שתף קטע נבחר

הערכה בצה"ל: מחבלים נוספים חצו את הגבול

במערכת הביטחון חוששים כי מאז נפרץ הגבול בין רצועת עזה למצרים עברו כמה חוליות מחבלים לסיני, וייתכן שחלק מהחוליות כבר חצו את הגבול לתוך ישראל. גורם ביטחוני ל-ynet: אין ספק שהגבול הפרוץ הגביר משמעותית את האיום. מפכ"ל המשטרה הורה להגביר את הכוננות בכל רחבי הארץ

במערכת הביטחון בודקים האם המחבלים המתאבדים שביצעו הבוקר (ב') את הפיגוע בדימונה, נכנסו לישראל דרך גבול מצרים. גורם ביטחוני אמר ל-ynet: "עדיין מוקדם לקבוע מה המסלול שעשו המחבלים, אולם אין ספק שהגבול הפרוץ בין עזה למצרים הגביר באופן משמעותי את האיום". עם זאת, לא נפסלת האפשרות כי המחבלים הגיעו מהגדה, מכיוון שאין גדר הפרדה באזור.

 

עדיין לא ברור כיצד הצליחו המחבלים להגיע מהגבול לדימונה. בצה"ל ובשב"כ בודקים גם מי סייע לשניים. במערכת הביטחון בוחנים כעת כיצד עשו המחבלים את דרכם מהגבול לדימונה, וההערכה כי הסתייעו בהסעה. על-פי הערכות במערכת הביטחון ישנן עוד חוליות מחבלים שנמצאות בסיני וייתכן שחלקם כבר חצו את הגבול ונמצאים בתוך ישראל.

 

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, עידכן את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בפרטים הראשונים בנוגע לפיגוע בדימונה ושוחח עם מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, שהמריא במסוק לזירת הפיגוע. המפכ"ל הורה להגביר את הכוננות בכל רחבי הארץ בדגש על קו התפר, עוטף ירושלים והמחוז הדרומי.

 

התוכנית למיגון הגבול לא תוקצבה

מזה כמה שבועות מאז נפרצה החומה ברפיח הזהירו גורמי צבא כי מחבלים שייצאו מרצועת עזה לסיני ינסו לחדור לישראל במטרה לבצע פיגוע. בגבול ישראל-מצרים אין מכשול קרקעי והתכנית "שעון חול" להקמת גדר לא תוקצבה בשנים האחרונות.

 

גורמי ביטחון בכירים הזהירו באחרונה על החזית החדשה שמתעוררת בגזרה זו ועל הצורך החיוני בהקמת מכשול קרקעי בדמות גדר, לפחות בחלק מהגבול שמתפרס של שטח של למעלה מ-200 ק"מ. כאחד הצעדים הראשונים הוחלט לסגור זמנית את כביש מס' 10, שלאורך גבול ישראל-מצרים בין רצועת עזה לעובדה, לנסיעת אזרחים. בצה"ל הסבירו כי הסיבה לסגירה היא שמירה על ביטחונם של הנוסעים. בנוסף הוגברה הכוננות באזור.

 

מעבר לפיגוע באילת בינואר 2007, שבו חדר מחבל לעיר הדרומית מהג'יאהד האיסלמי דרך ציר ה-ח', תנועה מעזה לישראל דרך מצרים, סיכלה המערכת הביטחון ב-3 ביולי 2007 פיגוע התאבדות שהיה אמור להתבצע בבאר שבע, לאחר מעצרו של מחבל מתאבד חמוש בחגורת נפץ. המחבל הודה בחקירתו כח חדר מרצועת עזה לסיני ומשם חדר לשטח ישראל. גורמי ביטחון ציינו כי סוכלו מספר נסיונות פיגועים באותו מתווה במהלך שנת 2007.

 

"אין מענה פשוט לבעיה"

לדברי גורם ביטחוני, "המוטיבציה של ארגוני הטרור גבוהה מאוד וחוסר ההצלחה שלהם לחדור את גדר המערכת ברצועה - רק מחזק את המאמצים לבצע פיגוע דרך ציר ה-ח'".

 

גם אתמול בישיבת הממשלה הודגש הצורך לחסום את הגבול בין ישראל למצרים. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התייחס לסוגיית המסתננים בגבול בישיבת הממשלה: "יש בעיה בעזה, היא לא נולדה בשבוע, או בשבועות האחרונים ואין לה מענים פשוטים.

אנו מנסים לברור אפשרויות ולהיות זהירים בתגובתנו. אני ממליץ לכולם לא להיסחף בלהט הכעס הטבעי. בעניין המסתננים, אני מסכים שיש צורך בגדר. יש כבר דיונים. הקמנו מנהלת בראשות יעקב גנות".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בדיון כי "הקמת הגדר היא צורך דחוף, עלינו להתחיל מיד בעבודות. יש לקדם אותה כדי להתמודד מול סוגיות הטרור, המסתננים והפשע". גם השר חיים רמון אמר כי "צריך גדר על גבול מצרים, אופציה זולה יותר מכל טיפול עתידי בלא גדר. זאת הזדמנות להתנתק סופית מעזה|

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעבר רפיח הפרוץ
צילום: איי אף פי
חיילים מחפשים אחר מסתננים ממצרים
צילום: אבי רוקח
גבול ישראל-מצרים הפרוץ
צילום: תמר דרסלר
מומלצים