שתף קטע נבחר

איגרת משרת החוץ: התמונה מדו"ח וינוגרד קשה

במכתב לנציגי ישראל בעולם, שהגיע לידי ynet, כותבת לבני: "אין בעובדה שהחלטת האו"ם הוצגה כהישג, כדי להקל על חומרת דו"ח וינוגרד - הוא מציב בפני ההנהגה הישראלית ראי". היא מתנחמת: "נוצרה הבנה שיש גם כלים לא צבאיים"

בניגוד להתנהלותה לאחר דו"ח הביניים, שמרה הפעם שרת החוץ ציפי לבני על יישור קו ופרופיל נמוך: היא לא קראה שוב לראש הממשלה להתפטר, התייצבה לימינו בישיבת הסיעה וקראה "להמשיך יחד" - אף שטענה כי "האחריות לא הוסרה מעל כתפינו". כעת היא מספקת תזכורת לחומרת הדו"ח - באמצעות מסר לנציגי ישראל בעולם.   

 

"אין בעובדה שהחלטה 1701 של האו"ם הוצגה כהישג, כדי להקל על חומרת דו"ח וינוגרד", כותבת ממלאת-מקום ראש הממשלה באיגרת מיוחדת, שנשלחה הבוקר (יום ג') לעובדי המשרד ונציגויותיו בעולם. "הדו"ח מציב בפני ההנהגה הישראלית ראי, ממנו נשקפת תמונה קשה", נכתב באיגרת, המסכמת את מלחמת לבנון השנייה ואת דו"ח וינוגרד.

 

וזה נוסח האיגרת, שתוכנה הגיע לידי ynet: "בימים אלה שלאחר פרסומו של דו"ח וינוגרד, ראיתי לנכון לפנות אליכם במספר מילים. הדו"ח מציב בפני ההנהגה הישראלית ראי ממנו נשקפת תמונה קשה, לצד קריאת כיוון ברורה באשר ליעדים ותהליכי העבודה בהם יש לנקוט בעתיד. אין בעובדה כי החלטת האו"ם 1701 הוצגה בדו"ח כהישג כדי להקל על חומרתו. יחד עם זאת, ראיתי לנכון להודות לעובדי המשרד על העבודה המאומצת שנעשתה במהלך המלחמה, ושהביאה לגיבוש החלטת האו"ם בעבודת מטה אשר צוינה לטובה בדו"ח".

 

עוד כותבת שרת החוץ לדיפלומטים ולעובדים הישראלים: "התודות מגיעות לכל אנשי שירות החוץ בישראל ומחוצה לה, אשר תרמו כל אחד בתחומו לתרגום הרעיון המדיני למציאות. בצד התחושה הקשה שהותירה המלחמה בכולנו, אני תקווה שכל אחד מכם מרגיש שותף לעשייה. אין לי ספק כי פעילות מאומצת וראויה זו תרמה לשינוי המובהק בתהליכי קבלת ההחלטות בישראל ויצרה את ההבנה כי ארגז הכלים של מדינת ישראל אינו כולל רק כלים צבאיים, אלא גם כלים מדיניים עליהם אמונים אנשי שירות החוץ".

 

ומסכמת השרה את דבריה במה שהיא מגדרה "ראיית פני העתיד": "בכוונתנו למנות צוותים מיוחדים אשר יעסקו בהיערכות משרד החוץ למצבי חירום עתידיים בכלל ההיבטים השונים, ובהם ההסברה. מנכ"ל המשרד יוציא את כתבי המינוי כבר בימים הקרובים. תפקידו של משרד החוץ אינו רק להסביר את התהליכים הצבאיים, אלא גם ליזום, להיות שותף ולתרגם את המציאות לתהליכים המשרתים את האינטרסים הלאומיים של ישראל, ועל כך הערכתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראי בפני ההנהגה: לבני
צילום: רינטרס
מומלצים