שתף קטע נבחר

בחמאס דורשים ערבויות לעסקת שליט

גורם בכיר בחמאס אמר ל-ynet כי עדיין אין פריצת דרך במשא ומתן. "הפלסטינים מחכים לאישור של זהות האסירים שישוחררו ולערבות בנוגע לאופן שבו תיישם ישראל את חלקה בעסקת חילופי שבויים". לדבריו, "השלב השני בעסקה אמור להתחיל כאשר שליט כבר בדרכו למצרים"

בחמאס מנסים לצנן את ההתלהבות לנוכח הדיווחים האופטימיים בישראל על התקדמות במגעים לשחרורו של החייל החטוף, גלעד שליט. גורם בכיר בחמאס אמר הבוקר (יום ב') ל-ynet כי "אין עדיין שום פריצת דרך במשא ומתן. הפלסטינים מחכים לאישור ישראלי של זהות האסירים שישוחררו ושל מספר האסירים שישוחררו".

 

לדברי אותו גורם, "הפלסטינים מחכים לערבות בנוגע לאופן שבו תיישם ישראל את חלקה בעסקת חילופי שבויים". לדבריו, "השלב השני בעסקה אמור להתחיל כאשר שליט כבר בדרכו למצרים, ואם יגיע למצרים, וישראל תחליט להפר את התחייבותה, האם יהיה גורם שיוודא שזה לא יקרה? לכן אנחנו דורשים הבהרות גם בנוגע לערבות".

 

הגורם אמר כי בתקופה האחרונה השתתפו עוד גורמים מלבד המצרים שהסכימו למלא תפקיד במשא ומתן וקיימו מגעים בין הצדדים. עם זאת, תפקיד התיווך המרכזי נשאר בידי מצרים.

 

שליט, שנחטף בידי חמאס ביוני 2006, נמצא מאז בשבי ברצועת עזה. לאחרונה הוקמה ועדה שנועדה להחליטת על הגמשת קריטריונים שיאפשרו את קידום השחרור. שרי הוועדה - חיים רמון, ציפי לבני, אבי דיכטר, עמי איילון ודניאל פרידמן - סיכמו בדיונים שיש להגמיש את הקריטריונים למען שחרור שליט.

 

בשלבים מוקדמים יותר של המשא ומתן תבעו הפלסטינים לשחרר 450 אסירים, מהם 350 בשלב הראשון ומאה נוספים לאחר ששליט יועבר לידי שלטונות מצרים. בישראל התנגדו לכמות האסירים המבוקשת ולתביעה לשחרר אסירי חמאס "שדם על ידיהם".

 

אמש התייחס ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לסוגיית המשא ומתן על שחרורו של שליט, "לצערי איני יכול לחלוק את האופטימיות בנוגע לגלעד שליט". בהתייחסו לפרסום בסוף השבוע בשבועון הגרמני "דר שפיגל" באשר לאפשרות שיכריז על מותם של אלדד רגב ואוהד גולדווסר, השבויים בידי חיזבאללה, אמר אולמרט: "אני לא מוכן לקבל את הקביעה באשר לשני החיילים בצפון. כל עוד אין בידינו הוכחות, נמשיך לפעול על בסיס ההנחה שהם חיים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם רותם
גלעד שליט. יותר מ-600 יום בשבי
צילום: נועם רותם
מומלצים