שתף קטע נבחר

זוגיות בלי נישואים דתיים? הכנסת תכריע

לא מעוניינים בחתונה דתית ולא רוצים לנסוע לקפריסין? הכנסת תצביע מחר על הצעתו של ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) המציעה לרשום זוגות כנשואים גם אם לא נישאו בארץ עם רב. ח"כ רותם ל-ynet: "הממשלה אמנם מתנגדת, אבל אני מצפה לתמיכה מחברי קואליציה רבים"

האם בשלה העת בכנסת להקל על מי שמבקשים להרשם כזוגות שלא באופן דתי? מליאת הכנסת צפויה להצביע מחר (יום ד') בקריאה טרומית על הצעת חוק של סיעת "ישראל ביתנו" המציעה לאפשר לזוגות המעוניינים לקבל הכרה מהמדינה כזוג לעשות זאת גם ללא נישואים דתיים.

 

על פי הצעת החוק, זוגות שכאלה יוכלו להרשם כזוג באופן רשמי ולקבל זכויות השמורות לזוגות גם מבלי שנישאו באופן דתי. "אם הכנסת לא תאשר את ברית הזוגיות הזו, בעוד שנתיים שלוש יעשה זאת היועץ המשפטי לממשלה בעצמו כפי שעשה זאת לגבי אימוץ לזוגות חד מיניים", מזהיר יוזם החוק ח"כ דוד רותם. "עדיף שהמחוקק יעשה זאת בעצמו באופן אחראי ומבוקר".

 

כאשר נחשפה הצעת החוק ב-ynet הסביר ח"כ רותם כי "החוק מציע לאפשר לזוגות המעוניינים בכך להירשם במרשם זוגיות כזוג לכל דבר ועניין ולקבל את כל הזכויות והחובות של אדם נשוי. הדבר יקל מאוד על אזרחים רבים שנאלצים לנסוע ולהתחתן בחו"ל באופן בלתי דתי במקום לעשות זאת פה בצורה מסודרת".

 

רותם אמר היום כי "נכון שבעבר הוגשו הצעות חוק דומות שלא אושרו, אבל נדמה לי שבשלה העת שהכנסת תכיר ותאשר את השינוי המתבקש. זה לא חוק שאמור לשרת רק עולים חדשים. החוק אמור לשרת בעיקר 'שנקינאים' אשר מבקשים לקיים יחסי זוגיות ולא לעבור במסלול דתי".

 

לדברי רותם, אין בהצעת החוק שהגיש התנגשות עם העובדה שהוא אדם דתי. "להיפך, אני מכבד מי שרוצה לחיות אחרת ממני ולא רוצה לכפות עליו דבר", הוא מסביר.

 

ומה הסיכוי של החוק לעבור מחר בקריאה טרומית במליאת הכנסת? רותם: "אני מעלה את החוק להצבעה בקריאה טרומית מחר בכל מקרה. הממשלה אמנם מתנגדת לו, אבל אני מאמין שיש סיכוי סביר להעביר אותו. יש חברי כנסת בסיעות הגימלאים וקדימה שהבטיחו לי שיצביעו בעד. אני מצפה לתמיכה גם מחברי כנסת מסיעת העבודה וכמובן ממרצ".  

 

יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יעקב מרגי, אמר בתגובה: "אני מבקש להזכיר לכל מיני גורמים בקואליציה כי סיעת ישראל ביתנו היא סיעה אופוזיציונית ואי לכך מן הראוי להפיל את הצעת החוק, ולבטח כאשר המדובר בהצעת חוק שצובעת את דמותה של המדינה בצבעים אפלים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ רותם. חוק לשנקנאים
צילום: גיל יוחנן
זוג נשוי בלי רב? אילוסטרציה
צילום: סיגלית גיגה פרקול
מומלצים