שתף קטע נבחר

800 פועלים טורקים תמורת השבחת טנקים

שר הביטחון יבקש ביום ראשון מהממשלה לאשר המשך שהותם בישראל של 800 עובדי בניין טורקים, בתמורה להמשך שיתוף הפעולה בין התעשיות הצבאיות, המכניס מאות מיליונים. "החשיבות האסטרטגית יוצאת דופן", אומרים בלשכתו

לעסקות הביטחוניות עם טורקיה יש גם השלכות על פועלי הבניין. ביום ראשון הקרוב תתבקש הממשלה להחליט על הארכת שהותם של 800 עובדי קבלן מטורקיה בבנייה בישראל. זאת, בתמורה להמשך העסקות הביטחוניות בין המדינות, במסגרתן משביחה ישראל לטורקים טנקים. כך נודע היום (ה') ל-ynet.

 

במהלך ביקורו של שר הביטחון אהוד ברק בטורקיה בשבוע שעבר,

 ביקשו המארחים להאריך בשלוש שנים נוספות את אישורי העבודה של מאות עובדי הקבלן בבניין בארץ.

 

הסכם העסקתם של פועלי הבניין הוא המשך לעסקה המכונה "הטנק הטורקי", במסגרתה משביחה תע"ש טנקים טורקיים בתמורה לכ-700 מיליון דולר. במקביל לעסקה זאת, מבצע תע"ש רכש בטורקיה ב-200 מליון דולר. בחישובי העסקה נכלל גם שכרם של הפועלים, כשישה מיליון דולר בשש שנים.

 

בלשכת ברק מבקשים להדגיש את החשיבות האסטרטגית שממשלת ישראל רואה ביחסים המדיניים והביטחוניים עם טורקיה. "מדובר בקשרים אסטרטגיים יוצאי דופן בחשיבותם. שר הביטחון יודיע לממשלת טורקיה אודות אישור הממשלה, וידרוש כי יעמדו בדיני העבודה בישראל", נמסר.

 

ביום ראשון, כאמור, יציג שר הביטחון את הצעת ההחלטה בפני הממשלה. ברק יבהיר לשרים שאין מנוס מקיום הההתחייבות לטורקים, ועל פי ההערכה בלשכתו צפויה ההצעה לעבור בלא התנגדות.

 

שר הביטחון נועד בטורקיה עם צמרת הממשל, ודן בסוגיות אזוריות. על-פי דיווח בעיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון, ברק העביר מסר לסוריה, ולפיו ישראל עשויה להסלים את מאבקה הצבאי מול חיזבאללה וחמאס.

 המסר לנשיא אסד הועבר באמצעות נשיא טורקיה. ברק הזהיר את דמשק לבל תתמוך בחיזבאללה, אם יתלקח עימות בין ישראל לבין המליציה השיעית, אם דמשק מעוניינת במשא ומתן עתידי לשלום עם ישראל.

 

במהלך שיחותיו בטורקיה, כך על-פי הדיווח, ניסה ברק לברר מה תהיה התגובה הטורקית למבצע צבאי גדול של ישראל ברצועת עזה. במקביל הוא ביקש לכונן כוח בינלאומי בו ישתתפו בין היתר טורקיה, קטאר, מלזיה וירדן ברצועת עזה, וזאת כדי להבטיח את הפסקת ירי הרקטות מאזור זה וכדי לפקח על הגבול. הטורקים דחו על הסף את רעיון התקיפה הצבאית בעזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
שלמו עבור טנקים (ארכיון)
צילום: אמיר כהן
צילום: אביגיל עוזי
וקבלו אישורי עבודה (למצולם אין קשר לכתבה)
צילום: אביגיל עוזי
ברק. לא צפויות בעיות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים