שתף קטע נבחר

סליחה, טעינו, הבת צריכה לחזור לאתיופיה

כשמיטיקו וורקו עלה לארץ מאתיופיה, הובטח לו שבתו טקלה תעלה כמה שבועות אחריו. זה לקח שש שנים עד שהגיעה - אבל במקום להפוך לאזרחית ישראלית, נעשתה מועמדת לגירוש. "מבחינתה היא יהודיה. היא רוצה להתגייס לצה"ל, לעבוד ולהקים כאן משפחה". משרד הפנים: מחפשים פיתרון לסוגיה הסבוכה

במשך שש שנים המתין מיטיקו וורקו שבתו טקלה תורשה לעלות לישראל. לפני שנה היא זכתה באישור המיוחל, והגיעה לארץ. אבל אז הודיעו פקידי משרד הפנים כי הבת עלתה בטעות, ולכן לא תקבל אזרחות. אביה טוען כי נאמר לו שתגורש מהארץ. 

 

וורקו, הרשום במשרד הפנים כנכד של יהודי, עלה לארץ בשנת 2001 יחד עם אשתו - מבני הפלאשמורה - וארבעת ילדיהם. הבת טקלה (19), שנולדה לאשה נוצריה מחוץ לנישואים, הייתה אמורה לעלות יחד איתם. "אני ואשתי גידלנו אותה מגיל חצי שנה עד גיל 12", הוא מספר ומסביר כי אמהּ של טקלה מתה כשהייתה תינוקת. "אין לה שום משפחה חוץ מאתנו".

 

כשהמשפחה הגיעה מהכפר שבו התגוררה באתיופיה למחנה המעבר בעיר גונדר, גילתה שמשרד הפנים לא הכין לטקלה אשרת עלייה. "הפקידים בשגרירות אמרו לנו לעלות מיד לארץ, בלעדיה, ולחכות לה בארץ", טוען האב, "הם אמרו שתוך שבוע היא תקבל אשרה".

 

וורקו השאיר את בתו טקלה אצל אחיינו ועלה בלעדיה לישראל. לאחר מכן פנה למשרד הפנים וביקש להעלות גם אותה, אך הוא לא נענה. מאז ועד שנת 2007 היא התגוררה לבד אצל אומנת ששכר לה באתיופיה. "הם הסכימו להכניס אותה לישראל רק באשרת תייר ורק אחרי שפניתי למשרד הפנים ואיימתי לנקוט הליכים משפטיים", טוענת עו"ד שרה לואיס, מהמרכז לסיוע לעולים של התנועה הרפורמית. לדבריה, קיים נוהל המחייב להביא לישראל כל קטין שהוא בן של אזרח או תושב ישראלי.

 

בהיותה תיירת, טקלה אינה יכולה לעבוד ואינה זכאית ללמוד עברית באולפן. מזה חודשיים היא מתלוננת על כאבים חזקים בראשה ובבטנה, אך אינה זכאית לטיפול רפואי. "אני דואג לה", אומר אביה, "אני לא מבין איך המדינה הזאת עובדת. הילדה שלי, מבחינתה, היא יהודיה. היא רוצה להתגייס לצה"ל, היא רוצה לעבוד, להתחתן ולהקים כאן משפחה. אם יגרשו אותה, אני הולך מכאן יחד אתה וחוזר לאתיופיה".

 

לפי הנהלים, זכאים ילדים לא-יהודים של אזרחים ישראלים להגיע לישראל והם אמורים לקבל אזרחות בהליך שנמשך מספר שנים. הנוהל מיועד לקטינים, אבל טקלה הגיעה לישראל בדיוק כשהייתה בת 18. "המדינה צריכה להעניק לה מעמד", טוענת לואיס, "אין שום הגינות והגיון בטענה שהיא אינה זכאית להתאזרח בהתאם לנוהל, כיוון שהיא החמיצה אותו בגלל סדרת טעויות קשה שביצע משרד הפנים עצמו. ההחלטה הנכונה והאמיצה היחידה שהם קיבלו היתה להורות על כניסתה לישראל ולתת אור קטן למשפחה שסבלה בגללם כל-כך".

 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "הסוגיה סבוכה ונדונה בימים אלה במינהל האוכלוסין, במטרה למצוא פיתרון הולם בהקדם האפשרי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טקלה וורקו
צילום: אמיר כהן
מומלצים