שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איש לא מפקח על הצעצועים לחיות מחמד

  בעליו של גור רועה גרמני, שרכש עבורו צעצוע המיועד לחיות מחמד, נאלץ להבהילו לטיפול רפואי דחוף כשהחל להיחנק. בניתוח הוצא חלק מהצעצוע מבטנו של הגור. בעקבות האירוע קראה עמותת "תנו לחיות לחיות" למשרד המסחר והתעשיה לפעול להוצאת תו תקן רשמי לצעצועי חיות מחמד, שמיוצרים ומיובאים ללא כל פיקוח

  בחודש דצמבר רכש זאב צוק מקרית ביאליק, צעצוע בחנות לבעלי חיים עבור ברק - גור מגזע רועה גרמני בן ארבעה חודשים. "זה היה ברווז גומי צבעוני, שהיה מונח בתפזורת בסל, ללא אריזה, זיהוי שם יצרן או תאריך ייצור", סיפר צוק ל-ynet. "כשנתתי את הצעצוע לכלב, הוא שיחק איתו בהנאה, אך אחרי זמן מה, הוא החל לחרחר, להקיא והתמוטט על הרצפה".

   

  צוק הבהיל את הכלב לטיפול ווטרינרי. "למזלי, במרחק מאה ממטר מביתי, ישנה מרפאה ווטרינרית. לאחר שהוא נבדק הוחלט לנתח אותו בדחיפות", סיפר צוק. בבדיקה שנערכה לכלב אובחן גוף זר במעיים ולאחר ניתוח הוצא מגופו הראש של ברווז הגומי. לדבריו, הווטרינר שטיפל בכלב היה המום שהצעצוע התפרק והכלב בלע אותו. "רק אחרי שהוא הראה לי את שקית הניילון ובתוכה הראש של הברווז, קישרנו את האירוע לצעצוע שרכשתי", אמר צוק.

   

  בעקבות הניתוח החליט צוק לפנות ליבואן המוצר ודרש, בנוסף להחזר הוצאות הטיפול בכלב, את הורדת המוצר מהמדפים. "לא יתכן שמוצרים ללא תקן יורשו לשיווק ויסכנו בעלי חיים", אמר. "לשמחתי, הם השיבו לי כי יחזירו לי את הוצאות הטיפול הרפואי".

   

  מאז הניתוח, ברק מתאושש בהדרגה אך נותר עם צלקת גדולה בגופו. "אנשים צריכים להשגיח כשהם נותנים לכלב שלהם צעצוע, בדיוק כמו לילד".

   

  "תנו לחיות לחיות": יש לקבוע תקן רשמי לצעצועים לחיות מחמד

   

  עמותת "תנו לחיות לחיות" שטיפלה בנושא, פנתה השבוע למשרד המסחר והתעשייה בטענה כי לא קיים תו תקן רשמי לצעצועים המיועדים לחיות מחמד.

   

  "רבים מאזרחי ישראל אשר מחזיקים בחיות מחמד נוהגים לרכוש עבורם צעצועים שונים ובעצם מסכנים אותם מבלי לדעת זאת", אומר עו"ד ראובן לדיאנסקי, מנכ"ל העמותה.

   

  לדבריו, בדומה לתקן הרשמי לבטיחות צעצועים לילדים, יש לקבוע תו תקן רשמי לצעצועים המיועדים לחיות מחמד. "כך לא יתאפשר ייצור וייבוא מוצרים שאינם עומדים בדרישות התקן והצעצועים יחוייבו בדרישות מחמירות".

   

  לדברי לדיאנסקי, בממכר הצעצועים לחיות המחמד, ישנה אוכלוסייה נוספת שעלולה לעמוד בפני סכנה בריאותית. "פעוטות וילדים קטנים עשויים להיפגע מחנק כתוצאה ממגע ישיר עם הצעצוע, ומן הראוי שהמשרד יפעיל את סמכותו בחוק התקנים, כדי לקבוע בהקדם האפשרי תו תקן רשמי לצעצועים המיועדים לחיות מחמד", מסכם לדיאנסקי. "הדבר נועד להגן על בריאות בעלי החיים ועל בריאות הציבור".

   

  ממשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה נמסר בתגובה: "לא קיים תקן לצעצועים לחיות מחמד. הממונה על התקינה לא רואה דרך להכריז רשמיות עליו כי מטרות התקינה הרשמית ע"פ חוק התקנים הינן בטיחות ובריאות של הציבור. יחד עם זאת, הממונה על התקינה ביקש מהיועץ המשפטי של העמותה למען חיות המחמד, לקבל פרטים על המקרה כדי שניתן יהיה לבחון אותו מול התקן של צעצועים לילדים ובהתאם לתוצאות הבחינה הוא יפעל".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כמעט ומת. ברק מתאושש מהטראומה
  צילום: זאב צוק
  מי שומר על חיות המחמד?
  צילום: זאב צוק
  מומלצים