שתף קטע נבחר

המכון הגיאופיזי: נגרם נזק ברעש האדמה

בישיבה בכנסת גילה מנהל אגף סיסמולוגיה במכון הגיאופיזי שכמה רעידות בעוצמה 2-2.5 דרגות בסולם ריכטר, אירעו מאז הרעידה החזקה ביום שישי. לדבריו, כתוצאה מאותה רעידה נגרמו נזקים למבנים בחיפה, נהריה וחורפיש

כמה רעשי לוואי הורגשו בימים האחרונים, בעקבות רעידת האדמה בעוצמה 5.3 בסולם ריכטר שהורגשה ביום שישי. כך גילה היום (ב') מנהל אגף סיסמולוגיה במכון הגיאופיזי, ד"ר רמי הופשטטר. לדבריו, מדובר ברעידות בעוצמה של 2-2.5 בסולם ריכטר, המתרחשות בדרך כלל לאחר רעידה בינונית או חזקה. ד"ר הופשטטר גילה כי בעקבות רעידת האדמה ביום שישי התקבלו דיווחים במכון על נזקים שנגרמו למבנים בחיפה, חורפיש ונהריה.

 

בדיון בכנסת אמר ד"ר הופשטטר כי המכון מזהה עליות וירידות בפעילות הססמית בשבוע האחרון, בעקבות הרעידה הקודמת שאירעה בלילה שבין יום שני לשלישי. "אני לא רוצה לשלול את האפשרות שמדובר במקרים מקדימים לרעידה חזקה, אבל כנראה שהפעם אנחנו הולכים לקראת רגיעה", הוא אמר.  

 

לדבריו, צוות של מומחים אשר בודקים מטעם המכון את יציבות המבנים ברחבי הארץ מצא כי במבנים לא מעטים תשתיות הבניינים נשענות על חומר רך שמעל לשכבת הסלע, ושיטת בניה זו עלולה לגרום להעצמת התנודות ולהרס רב עם פצועים והרוגים. הוא הוסיף כי מדובר בקבוצות מומחים מהחזקים בעולם, שמבצעת עבודת הכנה חשובה שבאמצעותה ניתן לשפר את ההיערכות לקראת רעידת אדמה חזקה.

 

ד"ר הופשטטר גילה עוד כי המכון עומד לפרסם מכרז להפעלת מכשירי התרעה המסוגלים לאותת על רעידת אדמה תוך 10 שניות - פרק זמן שיאפשר ביצוע פעולות מנע חיוניות כמו הפסקת זרם הגז והחשמל או הימלטות לשטחים פתוחים.

 

ד"ר אבי שפירא, יו"ר הועדה הבינמשרדית להיערכות לרעידות אדמה, הזהיר מהקמת בניינים על שברים גיאולוגים פעילים שעלולים לסכן את יציבות המבנים. לדבריו יש מיפוי גיאולוגי של השברים, אך אין מידע מדויק לגבי פעילות עתידית. באשר למבנים שהוקמו לפני ביצוע המיפוי, הוא מפקפק אם יש מקום להתריע לבעלי הנכסים שהם יושבים על שבר פעיל. הוא ציין כי יש חשש שבניין הממשלה בחיפה עומד על שבר כזה. 

 

מנהלת האגף לסיכונים במכון הגיאולוגי, ד"ר רבקה אמית, אמרה כי חלק מהמלונות בים המלח הוקמו על שברים, אבל מחקר שמתבצע כעת באזור יאתר מקומות מסוכנים נוספים שאין לבנות עליהם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רעידת אדמה. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים