שתף קטע נבחר

לבני: יש צורך בהליך לקביעת יעדים אסטרטגיים

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הודיע על הקמת ועדת שרים ליישום מסקנות דו"ח ועדת וינוגרד. שרת החוץ, ציפי לבני, מתחה ביקורת מרומזת ואמרה כי "להקים פורומים זה חשוב, אך יש דברים חשובים יותר, כמו הליך קבלת ההחלטות"

הממשלה החליטה ליישם את המסקנות על קבלת ההחלטות. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הודיע היום (א') בישיבת הממשלה השבועית על הקמת ועדת שרים ליישום מסקנות דו"ח ועדת וינוגרד. שרת החוץ, ציפי לבני, שיגרה עקיצה לעבר אולמרט ואמרה כי "להקים פורומים זה חשוב, אך יש דברים חשובים יותר, כמו הליך קבלת ההחלטות". לבני סבורה כי "יש צורך בהליך שייקבע את היעדים ברמה האסטרטגית, יציג חלופות ויאזן בין הצרכים הצבאיים למדיניים".

 

השר עמי אילון שיגר בשבוע שעבר מכתב חריף לאולמרט שבו הוא קובע כי העובדה שלא נערך דיון מקיף בקבינט בעניין פריצת הגבול בין מצרים לבין עזה, אינה ראויה על רקע מסקנות דו"ח וינוגרד. במכתב, שנחשף לראשונה ב-ynet, הציע אילון לראש הממשלה לפעול לאלתר על פי מסקנות אלה.

 

בישיבת הממשלה אמר אילון כי "יש הלימה בין וינגורד למעשה בעזה, אין אסטרטגיה ואין תפישת עולם ורואים את זה בעזה". בתגובה אמר השר בנימין בן אליעזר: "פעם ראשונה שאני רואה שמיישמים את הדו"ח". לדברי שר הביטחון, אהוד ברק, "הדו"ח מחייב חשבון נפש, חלק גדול מזה של צה"ל. אבל גם בפעולות בעזה אני רואה שחלק מהלקחים כבר מיושמים, בצה"ל יש פעולת תיקון ויישום".

 

ועדת וינוגרד מצאה "כשלים וליקויים חמורים בתהליכי קבלת ההחלטות ובעבודת המטה, הן בדרג המדיני, הן בדרג הצבאי והן בממשק ביניהם". בדו"ח הוועדה נכתב כי "מי שעליו הייתה מוטלת החובה הקשה להחליט בנושאים אלה היה הדרג המדיני. מבחנן של החלטות כאלה הוא אך ורק המבחן הציבורי והפוליטי".

 

לאחר פרסום הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד הורה אולמרט על הקמת צוות היגוי ליישום הדו"ח, בראשותו של רב-אלוף (מיל') אמנון ליפקין שחק. בסיום עבודתו המליץ הצוות על חיזוק המועצה לביטחון לאומי ועל הקמת מרכז משברים במשרד ראש הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. מקים ועדה
צילום: רויטרס
לבני. ביקורת מרומזת
צילום: איי פי
מומלצים