שתף קטע נבחר

מצרים: לא נתיר שוב את פריצת הגבול

"זה לא יקרה שוב, לעולם", אמר דוברו של נשיא מצרים על פריצת הגבול בין רצועת עזה לסיני. לאחר פגישתו של מובארק עם השליח האירופי, חוויאר סולאנה, אמר נציגו של מובארק: "מצרים היא מדינה מכובדת, גבולותיה לא יכולים להיפרץ וחייליה לא ייסקלו באבנים". הוא ציין כי כעת על ישראל, האיחוד האירופי והחמאס לפתור את הבעיה

"מצרים תתנגד לכל ניסיון נוסף לפרוץ את הגבול בין רצועת עזה לשיטחה". כך אמר בצהריים (יום א') סולימאן עוואד, דוברו של נשיא מצרים, לאחר פגישה שקיים מובארק עם שליח האיחוד האירופי, חוויאר סולאנה. לשכת מובארק האשימה את הפלסטינים, את ישראל והאיחוד האירופי במשבר שנוצר בגבול הרצועה בחודש החולף.

 

"זה לא יקרה שוב, לעולם", אמר נציגו של מובארק וציין כי ארצו התירה לפלסטינים לחצות את

הגבול בשל "סבלם ההומניטרי", וכי פריצת הגבולות היוותה תגובה פלסטינית למצור שהטילה ישראל. "מצרים היא מדינה מכובדת, גבולותיה לא יכולים להיפרץ וחייליה לא ייסקלו באבנים", אמר עוואד.

 

קודם לכן דווח כי חיילים מצרים החלו באטימת הגבול מחדש באזור רפיח, לאחר כ-11 ימים שבהם המעבר מהרצועה לחצי האי סיני נעשה באופן חופשי כמעט לחלוטין. מאות אנשי ביטחון מצרים החלו לאטום את החלק האחרון שנותר פרוץ בגדר. על פי התוכנית המצרית - בתום העבודות רק השער בציר פילדלפי ייאפשר כניסה ויציאה לשטח המצרי.


כוחות הביטחון המצרים חוסמים את הגבול (צילום: AFP)

 

בשעות שלאחר עבודות הסגירה עדיין התאפשר לפלסטינים ולמצרים לשוב לבתיהם משני צדי הגבול. ביקורו של סולאנה במצרים הוקדש רובו ככולו למשבר שנוצר בגבול הרצועה.

 


סולאנה ומובארק, היום. הביקור הוקדש למשבר בעזה (צילום: רויטרס)

 

יועצו של מובארק הטיל את האחריות לנעשה בגבול הרצועה על הגורמים המעורבים, פרט למצרים. "הסבל הפלסטיני לא יכול להימשך, הפעילות הישראלית לא יכולה להימשך והכדור נמצא כעת במגרש

של האיחוד האירופי ושל החמאס", אמר עוואד. כזכור, בסוף השבוע שבה לרצועת עזה משלחת חמאס, שדנה עם הצמרת המצרית במשבר.

 

עם שובו לרצועת עזה אמר בכיר החמאס ד"ר מחמוד א-זהאר כי המצרים הביעו הבנה לדרישות הפלסטיניות וכי עניין המעבר ייפתר בתוך ימים. לדבריו, "מהבוקר ייסגר הגבול באופן מוחלט". אחמד יוסף, יועצו המדיני של ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, אמר בסוף השבוע כי חמאס שוקל ברצינות את האפשרות להתנתק מהשליטה הכלכלית של ישראל על רצועת עזה, ואף לזנוח את השקל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מובארק. לא ייפרץ שנית
צילום: איי אף פי
פלסטינים באזור רפיח
צילום: AFP
מומלצים