שתף קטע נבחר

גורם בוועדת וינוגרד: שפרופ' דרור יסתום את הפה

למרות שעודכנו מבעוד מועד בראיון שפרופ' יחזקאל דרור עומד להעניק, לא ידעו החברים בוועדת וינוגרד שזו תהיה התוצאה. גורם בוועדה מגיב בזעם בשיחה עם ynet: "אני מקווה שהוא יסתום את הפה בהמשך". ועדת וינוגרד בתגובה רשמית: "הדו"ח מדבר בעד עצמו. יש בינינו מחלוקת לגבי איך ראוי למי שהיו חברים בוועדה לנהוג אחרי פרסום דו"ח שכזה"

החברים בוועדת וינוגרד שרויים ב"הלם קרב" בעקבות דבריו של פרופ' יחזקאל דרור, שהציתו הבוקר (יום ד') סערה ציבורית. גורם בוועדה אמר ל-ynet: "כמו שהוא אומר, זו דעתו האישית. הוועדה תבהיר לכולם שזו דעתו האישית ואני מקווה שהוא יסתום את הפה בהמשך". הוועדה פרסמה הודעת הבהרה ובה נאמר כי מעולם לא עלו שיקולים פוליטיים בעבודת הוועדה שנגמרה בהגשת הדו"ח. הוועדה לביקורת המדינה תזמן לדיון דחוף את פרופ' יחזקאל דרור בשבוע הבא.

 

ועדת וינוגרד פרסמה הבהרה לתקשורת ובה נאמר כי "בעקבות פרסום דברים חלקיים שיוחסו לפרופ' יחזקאל דרור, אנו רוצים להדגיש כי הוועדה סיימה את תפקידה בהגשת הדו"ח שלה לממשלה. דברי הוועדה הם כל מה שכתוב בדו"ח החלקי ובדו"ח הסופי - ורק מה שכתוב בהם. פירושים של הדברים הכתובים בדו"ח - אף אם הם באים מחברי הוועדה - הם באחריות הבלעדית של מי שמשמיע אותם".

  

"לטעמנו", נאמר בהודעת ההבהרה, "אין למי שהיו חברי הוועדה יתרון בעניין פירוש תוכן הדו"ח, מסקנותיו או המלצותיו על פני כל קורא או פרשן אחר. מבחינת תפקידו של המסמך, אנו מאמינים כי הוא מדבר בעד עצמו. יש בינינו מחלוקת לגבי איך ראוי למי שהיו חברים בוועדה לנהוג אחרי פרסום דו"ח שכזה. לא יכולנו למנוע מאלה מאיתנו שרצו להתבטא בנושאי הדו"ח לאחר הגשתו לעשות זאת. מחלוקת זו אינה פוגעת בהסכמה שלנו כי הוועדה עצמה עומדת רק מאחורי מה שנאמר בדו"ח - ומאחורי כל מה שנאמר בו".

 

עוד מסרו החברים בוועדה לבדיקת אירועי המערכה בלבנון כי "בעבודת הוועדה פעלנו כולנו על פי עקרונות הנוגעים לתפיסת התפקיד שלנו כחברי ועדה. הקפדנו במיוחד על תפיסת תפקיד שאיננה נכנסת לנושאים הפוליטיים השנויים במחלוקת בציבור. בעבודת הוועדה ובדיוניה לא עלו מעולם שיקולים הנוגעים לשאלות כגון מי ראוי שינהיג את ישראל בשעה זו. אף איננו יודעים מה הן עמדות חברי הוועדה בשאלה זו. אנחנו מצרים על כך שיש הלומדים מעמדות, שפורשו כעמדות פוליטיות, המצוטטות מפי מי שהיו חברים בוועדה, כמשהו האוצל על עבודת הוועדה כולה".

 

רוב חברי הוועדה החליטו: לא מדברים אחרי הדו"ח 

גורם בוועדה אמר ל-ynet "אנחנו לא מגיבים על זה באופן אישי, כי זה לא עניין אישי, זה עניין קריטי של הוועדה. אני מקווה שהוא יגיד עכשיו, שלאור הניסיון שהיה לו, הוא יפסיק את כל הפעילויות הציבוריות שלו". מתברר כי בוועדה ידעו על הראיון שעומד להעניק פרופ' דרור: "היה ויכוח די גדול מה עושים אחרי הדו"ח. הרוב חשב שאנחנו לא מדברים אחרי הדו"ח, והוא אמר 'לא, אני מוכרח לדבר. זה מאוד חשוב. אני לא אדבר בכלל על הוועדה, רק על העניינים האסטרטגיים'. אמרנו לו, אבל איך אותה רוצה לצאת מזה? אתה לא יודע מה קורה".

 

פרופ' דרור אמר בין היתר בראיון כי "אם אנחנו חושבים שראש הממשלה יקדם את תהליך השלום, זה שיקול מכובד מאוד. תהליך שלום, אם יצליח, יציל כל כך הרבה חיים שיש בזה משקל רב". עוד אמר בנוגע לאפשרות של קיום בחירות: "צריך לחשוב מה התוצאות. מה אתה מעדיף? ממשלה של אולמרט וברק או בחירות חדשות שבהן יעלה נתניהו?"

  

בהודעה רשמית שפרסם, מסר פרופ' דרור כי "בדברים שצוטטו באופן מעוות בשמי לא הייתה כל הבעת דעה אישית. דיברתי כאדם פרטי, כפרופסור למדע המדינה. הדברים נאמרו בשיחה עם הכתב שבה דנו באופן שבו הציבור אמור לחשוב בשאלות ערכיות ציבוריות. כאמור, לא הייתה בהם כל הבעת עמדה כזו או אחרת באשר לזהות חברי ממשלה כאלה או אחרים, הם אינם מבטאים כלל וכלל את עמדתי האישית ובוודאי שלא עלו בשום דיון שנערך במסגרת ועדת וינוגרד".

 

הדברים עוררו זעם באופוזיציה. ח"כ סילבן שלום (ליכוד) אמר כי אם הדברים אכן נאמרו, יש להקים ועדת חקירה חדשה וממלכתית. "אחרי שהתאכזבנו מפוליטיקאים ומהתקשורת, לא האמנו שנתאכזב גם מהוועדה. אם חבר ועדה טוען שהשיקולים שהנחו אותו הם מי יביא שלום ומי יהיה ראש ממשלה, הדברים מחייבים הקמת ועידה ממלכתית. מי שציפה לרעידת אדמה בעקבות בדו"ח, קיבל עכשיו צונאמי".

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ זבולון אורלב, הודיע כי יחליט בסוף השבוע אם לזמן גם את יו"ר הוועדה אליהו וינוגרד לדיון. גם מבקר המדינה נכח בדיון שנערך בכנסת. מספר חברים בוועדה קראו ליו"ר הוועדה ח"כ זבולון אורלב לפעול להקמת ועדת חקירה ממלכתית לחקר כשלי מלחמת לבנון השניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיוותו את דבריי. פרופ' יחזקאל דרור
צילום: יותם פרום
הוועדה מגיבה
צילום: גיל יוחנן
הוועדה לביקורת המדינה תקיים דיון דחוף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים