שתף קטע נבחר

יהדות התורה: מאבקים מונעים חבירה לקואליציה

ח"כ אברהם רביץ טוען שהיה מפרק את סיעתו "כבר אתמול" ומאשים את ח"כ ליצמן בשיקולי עלבון שאינם ענייניים. ליצמן משיב מלחמה: "מי שמדבר על עקשנות הוא חצוף". בינתיים, סיעה בת שישה חברים נראית מפולגת מתמיד וקלושים הסיכויים שתהפוך לקרש הצלה לקואליציה

שניים אוחזים. בימים האחרונים רבו הדיבורים במערכת הפוליטית על האפשרות לחזק את הקואליציה באמצעות צירוף סיעת "יהדות התורה". מבדיקת ynet מתברר כי על ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לשאול את עצמו: האם יש סיעה כזאת בכלל? "יהדות התורה היא כיום סיעה של שש מפלגות נפרדות", מאבחן גורם בסיעה החרדית את מצב הסיעה שבה שישה חברים.

 

ח"כ אברהם רביץ, חבר מפלגת "דגל התורה", היה מבחינתו מפרק את הסיעה "כבר אתמול". רביץ מפריך

את חרושת השמועות בדבר צירוף אפשרי לקואליציה. "זה בכלל לא בא על הפרק. אין באמת דיבורים רציניים על הצטרפות לקואליציה", הוא קובע, למרות שהיה מוכן לשבת לשולחן הממשלה בתמורה לחוק החינוך החרדי, ובכפוף לאישור הרבנים.

 

רביץ מפנה אצבע מאשימה לעבר עמיתו מאגודת-ישראל, ח"כ יעקב ליצמן. "הוא ראש הסיעה המרכזית, אבל לא כולם חושבים כמוהו. הוא כופה את דעתו על חבריו לסיעה ופשוט אין מה לעשות. הוא משתמש באדמו"ר שלו ועושה הכול כפי שאומר לו רבו", אומר ח"כ רביץ בשיחה עם ynet.

 

"הוציאו אותו מראשות ועדת הכספים אז הוא נעלב"

את האדמו"ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר, פטרונו הרוחני של ליצמן, מאשים רביץ בעקשנות: "בגלל שהרבנים אצלנו לא רוצים מחלוקת, אז הולכים לפי מה שהוא קובע". הסיבה לעקשנות של ליצמן - כך לפי רביץ - היא העלבון שספג כאשר התבקש לפנות את כס יו"ר ועדת הכספים. "הוא אומר שהוא נעלב, אז הוא לא מצטרף. פעם ראשונה שאני שומע שנציגי היהדות החרדית בכנסת כן עושים או לא עושים משהו בגלל שהם נעלבו", הוא אומר בציניות.

 

ח"כ ליצמן טוען שאין ממש בטענות לפיהן התנגדותו נובעת מעלבון, אלא מהתעקשות בסוגיית קצבאות הילדים. הדיבורים על עקשנות וכוחניות של האדמו"ר מגור כבר מרתיחים את דמו. "מי שמדבר על עקשנות הוא חצוף".

 

ח"כ ליצמן מאשר בשיחה עם ynet כי כל עוד הנושא תלוי בו - תמיכה בממשלת אולמרט או חבירה אליה - לא תהיה. "לא מנהל משא ומתן עם הקואליציה. אפילו לא תמורת ועדת הכספים. אפילו לא באופוזיציה", פוסק ליצמן שלאחרונה התעמת לא אחת עם ראש הממשלה.

 

בתחילת השבוע נפגשו ליצמן ויו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, לשיחה בארבע עיניים.

לעומת זאת, לפגישת הסיעה עם אולמרט שכונסה לפני כמה שבועות הוא לא טרח להגיע. הנימוק: שאלת ירושלים במשא ומתן המדיני.

 

"ברור שבסופו של דבר עושים הכול לפי ההוראות של גדולי התורה, אבל אי אפשר לתת תמיכה ולהציל ממשלה שמנהלת משא ומתן על חלוקת ירושלים", קובע ליצמן. "חשבתי על אנאפוליס ובעיתון 'המודיע' (העיתון המפלגתי של אגודת ישראל -נ.ס.) יכולתי לקרוא יותר בפרוטרוט ממה שהוא יכול היה לתת לנו". ליצמן תוקף בהקשר זה גם את הקפאת הבנייה בבית"ר עילית ובגבעת זאב, אזורים שבהם ריכוז חרדים גדול.

 

ומה אומרים שאר חברי הסיעה שמביטים מהצד על מאבק הענקים? אלה נמנעים מאמירת דברים מפורשים בנושא, כל אחד מסיבותיו שלו. יש המאשימים דווקא את ח"כ מאיר פרוש שהוא נאמן יותר לש"ס ולימין. שאר הח"כים - קולם פשוט לא נשמע. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
רביץ. קרע עם השותף?
צילום: חיים זיו
ליצמן. לא אצטרף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים