שתף קטע נבחר

הכבאים בשדרות: אם לא נתוגבר, יקרה אסון

כבאי שדרות, הפועלים מסביב לשעון בין אתרי נפילות הרקטות, נאלצים להתמודד עם תנאים לקויים ומחסור חמור בכוח אדם. "אם חלילה יהיו יותר משני אירועים - אז מדובר באסון צפוי מראש בו אנשים לכודים בשריפה ואיש לא יבוא להצילם", טענו

בתחנת הכיבוי בשדרות לא יודעים אם לצחוק או לבכות. לאחר בקשות רבות ולאור ההסלמה בירי הרקטות לעבר העיר, הוחלט להיענות לדרישה לעבות את מצבת כוח האדם. אבל במקום לעבוד בצוותים של חמישה כבאים כפי שנהוג בכל העולם, כבאי שדרות יעבדו במשמרות של שלושה - במקום השניים שעבדו עד כה.  

 

"זה פשוט לא נתפס שאנחנו מתחננים לתקציבים ולא יכולים לתת מענה למקומות כמו שדרות. במקרה שיהיה יותר מאירוע אחד - יתרחש כאן אסון". הזהיר שמעון רומח, נציב הכבאות הארצי בשיחה עם ynet. לדבריו, לא מדובר בדרישה מוגזמת, אלא בתנאים בסיסיים ומוכרים. "בכל העולם, ללא יוצא מן הכלל, צוות כיבוי הוא צוות של חמישה אנשים לפחות. כשאני אומר לעמיתי בעולם שיש בארץ מקומות כמו שדרות שבה שני כבאים בלבד אחראים על כל העיר - הם פשוט לא מאמינים לי", הוסיף. 

  

כבאי העיר חוששים כי במקרה של אירוע גדול לא רק חיי התושבים יהיו בסכנה, אלא גם חייהם שלהם. "תאר לעצמך מצב שיש אירוע ועלינו להיכנס אל תוך האש ולהציל חיים", מסביר אבי ממן, המשרת ככבאי 22 שנים מהן תשע ככבאי יחיד בעיר. "הכוח הקרוב ביותר שיבוא לעזור לנו נמצא באשקלון, במרחק של 20 דקות נסיעה, מה שאומר שאני והכבאי השני מתמודדים לבד עם כל תרחיש, לא חשוב כמה מסוכן שהוא יהיה".

 

מלבד בעיית כוח האדם, נאלצים הכבאים לעבוד גם עם ציוד בלתי מספיק - התחנה הצנועה בשדרות מסתפקת בכבאית מיושנת וברכב מסוג "רותם", שלא מאפשרים לכבאים להתמודד עם כמה אירועים במקביל. "אם יש מעל לפגיעה אחת ישירה בעיר של טיל קסאם - אנחנו יכולים במקרה הטוב ביותר לזנק לאירוע אחד, מה שאומר שהנפגעים באירוע השני ייאלצו לחכות לצוות מאשקלון", הסביר הכבאי עודד אלפסי. "ואם חלילה יהיו יותר משני אירועים - אז כבר מדובר בתרחיש של אסון צפוי מראש בו אנשים לכודים בשריפה ואיש לא יבוא להצילם". 

 

"הנה תרחיש נוסף שיכול להתרחש כל יום", מוסיף ממן, "שריפה גדולה, אני ועודד נכנסים פנימה להציל אנשים. צינור הכיבוי נקרא 'קו החיים' במקרה של עשן וחושך -  מצד אחד, הוא מוביל אותך במישוש החוצה, ובמקרה גרוע יותר בו אתה נפגע הוא מוביל את עמיתך פנימה להצילך. במקרה שלנו מי בדיוק יבוא בדיוק להציל אותנו אם תיפול על שנינו למשל קורת עץ או משהו דומה?" 

 

התחזיות השחורות של כבאי שדרות אינן מפתיעות את נציב הכבאות הארצי. "הבעיה היא תקציבית. כל זמן שאנחנו בנויים במבנה הנוכחי ותלויים ברשויות המקומיות ומה שמגיע מהאוצר מצומצם מאוד - אין לנו שום יכולת לגדול ולתת מענה כאן בשדרות ובעוד 36 תחנות ברחבי מדינת ישראל שיש בהן שני כבאים במשמרת".

 

עם זאת, מתברר שיש תחנות שבהן המצב גרוע אף יותר. "קיימות תשע תחנות עם כבאי אחד בלבד במשמרת, שם האבסורד הרבה יותר גדול. אם נעשה חשבון פשוט - מחצית מכל תחנות הכיבוי בארץ עובדות בסטנדרטים שבעולם אפילו היו מתביישים לצחוק מזה. אני אומר בצורה הישירה ביותר: מקרה של אסון המוני בגלל חוסר בכוח אדם של כיבוי הוא רק עניין של זמן, אם לא יהיה שינוי מהותי בכל הקשור לנושא כמה שיותר מהר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי רוזנצוויג יהונתן צור
רומח. לא אופטימי
צילום: שי רוזנצוויג יהונתן צור
רקטה בשדרות. חוששים מאסון
צילום: AFP
מומלצים