שתף קטע נבחר

רפורמה: רישיון הנשק יינתן למאבטח ישירות

הצעת חוק שאושרה בוועדת הפנים של הכנסת תסדיר את נושא הנפקת רישיונות הנשק למאבטחים. כיום מונפקים הרישיונות לחברות השמירה ופרנסתם של המאבטחים תלויה בחברה. אם תאושר ההצעה בכנסת, הבעלות על הרישיון תועבר למאבטח וכוח המיקוח שלו מול המעסיק יגדל

עושים סדר בבלגן: ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום (ג') הצעת חוק שגיבש משרד הפנים להסדרת הנפקת רישיונות נשק למאבטחים המועסקים בחברות השמירה הפרטיות. כיום, רישיונות הנשק מונפקים לחברות השמירה ובתום תקופת העסקתם מאבדים המאבטחים את הרישיון לשאת נשק, כך שפרנסתם תלויה לגמרי בחברת האבטחה.

 

לפי הצעת החוק, שתובא להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, יקבל כל שומר רישיון ישירות ממשרד הפנים, בתנאי שהוא תושב ישראל, שלא הורשע בפלילים, שעבר הדרכת ירי ושיש בידו אישור ממשרד הבריאות. הצעת החוק גושה בעקבות רצח שאירע לפני כשנתיים, שבו מאבטח ירה למוות בחברתו לשעבר באמצעות אקדח שקיבל מחברת השמירה באופן לקוי ולא מסודר.

 

עו"ד אבי כהן מהלשכה המשפטית של משרד הפנים הסביר: "כיום יש ניגוד אינטרסים. הביזנס של חברות האבטחה זה הנשק וכשחסר להן כוח אדם הן עוברות על הכללים והעיקר שיהיו להן עוד מאבטחים. אחרי תיקון החוק השומרים יהיו חופשיים יותר להסתובב בשוק ולעבור בין החברות וזה יגדיל קצת את כוח המיקוח הזעום שלהם מול המעסיקים".

 

חברות האבטחה מתנגדות לחוק. סמנכ"ל "חברת השמירה", רוני אהרון לושי, אמר בדיון כי הבעיה היא שהשומרים יצטרכו לממן את הרישיון שלהם בעצמם, בעלות של 500 שקלים מידי שלוש שנים. "עכשיו לא יהיה לי שווה לממן לו רישיון", אמר לושי, "תוך יומיים הוא יעבור לחברה אחרת".

 

הוועדה הוסיפה סעיף לחוק המחייב את חברות האבטחה להעניק ביטוח לשומרים, למקרה שיפגעו בגורם שלישי במסגרת תפקידם. הביטוח כולל, בין היתר, מימון הגנה משפטית במקרה שהשומר ייתבע על ידי נפגעים הקשורים לעבודתו. כיום, חברות אבטחה רבות אינן שומרות על המאבטחים, ומותירות אותם חשופים לתביעות. לדברי לושי, "חברתנו מבטחת את המאבטחים, אך יש מאות חאפרים שלא עושים זאת, וזאת שערורייה".

 

יותר נשק - פחות פיגועים?

במהלך הדיון בוועדת הפנים עלתה שאלה מעניינת: האם בישראל יהיו פחות פיגועים אם יותר אנשים יסתובבו עם נשק? יו"ר הפורום לאבטחה, שאול הונה, המייצג קציני ביטחון, אמר בדיון: "הפיגוע שהתרחש אתמול בדימונה מוכיח שיש מקומות שבהם חסר נשק במדינה. אם במקרה לא היה עובר שם שוטר, הפיגוע היה עלול להיות חריף הרבה יותר. חבל שמקשים על אנשים בקבלת רישיון נשק".

 

חברי הכנסת לא השתכנעו מדבריו של הונה. ח"כ אופיר פינס: "אני שמח שבדימונה לא היה פיגוע 60 שנה, ושאנשים לא מסתובבים שם עם נשק כמו במערב הפרוע. זה היה הרבה יותר גרוע אם היה לאנשים יותר נשק. כשלאדם יש אקדח יש לו אצבע קלה על ההדק. כמה אנשים קיפחו את חייהם בישראל בגלל מריבה על מקום חנייה, למשל?

 

"כשהייתי שר פנים ראיתי שהמון אנשים בישראל רוצים רישיון לנשק בלי שום סיבה סבירה. זו ממש אובססיה שהיא חלק מדאיג מהמצ'ואיזם הישראלי", אמר פינס וביקש ממשרד הפנים להכין חוק נוסף שיסדיר גם את רישיונות הנשק של עובדי מדינה, הנדרשים בנשיאת נשק במסגרת תפקידם ומאבטחים ביישובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
אקדח. של מי הרישיון?
צילום: index open
פינס. "אובססיה של המצ'ואיזם הישראלי"
צילום: ניב קלדרון
שר הפנים שטרית
צילום: דודי ועקנין
מומלצים