכי לא מדובר בתוצאות רציפות הבוחנות הימצאות של חומרים לטווח ארוך.

 

עוד בנושא:

 

"במקומות אחרים בעולם מקובל לערוך בדיקות כאלה על-פני טווח של שנה. במקרה שלפנינו מדובר בבדיקות בודדות שמתארות מצב שהתקיים רק ביומיים האלה, והתוצאות פשוט תמוהות", אמרה פיליקשטיין. באיגוד אמרו שהם בודקים את איכות האוויר באזור באמצעות 15 תחנות ניטור המפוזרות בנקודות שונות. "בדיקות אלה מתבצעות כבר שש שנים ברציפות, והתוצאות שלנו שונות לחלוטין מהתוצאות שיש בידי המשרד".

  

אחד הנתונים הבולטים שעלו בבדיקות של המשרד להגנת הסביבה היה ריכוז באוויר של החומר בנזן - חומר הנפלט משרפת דלק נוזלי ומאיחסון תזקיקי דלק וידוע כמסרטן ודאי. בבדיקות המשרד נמצאו ביוני חריגות מהתקן היומי בתשע נקודות דגימה מתוך 20 ובשלוש נקודות גם חריגות מהתקן השנתי. בספטמבר לא נמצאו חריגות מערך הייחוס היומי אך נמצאו חריגות מהתקן השנתי בארבע נקודות דגימה.

 

מזה שש שנים כאמור בודקים אנשי האיגוד את ריכוז הבנזן באוויר. "אצלנו זה פי 100 פחות. מדובר בהבדל גדול מאוד, לא הגיוני כמעט", טוענת פליקשטיין. נוכח הממצאים ביצעו באיגוד מספר בדיקות לאמצעי הניטור שלהם - וכולם התבררו כתקינים ומדוייקים. באיגוד ביקשו לקבל לידיהם את הדו"ח המלא של המשרד, על-מנת לעמוד מקרוב על האופן שבו נלקחו הדגימות, אולם טרם נענו.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי נתוני הבדיקות שבוצעו באזור חיפה ביוני ובספטמבר נמסרו לאנשי איגוד הערים לאיכות סביבה בחיפה, וממילא הם נמצאים במלואם באתר האינטרנט של המשרד.

 

גורמים באיגוד ערים חיפה ציינו כי בחודש הקרוב מתוכננות בדיקות איכות אוויר נוספות באזור חיפה לאיתור חומרים מסוכנים, אלא שהפעם ייעשה שימוש בשירותיהן של שלוש חברות שונות כדי לוודא שהנתונים מדוייקים ואמינים.

 

בכינוס בחיפה השתתפו גם תשעה ראשי רשויות מהאזור, שיצאו בקריאה מאוחדת למשרד להגנת הסביבה לאמץ תקנים מחמירים בנושא זיהום אוויר (תקני BAT), להוציא את מיכלי האמוניה ממפרץ חיפה, לקדם את העברת צינור הגז הטבעי לאזור ולקבוע תקנים מחמירים לאחסון חומרים מסוכנים במפעלים.

 

במקביל הוצגו בכינוס תוצאות מחקר, שערך איגוד הערים לאיכות סביבה אשתקד, ובו השוואה לפליטות בתי הזיקוק באירופה. על פי המחקר, המתקנים בחיפה פולטים פי 3 עד 4 יותר מאשר מתקנים דומים בבלגיה והולנד, ועל-פי ההערכות, עלות צמצום הפליטות עומדת על כ-10 מיליון דולר לשנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
המפעלים במפרץ חיפה. ארכיון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים