שתף קטע נבחר

ליברמן לאולמרט: נצביע נגדך כי אין הפקת לקחים

מליאת הכנסת דנה במסקנות דו"ח וינוגרד. ח"כ זהבה גלאון אמרה שראש הממשלה "הימר על חיי חיילים כדי לזכות בניצחון תודעתי", ח"כ אורלב טען שאולמרט איבד את אמון הציבור, וח"כ כבל קרא לו להתפטר. בהמשך יצביעו הח"כים על הודעה שימסור ראש הממשלה בנושא

מסקנות וינוגרד מגיעות לכנסת. המליאה דנה אחרי הצהריים (יום ב') במסקנות ועדת וינוגרד, לבקשת 50 חברי כנסת - מרביתם מהאופוזיציה. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, יישא דברים בנוגע לדו"ח ולאחר מכן תיערך הצבעה בהתייחס להודעתו. בקואליציה נעשה מאמץ עד הרגע האחרון להשיג תמיכה בדברים, ולו בשל החשיבות הסמלית שלהם. ראש הממשלה ישב על כסאו מול במת הכנסת, והאזין לדברים.

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) תקפה בדבריה את ראש הממשלה וקראה לו להתפטר. "ניצחת במלחמה על ההישרדות שלך, אבל מדינת ישראל הפסידה. מדינה היא לא תוכנית הישרדות ולכן אתה חייב להתפטר", אמרה והוסיפה: "הימרת על חיי חיילים כדי לזכות בניצחון תודעתי. אדוני ראש הממשלה, דמי הבנים זועקים אליך מהאדמה. עליך להיות מוקע על עמוד הקלון הציבורי".

 

חברת הכנסת ממרצ שיגרה חצים גם לעברו של שר הביטחון, אהוד ברק, על החלטתו להישאר בממשלה. "איזו הסתאבות. איזה כישלון מוסרי. איזה חוסר מנהיגות. איזו פתלתלות. זה מי שמתיימר להיות ראש ממשלה בישראל?", תהתה.

 

ח"כ אורלב אמר: "ראש הממשלה איבד את הסמכות המוסרית לכהן בתפקידו. מנהיגות אינה מקום עבודה, זוהי שליחות מטעם הציבור ולמען הציבור, ויכולה להתקיים כל עוד היא זוכה לאמונו. מי שאינו יודע לקחת אחריות על מחדליו לא יכול לקחת אחריות על מדינת ישראל ואזרחיה".

 

"אין דוגמה אישית"

חבר הקואליציה, ח"כ איתן כבל, תקף גם הוא את ראש הממשלה ואמר: "לאורך כל תקופת המלחמה התרוצצתי מאולפן לאולפן כדי לתת לך את כל הגיבוי להחלטה לצאת למלחמה, אבל כשהפסיקו התותחים לרעום, והבנו מה קרה - אני הקטן שישבתי בישיבת הממשלה, סברתי שיש לקחת אחריות על אשר קרה. איזו דוגמא אתה נותן לנו? איך מפקד יכול לבוא מחר בשדה הקרב ולדבר אל פקודיו? הדו"ח קשה, קשה מאוד. אכן היית צריך לקום ולהתפטר אחרי דו"ח הביניים".

 

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר כי סיעתו תצביע נגד הודעת ראש הממשלה, אך לא בגלל כשלים שהיו במלחמה. לדבריו, הבעיה היא שבישראל לא מפיקים לקחים: "יש לנו מחלת פרקינסון של ועדות חקירה ואין שום הפקת לקחים. מלחמת לבנון השלישית בפתח וגם ברצועת עזה החמאס יצא המנצח הגדול כשישתלט על המעברים. לכן אנו נצביע נגדך - לא בגלל וינוגרד, אלא בגלל אי יכולת להתמודד".

 

אל מול הביקורת, ביקש יושב ראש ועדת החוץ והביטחון של הכנסת וחבר סיעתו של ראש הממשלה - ח"כ צחי הנגבי, להשיב לאופוזיציה. הוא פנה אליהם: "המלחמה הזו לא הייתה סיפור הצלחה, אבל באותה מידה הציבור חש שההחלטה לצאת למלחמה הייתה מוצדקת. על מה יצא הקצף? על כך שוועדת וינוגרד לא מילאה את התפקיד שהאופוזיציה ייעדה לה? היא כתבה דו"ח מרשים במקום דו"ח מרשיע".

 

גם ח"כ שי חרמש מקדימה יצא להגנתו של ראש הממשלה וכיוון את דבריו החריפים כלפי יושב ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו. הוא האשים אותו באמירות שקריות ובפלגנות של העם. חברי נוספים נשאו דברים בזכותו של אולמרט.

 

"הדו"ח - לא מקור לשמחה"

ברקע הדברים התרעמו כמה חברי כנסת על כך שמובילי מחאת המילואימניקים שהגיעו לדיון לא הורשו לשבת ביציע המיוחד והופנו לשבת ביציע הקהל במליאה, מאחורי הזכוכית.

 

עוד לפני הדיון במליאה התייחס אולמרט בישיבת סיעת קדימה לדו"ח וינוגרד. לדבריו, "הדו"ח אינו מקור לשמחה. הוא מציב

תמונה מורכבת הכוללת הרבה צללים ולא מעט אורות. אנו מחויבים לפעול ולחזק את האורות ולתקן את כל הליקויים והכשלים. כך אנו עושים וכך נמשיך לעשות".

 

גם שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס בישיבת סיעת העבודה לדו"ח ולהחלטתו להישאר בממשלה. "דו"ח וינוגרד קשה ויש לו השלכות לא פשוטות - גם אישיות וגם ערכיות", אמר ברק. "אנחנו נשוב לדון בעניין בבוא העת, ולקבוע מועד לבחירות". הוא העניק לחברי סיעתו חופש הצבעה על הודעת ראש הממשלה בנושא וינוגרד. זאת, לאחר שכבר אמש הוברר כי לפחות 4 מחברי העבודה מתכוונין להצביע נגד או להעדר מההצבעה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אומלרט. "מחויב לתיקון הליקויים"
צילום: רויטרס
גלאון. על ראש הממשלה להתפטר
צילום: דודי ועקנין
ליברמן. "פרקינסון של ועדות"
צילום: גיל יוחנן
הנגבי. על מי יצא הקצף
צילום: יותם פרום
מומלצים