שתף קטע נבחר

בלייר לדיכטר: אנסה לסייע להכניסך לבריטניה

שליח הקוורטט למזרח התיכון הופתע לשמוע מהשר לבטחון פנים כי הוא מנוע מלהיכנס לבריטניה, מחשש שייעצר בשל מעורבותו בחיסול סלאח שחאדה. "זה קשקוש", אמר בלייר המופתע, "חשבתי שזה כבר הוסדר"

השר לבטחון פנים, אבי דיכטר, הפתיע בצהריים (יום ו') את שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, כשהודיע לו כי אינו יכול להיכנס לבריטניה, מחשש שייעצר בשל מעורבותו בחיסול סלאח שחאדה.

 

בפגישה שנערכה בין השניים הבטיח בלייר לסייע לדיכטר. "זה קשקוש", אמר בלייר המופתע, "עוד בתקופתי כראש ממשלה טיפלתי בזה וחשבתי שזה כבר הוסדר", אמר והבטיח לבחון אפשרות לסייע. השניים דנו בפגישתם בענייני בטחון פנים בין ישראל לפלסטינים. דיכטר הבהיר לבלייר שכדי לקיים שיתוף פעולה עם המשטרה הפלסטינית יש צורך בשרשרת אכיפת חוק ברשות.

 

דיכטר ביטל לפני כחודשיים ביקור בבריטניה שתוכנן לתחילת חודש ינואר. זאת, מחשש שיוצא נגדו צו מעצר על אדמת בריטניה. דיכטר שימש כראש השב"כ ביולי 2002, בעת חיסולו של סלאח שחאדה שכיהן כראש הזרוע הצבאית של חמאס. באירוע נהרגו 14 אזרחים פלסטינים.

 

השר לבטחון פנים הוזמן לנאום באירוע של מכון מחקר בריטי, ובעקבות צווי מעצר שהוצאו לקציני צה"ל במקרים קודמים, בהם גם בכירים ואלופים, החליט להיוועץ במשרד החוץ. בעקבות הצעות שקיבל, החליט דיכטר שלא לצאת כיוון שהחוק המקומי מאיים גם עליו. על פי החוק המקומי, אזרחים יכולים להגיש תלונות על פשעי מלחמה ולבקש מבתי המשפט צווי מעצר. ארגונים פלסטינים עושים שימוש בחוק הזה ולא פעם הבטיחו בכירים בריטים לעמיתיהם מישראל כי יטפלו בנושא ויפעלו לשינוי החקיקה.

 

באירוע שבו נהרג שחאדה נהרגו בסך הכל 15 בני אדם, בהם שחאדה עצמו. בין ההרוגים היו אשתו ושלושת ילדיו ומרביתם היו חפים מפשע. בעקבות כך הוגשה תביעה פלילית בבריטניה נגד המעורבים ומאז קיים חשש תמידי למעצרם של אנשי צבא ואנשי מערכת הביטחון שהיו מעורבים בארוע.

 

במסגרת זאת חזר האלוף במיל' דורון אלמוג ארצה לאחר שהתברר שבשדה התעופה בלונדון מחכה לו שוטר עם צו מעצר. כמו כן נמנעה הגעתם של הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ ותא"ל אביב כוכבי שהיה מפקד אוגדת עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיכטר. לא טס לבריטניה
צילום: אלברט גבאי, "דין וחשבון" שדרות
בלייר. הבטיח לסייע
צילום: אוריה תדמור
מומלצים