שתף קטע נבחר
צילום: סי די בנק

נשאר רק לבחור: התנדבות בכל תחום, מקום וזמן

מדור שבועי המתפרסם מדי יום חמישי, מציג פרויקטים חברתיים ברחבי הארץ. היום:"חברה טובה", ארגון המציע עשרות פעילויות התנדבותיות מידי חודש, מה, מתי והיכן שמתאים לנו. רוצים "לעשות משהו" ולא יודעים איך להתחיל? בבקשה, אל תגידו שלא אמרנו...

רבים מאיתנו קוראים על פעילויות של מתנדבים, אומרים לעצמנו בלב "פעילות חשובה ומבורכת" ומהנהנים בראש ש"זה באמת חשוב והלוואי ויכולנו גם". אבל איפשהו בדרך בין מסך המחשב לפעילות העתידית משהו קורה. החשק מתמסמס לו, השגרה מזדחלת, לא ממש יודעים איך ומתי להתחיל, לא בטוחים שיכולים להתחייב ובסוף – נשארים בבית וממשיכים לפרגן מרחוק לאלה שכן "יוצאים ועושים".

 

אז זהו, שבדיוק בשביל ומתוך ההרגל הזה, נולד ארגון "חברה טובה". אתר הארגון (שמציג עצמו כ"מקום בו אנשים טובים נפגשים לעשות מעשים טובים") מציע סל פעילות התנדבותיות חודשי עם עשרות אפשרויות שונות ברחבי הארץ. זה גם המקום לגייס פעילים להירתם לטובת פרויקטים מקומיים לגביהם אתם חשים ש"צריך לעשות עם זה משהו", אבל לא רוצים לפעול לבד ולא כל-כך יודעים איך להתחיל...

 

"הייתי מעוניינת להציע רעיון לעזרה לנזקקים בחורף הקר הזה. שכל מתנדב יביא שמיכות או כל דבר מחמם אחר ונלך כולנו למקומות שבהם ישנם קשישים או הומלסים ונחלק שמיכות ומרקים חמים וטעימים". כך כתבה רינת אשר במייל שהתקבל באתר הארגון בשבוע שעבר. תוך מספר ימים, הרעיון קרם עור וגידים ופעילים ותיקים וחדשים ארגנו תרומות של ביגוד, שמיכות ומזון. "לא הייתי צריכה להתאמץ - פשוט הכנתי מרק והגעתי", מספרת דניאל, פעילה חדשה מגבעתיים.

 

התוצאה- תריסר ארגזים של בגדים ושמיכות, שנתרמו גם על ידי עמותת "לשובע"  ו"ויצו" תל אביב, חולקו באזור התחנה המרכזית החדשה והישנה בתל אביב לכשמונים הומלסים. לאלו התלוו מרקים ולחם שחיממו את הגוף והלב במהלך גל הקור החולף. תגובתם של מחוסרי הדיור, אגב, הייתה חמה ונרגשת. אחד מהם אף התעקש למצוא פיסת קרטון ולכתוב עליה את שמות כל המתנדבים כאות הוקרה לפעילותם.

 

"בסך הכול השקעתי שעתיים, בערב שפנוי לי גם ככה"

 

"בסך הכול הייתי צריכה להשקיע שעתיים, בערב שהוא די פנוי לי גם ככה" מספרת דניאל. "דרך האתר של "חברה טובה" יכולתי לבחור את סוג הפעילות ההתנדבותית שבה אני רוצה להשתלב. זה הופך את ההתנדבות לזמינה ונגישה יותר עבורי". "אנחנו מבקשים לשנות את התפיסה הרווחת לפיה התנדבות היא נחלתם של מעטים וכרוכה במחויבות טכנית ורגשית" מסביר אורי וכטל, יו"ר ומייסד הארגון. "אנחנו מארגנים את עולם המעורבות החברתית ומציגים אותו באתר בצורה מסודרת, שמאפשרת לכל אחד לקחת חלק בתרומה לקהילה, גם לאלה שאף פעם לא מצאו את הזמן לכך. אנו מקווים לשנות את תרבות הפנאי בישראל ובכך ליצור חברה טובה יותר".

 

הסל מתעדכן מדי חודש והפעילויות המוצעות בו חובקות את כל עולם המעורבות החברתית: סיוע לנזקקים, לקשישים, לניצולי שואה, לילדים בעלי מוגבלויות, לתושבי שדרות וכן פעילויות למען בעלי חיים ואיכות הסביבה - כלומר: כל הקהלים מכל התחומים. עד היום הצטרפו לארגון כאלפיים מתנדבים שבוחרים לעצמם את סוג הפעילות המתאים להם.

 

אז קדימה, לפני שיעבור החשק, אפשר להצטרף כאן בלחיצת כפתור ולעשות משהו טוב לעצמנו וגם לסובבים אותנו. מחר למשל, כולם מוזמנים לקחת חלק שיירת הרכבים המגיעה מכל הארץ לשדרות,לקנות מתנות, בגדים, נעליים, מזון, ואוכל מוכן לשבת. וגם לקיים את ישיבת בית קפה המסורתית של שישי בצהריים,  רק הפעם - בבית קפה המקומי. "מתנדבים הם לא בהכרח האנשים ההם עליהם אנחנו קוראים". מסכם וכטל "הם יכולים להיות כל אחד ואחת מאיתנו גם במינימום של בירוקרטיה ומאמץ".


פורסם לראשונה 21/02/2008 15:40

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים