שתף קטע נבחר

"אולמרט ואבו מאזן דנו על י-ם, ולא על השלג"

ראש הממשלה הבהיר לאחר פגישתו עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, כי נושא ירושלים לא עלה על סדר היום. לפלסטינים גרסה אחרת לגמרי. סאיב עריקאת: "דיברנו גם על ירושלים". גורם פלסטיני בכיר: "אנחנו לא מדברים על השלג שבירושלים, אנו מדברים על ההתנחלות בירושלים"

דנו או לא דנו על ירושלים? ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הדגיש אמש (יום ג') בתום פגישתו עם אבו מאזן כי נושא ירושלים לא עלה על סדר היום, אבל הפלסטינים טוענים שהנושא עלה גם עלה. חבר צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר כי "הפגישה עסקה בכל סוגיות הסדר הקבע, כולל ירושלים". גורם פלסטיני בכיר אומר כי "אנחנו לא מדברים על השלג שבירושלים, אנו מדברים על ההתנחלות בירושלים" (הבנייה בשכונות מעבר לקו הירוק - ע.ו).

 

עריקאת הגדיר את הדיונים "מעמיקים", והדגיש כי ישראל חזרה על מחויבותו לדון בסוגיות הליבה - הגבולות, ירושלים, ההתנחלויות, והפליטים. "הנשיא הפלסטיני הבהיר בפגישה כי לא ניתן להפריד בין סוגיות הסדר הקבע. הצד הפלסטיני דורש להפעיל את מפת הדרכים".


תחת מטריה אחת (צילום: משה מילנר, לע"מ) 

 

גורם פלסטיני בכיר אמר כי ירושלים, כמו הגבולות ההתנחלויות, הפליטים והמים עולה לדיון בכל פגישה - ובייחוד בדיונים המתקיימים בין שרת החוץ, ציפי לבני, לבין אבו עלא: "אנו מבהירים לצד הישראלי כי כל הבניה בירושלים מבחינתנו היא לא חוקית וכי בעתיד בניה זו, או שתיהרס או שתועבר לידי הפלסטינים", אמר הגורם הבכיר ל-ynet.  

 

אולמרט נתון תחת לחצים פוליטיים, בעיקר מצד ש"ס, לא להעלות את ירושלים על שולחן המשא ומתן ולא להגביל את הבנייה בשכונות שמעבר לקו הירוק. יו"ר ש"ס ושר התמ"ת, אלי ישי, אמר ביום ראשון בכניסתו לישיבת הממשלה השבועית כי ראש הממשלה הבטיח לו שלא יעלה את סוגיית ירושלים במשא ומתן: "מועצת חכמי התורה קיבלה החליטה שאם ידברו על ירושלים - ש"ס תפרוש", הבהיר. 

 

בהקשר זה, אמרו מקורות בצוות המשא ומתן הפלסטיני שכל סוגיות הסדר הקבע יועלו במשא ומתן וכי "אילוציה הפנימיים של ממשלת ישראל לא אמורים לפגוע בהתנהלות המשא ומתן". יחד עם זאת, אומר אחד הגורמים שלא בכל פגישה הצוותים יורדים לפרטי פרטים של כל אחת מסוגיות הסדר הקבע וכי המו"מ עדיין בתחילתו. 

 

בפגישת אולמרט-אבו מאזן השתתפו גם יושבת ראש צוות המשא ומתן הישראלי, שרת החוץ ציפי לבני, ויושב ראש צוות המשא מתן הפלסטיני, אבו עלא. ראש הממשלה והנשיא הפלסטיני הורו להמשיך בדיונים החסויים בין ראשי הצוותים. השניים ימשיכו להיפגש בקצב של פעמיים עד שלוש בשבוע בארבע עיניים. בפגישה סוכם עוד על הקמת צוותי עבודה שיעסקו בנושאים שאינם נושאי ליבה, כלומר הנושאים האזרחיים, כמו מים וחשמל. 

 

גורם מדיני בירושלים אמר כי "מה שברור הוא שאנו הולכים על הסכם עד סוף 2008, שיהיה מקובל על הקהילה הבינלאומית ושיהווה מסמך עקרוני מכונן. אכן סלאם פיאד אמר הבוקר שההסכם לא יושג עד סוף 2008, אבל אבו מאזן לא בהכרח מסכים איתו".


פורסם לראשונה 19/02/2008 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט ואבו מאזן
צילום: AFP
עריקאת
צילום:רויטרס
הבנייה בהר חומה
צילום: AFP
מומלצים