שתף קטע נבחר

טורקיה: הפרלמנט ביטל סופית את חוק הרעלות

בשורה למוסלמיות האדוקות בטורקיה ומכה לחילונים: הפרלמנט ביטל סופית את החוק מלפני 25 שנה, שאסר על נשים לעטות רעלות באוניברסיטאות

הפרלמנט בטורקיה הצביע היום (שבת) בעד אחד משני תיקוני החוקה המבטלים את החוק האוסר על נשים לעטות רעלות באוניברסיטאות. מדובר בהצבעה נוספת וסופית לאישור התיקון לחוקה, כדי להפכו לרשמי על פי התקנות.

 

חברי הפרלמנט הצביעו ברוב של 403 תומכים מול 107 מתנגדים על תיקון לחוקה הקובע כי לכל אדם הזכות ליחס שווה במוסדות המדינה. זמן קצר לאחר מכן הם אישרו את התיקון השני לחוקה, שנועד לבטל את האיסור על עטיית רעלות באוניברסיטאות. הצירים הצביעו ברוב של 403 תומכים מול 108 מתנגדים על התיקון השני בו נכתב כי "אי-אפשר לשלול מאף גבר או אישה את הזכות לחינוך גבוה".

 

ביום חמישי זכתה ההצעה, בהצבעה הראשונה, לתמיכתם של 401 מחברי הבית, לעומת 110 שהתנגדו לה. ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן מנסה לבטל את האיסור על עטיית רעלות מאז שעלתה מפלגתו, מפלגת הצדק והפיתוח האיסלאמית (AK), לשלטון. ארדואן אמר השבוע: "נפתור את הבעיות של הבנות שלנו באוניברסיטאות".

 

האיסור על עטיית רעלות בטורקיה נכנס לתוקף רק ב-1982, לאחר אחת ההפיכות הצבאיות שהתבצעו במדינה. לפני עשר שנים הדיח הצבא - בתמיכת העם - ממשלה שנתפסה בעיניו כאיסלאמית מדי.

 

החילונים בטורקיה רואים ברעלה כאיום סמלי על ההפרדה הנהוגה בטורקיה בין דת ומדינה. הם גם חוששים כי הסרת החרם תטיל לחץ על נשים חילוניות להתחיל ולעטות רעלות כדי שלא ירגישו יוצאות דופן.

 

בשבת שעברה הפגינו רבבות בבירה אנקרה נגד תוכנית הממשלה לבטל את החוק. "טורקיה היא מדינה חילונית והיא תישאר כזו", צעקו המפגינים שהניפו את דגלי טורקיה ואת תמונותיו של מוסטפא כמאל אטאטורק, אבי האומה הטורקית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשים עם רעלות בטורקיה
צילום: רועי נחמיאס
הפגנות נגד שינוי החוק
צילום: AFP
מומלצים