שתף קטע נבחר

אין שופטים: הנאשם ברצח שוחרר לביתו

מאור כהן, אחד הנאשמים ברצח המאבטח יום טוב דואק ב"חצי חינם", שוחרר למעצר בית בשל מחסור בשופטים בתל-אביב, וההליכים בתיק מעוכבים. "אצלנו אף אחד לא חזר הביתה", זעמו במשפחת הנרצח

הסחבת המשפטית ממשיכה לייצר סבל לקורבנות הפשיעה הקשה. מאור כהן, הנאשם ברצח המאבטח יום טוב דואק בסופרמרקט "חצי חינם" לפני כ-11 חודשים, שוחרר היום (ה') לפי החלטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב למעצר בית. השופטת נורית אחיטוב, שההרכב שבראשותה טרם מונה, הודיעה על דחיית הדיונים בתיק, והמשפחות זועמות.

 

השופטת אחיטוב ממתינה חודשים למינוי שני שופטים נוספים להרכב, אחרת אינה מורשה לדון בתיקי הפשיעה החמורה שמעוכבים. אחד מהתיקים היה זה של קורבן האונס ג', ששטחה את סיפורה הקשה בשיחה עם ynet, ובעקבות הפרסום הסכימה שופטת אחרת לדון בתיק בהרכב. אחיטוב הביעה את תסכולה הרב בפני מקורבים על המחסור בשופטים.

 

מאור כהן, בן 21 מחולון, היה מנהל מחלקת הדגים במרכול בו אירע המקרה. מלבד האישום ברצח, הוא נאשם גם בקשירת קשר לביצוע פשע, ובשוד בנסיבות מחמירות. שלב ההוכחות במשפט, השלב המרכזי, היה אמור להיפתח החודש, אך כאמור כעת לא נקבע מועד לפתיחתו.

 

טובה, אלמנתו של יום טוב דואק, והבת מיטל, מביעות זעם על התנהלות המערכת בעניין. "אנחנו פשוט מופתעות מכל מה שקורה, מכך שההליכים מתמשכים, ואנחנו רק רוצות שזה ייגמר", אמרו השתיים.

 

מיטל מוסיפה: "זה פשוט עינוי דין בשבילנו. אנחנו מגיעות לכל דיון בעניין, גם של הנאשמים האחרים בפרשה, וזאת זכותנו לבקש. בכל דיון כזה אנחנו לוקחות חופש מהעבודה וזה דורש מאיתנו גם הכנה נפשית. אנחנו גם כועסות על זה שהוא חזר הביתה, ואנחנו, שאיבדנו את היקר לנו מכל, אצלנו אף אחד לא חזר הביתה".

 

ד"ר דנה פוגץ', ראש מרכז נגה בקריה האקדמית אונו, המייצגת את משפחת דואק: "שוב אנחנו עדים לכך שמערכת המשפט מועלת בתפקידה, לא מגנה על האזרחים ומשרתת את האינטרסים של הנאשמים".

 

עורך דינו של מאור כהן, אורי בן נתן, אומר בתגובה: "אם בית משפט בישראל לא מסוגל לנהל משפטים של מי שנמצא עוד לפני משפט וחירותו מוגבלת, אז צריך לשחרר אותו לגמרי. יכול להיות שלאור העומס בבתי המשפט הגיע הזמן להגיש בכלל פחות כתבי אישום".

 

"ישב בבית הקפה כשחבריו פרצו עם נשק חם"

בימים אלו מתנהלים משפטיהם של שלושה נאשמים נוספים ברצח המאבטח יום טוב דואק בסופרמרקט "חצי חינם" - שמעון לוי, בן 32 מרמלה, אפרים כהן, בן 25 מחולון ושמעון והבה, בן 22 מראשון-לציון.

 

על-פי כתב האישום, במהלך ינואר 2007 קשר מאור כהן קשר עם השלושה לבצע שוד אלים תוך כדי שימוש בנשק חם בסופרמרקט "חצי חינם", כאשר מאור כהן מסר לאפרים כהן אינפורמציה מלאה אותה ידע מתוקף עבודתו בסניף  ברחוב המרכבה, כדי לבצע את השוד.

 

על פי כתב האישום, מראש סוכם שהשוד יתבצע באמצעות נשק חם כדי לגבור על המאבטחים ועל כל מי שינסה לסכל את תוכניתם. לוי ו-והבה הצטיידו בשני אקדחים גנובים ואופנוע שטח גנוב, וחבשו על-פניהם מסיכות סקי שחורות. ב-30.3.2007 ב-1:30 בלילה, בעת שמאור כהן עבד במקום, הם נכנסו פנימה, כאשר בסופר היו קונים אשר ערכו קניות אחרונות לקראת חג הפסח.

 

מכתב האישום עולה כי השניים צעקו לכולם לשכב על הרצפה, ואז החל שמעון לוי להכות באכזריות את דואק ומאבטח נוסף בראשיהם, כשהוא משתמש בקת האקדח שלו.

 כתוצאה מכך שני המאבטחים נפלו על הרצפה. אז לקח והבה את אקדחו של דואק כשהוא מניח את רגלו על גופו, הצמיד אותו לראשו וירה בו למוות. בכל אותו זמן מאור כהן ישב עם חבריו בבית הקפה של הסופרמרקט.

 

אחרי-כך, על פי כתב האישום, המשיך לוי בניסיונות השוד, ואף ניסה לירות לעבר עובד אחר של הסופר, לפני שאקדחו חולץ ממנו בידי מספר עובדים, והוא נמלט. כהן היה אמור לשמש כעד תביעה במשפטם של הנאשמים האחרים, אך סירב בתואנות שונות. הפרקליטות הגישה בקשה לבית המשפט להשתמש בעדויותיו מחקירתו הראשונית במשטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הרצח
צילום: אלעד כהן משטרת תל אביב
צילום רפרודוקציה: ניב קלדרון
יום טוב דואק, הנרצח
צילום רפרודוקציה: ניב קלדרון
מומלצים