שתף קטע נבחר

המתנחלים באו לכנסת בג'ינס - הדיון החל באיחור

כעשרה מתושבי הגדה הוזמנו לדיון על תוכנית פינוי-פיצוי, אך הופתעו כשעוכבו בכניסה בשל קוד הלבוש: "מה, ג'ינס זה לא מכנסיים? הם נקיים". מנכ"ל הכנסת איפשר כניסתם "רק בשל הגשם והסערה", והסביר: "שיאשימו את מי שהזמין אותם"

קוד הלבוש של משכן הכנסת ממשיך לגרום למבוכה: מתנחלים שהוזמנו לכנסת הרגישו היום (ב') על בשרם, מה קורה למי שבא לבית המחוקקים עם מכנסי ג'ינס. רק בתום חצי שעה של מבוכה, האורחים הורשו להיכנס - אבל רק בגלל מזג האוויר הסוער.

 

בשעה 17:00 הייתה אמורה להתחיל ישיבה מיוחדת בכנסת בהשתתפות מתנחלים מיהודה ושומרון, בעניין

 יוזמה של חברי הכנסת אבשלום וילן וקולט אביטל, הפועלים יחד עם ארגון "בית אחד", לקידום תוכנית פינוי-פיצוי לתושבי הגדה. בדיון השתתפו גם יו"ר ועדת החינוך מיכאל מלכיאור והשר עמי אילון.

 

כאשר הגיעו חברי הכנסת לאולם הישיבות הם הופתעו לגלות כי מספר רב של מוזמנים שאישרו את השתתפותם באירוע אינם נוכחים. שיחת טלפון קצרה העלתה כי קבוצה של כעשרה מתנחלים נותרה מחוץ למשכן הכנסת. כל חטאם היה שהגיעו לבושים בג'ינס.


ח"כ אביטל: "צר לי שהכנסת לא מגמישה את הכללים" (צילום: דודי ועקנין)

 

רק לאחר פנייה של חברי הכנסת למנכ"ל הכנסת, אבי בלשניקוב, ניתן היתר מיוחד לכניסתם. "אף אחד לא אמר לי שאסור להגיע בג'ינס", סיפר צורי ונטורה, תושב קרני שומרון. "התפלאתי שעיכבו אותנו. מה, ג'ינס זה לא מכנסיים? המכנסיים נקיים, מה הבעיה פה? אמרו לי שזה הנוהל". 

 

אהוד גלוברמן מהיישוב רימונים סיפר: "לא שמעתי עד כה על הנוהל הזה. הופעתי שהנהלת הכנסת מתעסקת בזה במקום במהות הפגישה. עיכבו אותנו חצי שעה עד האישור המיוחד. מצחיק אותי מרוב שזה אבסורדי".

 

טרם האישור המיוחד שאיפשר את כניסתם, אמרה חברת הכנסת אביטל: "אנחנו מדברים על יום קשה וסוער של אנשים שמגיעים מרחוק, הם לא ידעו את כל כללי הטקס של הכנסת וזה מצער שלא מכניסים אותם. צר לי שהכנסת לא מגמישה את הכללים כאשר המדובר באנשים שלא הכירו את הנוהל".

 

מנכ"ל הכנסת, אבי בלשניקוב, מסר בתגובה: "בכנסת קיים קוד לבוש, אין מדובר בתוכנית כבקשתך. על חברי הכנסת ועוזריהם הפרלמנטרים חלה החובה להודיע לאורחיהם על הכללים, והם לא עשו זאת. לכן האורחים יכולים להפנות אצבע מאשימה רק כלפי אלה שהזמינו אותם".

 

בלשניקוב אמר עוד כי "בשל הגשם הכבד והסערה, ראיתי לנכון להגמיש את הכלל ולתת לקבוצה להיכנס למרות שחרגה מהנהלים. מעת לעת אנו עושים זאת ומפעילים שיקול דעת".

 

מאז הודק הפיקוח על "נוהל הג'ינס", התבטאה יו"ר הכנסת דליה איציק רק פעם אחת בעניין. בראיון ל-ynet הדפה איציק את הביקורת שנמתחה עליה בעניין: "הכנסת היא הבית של העם וזה כבודו של העם, וככה זה עובד בכל הפרלמנטים בעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כסאות ריקים בדיון, היום
צילום: דודי ועקנין
מומלצים