שתף קטע נבחר

אילון: הטיפול ברפיח - אי הפקת לקחי וינוגרד

השר עמי אילון זועם. שבוע לאחר הגשת דו"ח וינוגרד, ולהשקפתו ראש הממשלה, ממלאת מקומו ושר הביטחון אינם מפיקים את הלקחים הדרושים והמיידים. ל-ynet נודע כי במכתב חריף ששיגר לשלושה דורש אילון כי הקבינט יקיים דיון דחוף על אירועי עזה, ובראשם פריצת חומת פילדלפי בגבול עם מצרים

ביקורת נוקבת מתוך הממשלה. השר עמי אילון שיגר ביום חמישי מכתב חריף ביותר לראש הממשלה, לממלאת מקומו ולשר הביטחון ובו הוא תובע מהם לכנס דיון קבינט דחוף על אירועי עזה, ובראשם פריצת חומת פילדלפי בגבול עם מצרים. אילון טוען שמצב שבו מתקיים דיון בנושא בעל השלכות אסטראטגיות כאלה רק במטבחון, הוא אי הפקת לקח ממסקנות דו"ח וינוגרד.

 

במכתבו לאולמרט, לבני וברק מבקש אילון דיון דחוף בנושא פריצת הגבול. הוא עצמו מתכונן להעלות את הסוגיה בישיבת הממשלה שתתקיים ביום א'. ואולם בלשכתו סירבו אתמול (יום ו') להגיב לתוכן המכתב ששליחתו נחשפת ב-ynet בראשונה.

 

במכתב מלין אילון על כך ששלושה שבועות מאז נפרצה גדר הגבול עם מצרים, לא נערך דיון מקיף בקבינט בנושא זה. אילון סבור שדרך התנהלות זאת אינה ראויה, על רקע מסקנות דו"ח וינוגרד. השר מציע לשלושת חברי המטבחון לפעול לאלתר על פי מסקנות אלה.

 

במכתבו מציע אילון פתרון למצב ברפיח, שעל פי דעתו יפעל כדי לשפר את מצבהּ של ישראל על פי ההתפתחויות האחרונות. בין היתר כוללת הצעתו התערבות כוח בין-לאומי, אשר יחצוץ בין רצועת עזה למצרים. זאת, בעיקר כדי למנוע הברחות אמצעי לחימה וטרוריסטים.

 

אילון סבור שרק דיון מקיף בסוגיית היתרונות והחסרונות בפריצת גבול רפיח תוביל את ממשלת ישראל למציאת פתרון הולם למצב החדש שנוצר. אילון טוען שבשבועות אלה ביקש דיון דחוף בעניין, אך משום מה דיון שכזה לא נערך.

 

"למה רק המטבחון דן בזה?"

אחד משרי הקבינט הזועם אף הוא על אי-קיום דיון ראוי בממשלה על נושא כה רגיש אמר ל-ynet שלשום: "ישראל כבר בירכה על החיבור הכלכלי בין עזה למצרים, אבל האם ברור לראש הממשלה, לשרת החוץ ולשר הביטחון איך נעצור מעתה את הברחת אמצעי הלחימה לעזה? איך נמנע הברחת טילי נ"מ משופרים, טילי נ"ט? גראדים? איפה לקחי וינוגרד?

 

"למה רק המטבחון דן בזה? איפה הדיון המסודר? איפה ניירות העבודה של המועצה לביטחון לאומי, המוסד, השב"כ, משרד החוץ? איפה ההחלטות של הקבינט? איפה ההחלטות של הממשלה בעניין כל כך עקרוני? איך מתנהלים כך, עוד בטרם יבש הדיו על מסקנות הוועדה?", רתח השר.


ילדים פלסטינים על הריסות החומה ברפיח (צילום: AP)

 

גורמים בממשלה אמרו ל-ynet שעד כה התקיימו שלושה דיונים בסוגיית פריצת גדר הגבול ברפיח - שניים במטבחון המצומצם ושלישי בעת ביקורו של ראש הממשלה באוגדת עזה, ערב פרסום דו"ח וינוגרד. עוד טענו גורמים אלה, שהחשש הגדול היה שדיון בקבינט יטרפד את המהלכים של ישראל, בשל החשש מפרסומים שיברכו על פריצת הגבול עם מצרים וחיבור רצועת עזה אליה.

 

במערכת הביטחון בישראל ידעו במשך שבועות על האפשרות שחמאס יורה לפוצץ את חומת הברזל המפרידה בין רפיח הפלסטינית לרפיח המצרית. עם זאת, לא הייתה התרעה קונקרטית על מועד פיצוץ החומה. ההערכה הייתה שזאת תהיה דרכו של החמאס לפרוץ את הסגר הכלכלי שהטילה ישראל, בעקבות התמשכות ירי הקסאם לעברה. מידע זה הועבר לדרגים המדיניים, אך בפועל, לא התקיים בו דיון של ממש. למעט התייעצויות של הדרג המדיני עם גורמי ביטחון, לא נדון הנושא בממשלה.

 

גורמים בממשלה אמרו, שעד כה התקיימו שלושה דיונים בנושא פריצת גדר הגבול ברפיח: שניים במטבחון המצומצם ושלישי בעת ביקורו של ראש הממשלה אהוד אולמרט באוגדת עזה, ערב פרסום דו"ח וינוגרד. עוד טענו גורמים אלה, שהחשש הגדול היה שדיון בקבינט יטרפד את המהלכים של ישראל, בשל החשש מפרסומים שיברכו על פריצת הגבול עם מצרים וחיבור רצועת עזה אליה.

 

לא התקבלה תגובה מלשכת ראש הממשלה למכתבו של אילון. מלשכות השרים לבני וברק סירבו להגיב על תוכן הידיעה. "המכתב ממוען לראש הממשלה, אהוד אולמרט, ולא אלינו", הדגישו בשתי הלשכות.


פורסם לראשונה 08/02/2008 19:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמי אילון
צילום: גיל יוחנן
אהוד אולמרט
צילום: איי אף פי
אהוד ברק
צילום: איי אף פי
מומלצים