שתף קטע נבחר

ישי: אני מתנגד להרחבת תוכנית ויסקונסין לכל הארץ

שר התמ"ת אומר כי קודם כל יבחן את הפיילוט של "אורות לתעסוקה" בטרם תבדק הרחבת התוכנית. בשירות התעסוקה טוענים כי השינוי הוא ייבוש תקציבי מכוון. ועד העובדים כבר מאיים בשביתה. ח"כ רן כהן: "סגירת שירות התעסוקה תפגע פגיעה אנושה בעובדים הצעירים, בחיילים המשוחררים, בחלשים ובמוחלשים"

שר התמ"ת, אלי ישי, הודיע כי הוא מתנגד נחרצות ליוזמה להרחיב את תוכנית ויסקונסין החדשה, "אורות לתעסוקה", לכל רחבי הארץ.

 

ישי מדגיש כי לא יעסוק בהרחבת התוכנית עד שיקבל את המחקר המלווה את עבודת הוועדה וסקרי שביעות הרצון של המשתתפים מפרויקט הפיילוט בהיקף הנוכחי של "אורות לתעסוקה", יקיים עליו דיונים במשרדו ורק לאחר מכן תבחן סוגיית ההרחבה.

 

"כל דיון בנושא הרחבת התוכנית שנעשה תחת אורות הניאון ובחדרים סגורים הוא דיון תלוש", אומר ישי. לדביו, אין בכוונתו לאפשר פגיעה בשירות התעסוקה, וכי השירות ישולב בכל תוכנית לטיפול במקבלי הבטחת הכנסה.

 

בשירות התעסוקה הגיבו הבוקר בתדמה על כוונת האוצר להרחיב את התוכנית. דיונים בנושא התקיימו בהשתתפות ראש הממשלה, שר האוצר ושר התמ"ת. בכירים בשירות מאשימים את האוצר בייבוש תקציבי מכוון, בעוד הוועד מאיים לנקוט בעיצומים חריפים ושביתה.

 

כיום "אורות לתעסוקה" מופעלת בארבעה אזורים: אשקלון ושדרות, נצרת ונצרת עילית, חדרה וירושלים. במקומות אלו מטפל שירות התעסוקה במובטלים מגיל 45 ומעלה ובמובטלים חדשים.

 

מסמך שחיבר מנכ"ל האוצר, ירום אריאב, והגיע לידי "כלכליסט", מורה לאנשי הועדה הבינמשרדית לנושא "אורות לתעסוקה" להתחיל בעבודת מטה ולהגיש עד סוף אפריל את מסקנותיהם לגבי הפריסה הארצית.

 

גורם בכיר בתמ"ת אמר ל"כלכליסט": "משרד האוצר לא תיאם איתנו את תחילת ההיערכות לפריסה ארצית של ויסקונסין".

 

עובדי שירות התעסוקה, מצידם, כבר מתכוננים למאבק על מקום עבודתם. יו"ר ועד העובדים של שירות התעסוקה, אהרון חוטבלי, אמר ל"כלכליסט", כי כבר פנה לשר התמ"ת בבקשה לקיים דיון דחוף בנושא עם העובדים והוא מאיים להשבית את השירות.

 

סמנכ"ל ההשמה בשירות התעסוקה, יעקב זיגדון, מאשים את משרד האוצר בייבוש תקציבי של השירות. לדבריו, האוצר מונע תקצוב של תוכניות לטיפול במובטלים כרוניים ומקבלי הבטחת הכנסה, כגון טיפולים על ידי פסיכולוגי תעסוקתי, מימון הכשרות מקצועיות ועוד. "המדינה לא יכולה להתנער מהאחריות הישירה שיש לה לאותם עשרות אלפי אנשים שלא עובדים", אמר זיגדון.

 

באוצר מכחישים בתוף כל כוונה של "ייבוש" שירות התעסוקה. מהמשרד נמסר, כי אין בעבודת המטה כדי להביא לסגירת שירות התעסוקה, שכן תוכנית "אורות לתעסוקה" עוסקת באוכלוסיית מקבלי הבטחת הכנסה, שהיא רק חלק מהאוכלוסייה בה מטפל שירות התעסוקה.

 

הח"כים זועמים: זו הפרטה של שוק העבודה

גם במערכת הפוליטית הרוחות סוערות. ח"כ רן כהן, לשעבר שר התמ"ת, ביקש הבוקר (ד') לקיים דיון דחוף בוועדת העבודה של הכנסת בנושא. לדבריו, סגירת שירות התעסוקה תפגע פגיעה אנושה בעובדים הצעירים, בחיילים המשוחררים, בחלשים ובמוחלשים.

 

יו"ר ועדת הכספים, סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), אומר כי בתוכנית האוצר יש פן חיובי ופן שלילי. לדבריו, הרחבת תוכנית ויסקונסין תרחיב את מעגל מקבלי מס ההכנסה השלילי, משום שהנהנים הראשונים מהמס השלילי יהיו המשתתפים בתוכנית. מנגד הואיל והתוכנית  חלה על מובטלים מגיל 45 ומעלה, הרי שבפועל - בצירוף מס ההכנסה השלילי שיחול גם על עובדים מעל גיל זה – תיווצר שכבה של עובדים שלא ייהנו מכל הטבה.

 

גם ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) מתנגדת בנחרצות למהלך וסבורה שמדובר בהפרטת השירות הציבורי. "דינה של התוכנית לעבור מן העולם, משום שזו פשיטת רגל של המדינה והתנערות מאחריותה כלפי אזרחיה. הדבר עומד בניגוד מוחלט לחוק שעבר בכנסת שקבע שיש לצמצם את התוכנית", אמרה.


פורסם לראשונה 06/02/2008 13:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
שירות התעסוקה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים