שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לא ריאלי
  הבאזז סביב "הישרדות" חושף גם כמה תהיות לגבי הריאליות של הריאליטי הזה, בהן העובדה שהמתמודדים זכו לארוחה חמה בבית מלון (הלו? חשבנו שכל הקטע זה לאכול חיפושיות) והעובדה הקסומה שהבנות מצליחות להישאר נטולות שיער מיותר גם בלי כלי גילוח. כל השאלות, כל התשובות
  בתחילת 2007 קיבל מנכ"ל ערוץ ‭,10‬ מודי פרידמן, החלטה בעייתית בערך כמו האופי של דן מנו: להעלות גרסה עברית ראשונה ל"הישרדות‭."‬ תג המחיר, למעלה מחמישה מיליון דולר, רמז שזה בעצם הסיכוי האחרון להכות את ערוץ ‭,2‬ ועוד בנשק שלו עצמו: ריאליטי. כישלון נוסף - ורון לאודר היה משגר גם את מיקי ויעקב לאי המתים.

   

  שנה אחר כך, "הישרדות" היא אחת משתי תוכניות הטלוויזיה המצליחות בישראל (לצד "ארץ נהדרת‭,("‬ אבל מעבר להצלחה יש לה עוד משהו, חשוב לא פחות מנקודות רייטינג: באזז. מילת הקסם שנצמדה עד היום רק לחברים של קיציס ול"כוכב נולד‭,"‬ הגיעה סוף סוף גם לערוץ ‭.10‬ מצד שני, ה"דיבור" הזה חושף גם לא מעט סדקים בהפקת הסדרה, שמעוררים תהיות לגבי אמיתות המוצר המשווק לנו. ריכזנו, אספשלי פור יו, את הטענות העיקריות על "חורים" בהפקה, כולל מה שיש לערוץ 10 לומר בנושא.


  "הישרדות". המשימות הפיזיות אמנם היו קשות אבל לא בלתי אפשריות

   

  דן מנו הוא שתול של ההפקה, שמתעקשת להעלות אותו לגמר בגלל הקשר שלו לחברת "מנו ספנות‭,"‬ שרוכשת פרסומות בערוץ 10 בכלל וב"הישרדות" בפרט.

   

  הטענה הזו נתמכת בעובדה שמנו הועבר על ידי ההפקה באופן מלאכותי לקבוצת הבנות ברגע שהיה ברור שהוא על סף הדחה מהתוכנית. "מהרגע הראשון היה ברור שדן הולך להיות כוכב התוכנית וצריך להשאיר אותו על המסך כמה שיותר זמן‭,"‬ מספר גורם מקורב להפקה. "בכל פורמט של 'הישרדות' בעולם יש משבצת לבחור או לבחורה שכולם אוהבים לשנוא. דן מנו קובע סטנדרטים חדשים לתפקיד, שספק אם מישהו ימלא יותר טוב ממנו. צוות התוכנית יודע שצריך לשמור עליו‭."‬

   

  דן מנו הוא בנו של שמוליק מנו ואחיינו של משה מנו, הבעלים של "מנו ספנות‭."‬ מקורבים למשפחה מספרים שבין האחים מנו יש קשר "קורקטי‭,"‬ זכר לנתק מהעבר, וכי משה מנו סבור כי שמו ושם החברה שלו נפגעים כתוצאה מהתוכנית. גורמים בערוץ 10 מאשרים את הטענות. "משה מנו פנה אלינו 

   באחרונה בדרישה להסיר כל אזכור לחברה שלו מ'הישרדות' וגם מהטוקבקבים הנשלחים לאתר הערוץ‭,"‬ אומרים שם.

   

  מה הרגיז את מנו? הפרק שבו נאמר לדן: "כל העכברים טובעים בסירה של מנו ספנות‭,"‬ ופרק שבו אמר לו אחד המתמודדים: "לא נורא, אבא שלך ישלח אותך לקרוז במנו ספנות‭."‬ בדיקת השקעות הפרסום של "מנו ספנות" בתקופה האחרונה בערוץ 10 מפריכה לפחות את הטענה כי החברה נטלה חסות על "הישרדות" או שהיא מפרסמת קבועה בתוכנית.

   

  תגובת ערוץ 10 וחברת רייפ־המאירי, המפיקה את התוכנית: "המתמודדים כולם הגיעו לתוכנית לאחר שפנו למבחני הקבלה שפורסמו מספר חודשים לפני תחילת הצילומים, ואין ביניהם אף 'שתול' של ההפקה. דן מנו אכן קשור למשפחת מנו, בעלי 'מנו ספנות‭,'‬ אך לערוץ 10 או להפקה אין כל קשר עסקי עם החברה. לא שודרה ולו פרסומת אחת שלה במסגרת התוכנית ולא נעשה שום שימוש בפרסים או בחסויות מטעמה. למ־ עשה, החברה אף שלחה מספר מכתבים לערוץ ולהפקה וביקשה להשמיט מהתוכניות קטעים שמהם ניתן להבין כי קיים קשר בין דן מנו לבין החברה, ואשר לדעתה פוגעים בשמה הטוב‭."‬

   

  מחברת מנו ספנות נמסר: משה מנו, מייסד קבוצת 'מנו ספנות' והבעלים היחיד שלה, הוא דודו של דן מנו. משפחת מנו ומשה גאים בהצלחותיו המרשימות, ואין ספק שראוי לו לזכות במשחק בזכות עצמו, בלי קשר למשפחתו. 'מנו ספנות' מפרסמת במדיות רבות בארץ ובעולם, אבל בשנת 2007 הושקע בערוצי הטלוויזיה בארץ, כולל ערוץ ‭,10‬ סכום צנוע. איננו קשורים בשום אופן לתוכנית 'הישרדות‭,'‬ לא הענקנו כל חסות לתוכנית ולא הייתה פנייה אלינו לתת חסות. היחסים בין משה מנו ואחיו הם יחסי כבוד ומשפחה תקינים. לכל אחד מהם חברה שונה בתחומי ספנות שונים .


  "הישרדות". המתמודדים לא קיבלו פינוקים למעט מיצי קיבה של חיות

   

  גורמים בהפקה טוענים כי במהלך הצילומים התפתח "מרד" של המשתתפים על רקע תלונות שונות וקשיי מחיה.

   

  למרד, טוענים אותם גורמים, היו שותפים גם עובדים שונים שהשתתפו בצילומים וסירבו לעבוד אם התנאים לא ישופרו. התוצאה: הצילומים נעצרו למשך כמה ימים עד שהצדדים הגיעו לעמק השווה ותנאי השורדים שופרו. "התוכנית הייתה על סף ביטול‭,"‬ מספר אחד המתמודדים. "היה ברור לכולם שבתנאי מחיה איומים כאלה אי אפשר להמשיך‭."‬

   

  תגובת ההפקה והערוץ: "מרד לא היה ולא נברא. היו חברי צוות הפקה שהתקשו לעמוד בתנאי השטח ובעיותיהם טופלו. הדברים התנהלו בהבנה ובשיתוף פעולה".

   

  באחד הימים זכו המשתתפים לארוחה חמה בבית מלון, כשהיו תשושים לחלוטין וחלקם היו במצוקת רעב אמיתית.

   

  "לא הייתה ברירה, לא רצינו שיתמוטטו‭,"‬ טוען מקורב להפקה. לפחות שניים מהמתמודדים אישרו בשיחות שונות את הטענה.

   

  תגובת ההפקה וערוץ ‭:10‬ "המתמודדים קיבלו ארוחות חמות או 'פינוקים' אחרים רק כשזכו במשימות, כחלק ממהלך התוכנית המתוכנן. מעבר לכך נאלצו לדאוג לעצמם, בדיוק כפי שמחייב הפורמט‭."‬ אגב, לכל אורך הצילומים שהו באי שני

  רופאים ופסיכולוגית כדי לוודא שהמצב הבריאותי והמנטלי של המשתתפים לא מידרדר.

   

  במהלך הצילומים הוחלף הלוקיישן של האי כדי לברוח מעקיצות היתושים, דבר חריג בפורמט של "הישרדות‭."‬

   

  "הייתה בעיית יתושים קשה על החוף שבו שהו המתמודדים בימים הראשונים להגעתם לאי‭,"‬ אומרים בערוץ בתגובה. "מומחים מקומיים שהובאו למקום קבעו כי לא מדובר בסכנה, ובכל זאת החליטה חברת ההפקה להעתיק את מקום הצילומים כדי למנוע מהמתמודדים קושי מיותר".

   

  באחת המשימות התמודדו מושיק ונעם על הרמת משקולות ברגליים ובידיים. מומחים לפיזיולוגיה טוענים: יש כאן הטעיה.

   

  "לא סביר בעיניי שניתן לבצע משימה כזו לפרקי זמן כל כך ממושכים, כמו מה שהודגם בתוכנית", אומר מולי אפשטיין, פיזיולוג מאמץ במרכז לרפואת ספורט של מכון וינגייט. "צריך לעבור אימון ארוך שכולל הסתגלות ממושכת לסוג כזה של משימה, כי השהייה בתנוחה כזו גורמת לעייפות שרירים מאוד מאוד גדולה. יש כאן בעיה של זרימת דם, כי הרגליים נמצאות בזווית של 90 מעלות ביחס לגוף כמעט בלי להניע את השרירים, מול כוח המשיכה שפועל כל הזמן.

   

  "לדעתי, עצם השהייה בתנוחה הזו, אפילו ללא משקל ובמשך זמן כל כך ארוך, היא משימה בלתי מבוטלת, וקשה מאוד עד בלתי אפשרית לביצוע. הייתי הולך לאנשים שנמצאים במחנות אימון של אמנויות לחימה, סוג של סמוראים, שעושים דברים מטורפים גופנית הכרוכים בסבל נפשי מאוד גדול ולומדים לספוג כאב, להתעלם מהכאב ולהתנתק מהתחושות הפיזיות".


   "הישרדות". לא דוגמנים, סתם אנשים יפים ונעימים

   

  ערוץ 10 בתגובה: "היינו שמחים להזמין את המומחים לחדרי העריכה ולצפות בשעה וחצי המלאות שבהן נשאו מושיק ונעם את המשקל בגבורה".

   

  מפיקי "הישרדות‭,"‬ גיא המאירי ומוטי רייף, משווקים משתתפים לקמפיינים שונים וגוזרים קופון על כל קמפיין שמושג בתיווכם.

   

  לאחרונה בוצעה פנייה לחברת האופנה "רנואר" עם שמו של אחד המתמודדים שעלה לגמר, והוא הוחתם בחברה כפרזנטור לצד טל אלון, כוכב הקמפיין. מתמודד נוסף שעלה לגמר כבר הוצע למספר חברות נוספות, בהן שתיים שאינן מתחום האופנה. ומי שכבר קיבלה שני קמפיינים היא המתמודדת ויקה פינקלשטיין.

   

  תגובת ההפקה והערוץ‭" :‬אף מתמודד לא ישתתף בקמפיין מסחרי זה או אחר עד לירידת התוכנית מהמרקע, למעט ויקה, שדוגמנות הוא מקצועה ומקור פרנסתה. קמפיין לחברת נעליים בכיכובה פורסם רק לאחר שעזבה את התוכנית".

   

  לא מעט מתמודדים ב"הישרדות" הם למעשה דוגמנים בהווה או בעבר, אבל מקבלים בתוכנית טייטל של מקצועות אחרים כדי להציג מגוון.

   

  מרינה קבישר, דוגמנית לכל עניין ודבר, מוצגת בתוכנית כ"ברמנית‭."‬ גיא זילברמן, גם הוא דוגמן בעברו, מוצג כ"סטודנט למינהל עסקים‭."‬ מולי קרצ'ו, דוגמן, מזוהה כ"מאמן קראטה‭."‬ ורה ליכטס, דוגמנית בעבר הלא רחוק, מוצגת כ"אדריכלית‭."‬ ויקה פינקלשטיין היא היחידה שקיבלה את הטייטל המקצועי המפורש "דוגמנית‭."‬ 

   בשורה התחתונה, בוודאי הבחנתם, רוב המתמודדים לא סובלים מהיעדר פוטוגניות גם בבגדים מינימליים, מה שמעורר תהיות לגבי הקריטריונים באודישנים.

   

  "אנחנו גאים מאוד בתוצאות הליהוק לסדרה, ובשום אופן לא ניתן לטעון כי רוב המשתתפים הם דוגמנים‭,"‬ אומרים בערוץ ‭.10‬ "מדובר בצוות אקלקטי ומגוון. יש בו דמויות מכל שכבות האוכלוסייה ומכל אזור בארץ, ביניהם אנשים יפי מראה, שמראם החיצוני אינו גורם להם להתאים פחות לתוכנית. לגבי מי שעסק בדוגמנות - היה זה עבורו עיסוק נוסף ולא עיסוק עיקרי".

   

  ארבעה מתמודדים יעלו לגמר, למרות הצהרות ההפקה בתחילת הדרך על גמר בהשתתפות שלושה.

   

  "בהפקה פשוט רוצים שמות מסוימים בגמר, כמו דן מנו‭,"‬ מסביר אחד המתמודדים‭".‬לכן הם לקחו לעצמם גמישות, הכריזו בהתחלה על שלושה, עברו לארבעה, חזרו לשלושה, ועכשיו שוב משחררים רמזים על ארבעה מועמדים בגמר (בתוכנית האחרונה, למשל, דובר על פיינל פור - ר"ש‭.(‬ כך הם נותנים לעצמם יד גמישה להתערבות במהלך העלילה‭."‬ תגובת ערוץ ‭:10‬ "הגמר ייערך בשידור חי בישראל. הוא טרם צולם, וכל שמועה לגביו היא בגדר שמועה בלבד - הן לגבי מספר הפיינליסטים והן לגבי זהותם. פרטים על הגמר יפורסמו בסמוך לו".

   

  במהלך הצילומים נראים לפעמים ברקע בתים מיושבים, כשהאיים אמורים להיות ריקים מאדם.

   

  בפורומים השונים ובאתרי המעריצים של "הישרדות" נחשף בחודש האחרון דבר קיומן של וילות כרקע לחלק מהסצנות, מה שמעורר תהיות לגבי שימוש אפשרי בחשמל ובמים זורמים, בניגוד לרוח הפורמט. "שני השבטים שהו באיים לא מיושבים‭,"‬ מסבירים בהפקה, "אבל המשימות צולמו בחופים אחרים, חלקם מיושבים, ולכן נראים בתים מרוחקים בכמה סצנות".

   

  המתמודדות ב"הישרדות" חושפות עור חלק לגמרי, למרות שאסור היה להן להגיע עם מכשירי גילוח למיניהם.

   

  תקראו לנו צהובים, אבל גם את הסוגיה העדינה הזו בדקנו בשבילכם. אז ככה:

   עובדות בצוות התוכנית מספרות כי המשתתפות פשוט עברו טיפולי שעווה ביום שלפני, וחלקן, נוכח מקצוען כדוגמניות, עברו טיפולי לייזר להסרת שיער לצמיתות. "עם זאת, בתוכניות הקרובות כבר יש סימנים לשערות והמתמודדות כבר מסתירות את גופן עם פראו‭,"‬ מספרת גורמת בערוץ. "כל אחת טיפלה בנושא בכוחות עצמה, באמצעים יצירתיים כאלה ואחרים. אף אחת לא קיבלה עזרים טקטיים לצורכי גילוח וצחצוח‭."

   

  (צילומים: תמיר וולף)

   

  הכתבה פורסמה במוסף "24 שעות" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בנות עושות שיער. לא היה גילוח צחצוח
  דן מנו. מנו ספנות לא קשורה לתוכנית
  צילום: אייל נבו
  המשימות צולמו על אי אחר
  צילום: תמיר וולף
  7 לילות
  מומלצים