שתף קטע נבחר

מיקרוסופט: מחויבים לתוכנה פתוחה יותר

ראשי החברה הצהירו על שורה של צעדים המיועדים לפתוח את התוכנה שלה ולהקל על חברות מתחרות ומפתחים לייצר תוכנות הפועלות בתאימות עם Windows, Office ומוצרים אחרים. בין הצעדים האלה API חופשיים, פרוטוקולים פתוחים וניידות מידע, כמו גם רישיונות נוחים יותר עבור פטנטים. כמו כן, החברה התחייבה לא לתבוע מפתחים שישתמשו בקוד התוכנה עבור מטרות לא מסחריות

מיקרוסופט הצהירה הערב (ה') על מחויבותה לטכנולוגיה פתוחה יותר. זאת, במסיבת עיתונאים טלפונית מיוחדת בהשתתפות מנכ"ל החברה, סטיב באלמר, ארכיטקט התוכנה הראשי, ריי אוזי,סגן נשיא בכיר לשרתים וכלים, בוב מוגליה ובראד סמית, סגן נשיא ויועץ משפטי ראשי. בלט בהיעדרו יו"ר החברה הפורש, ביל גייטס.

 

ראשי החברה הצהירו על שורה של צעדים המיועדים לפתוח את התוכנה שלה ולהקל על חברות מתחרות ומפתחים לייצר תוכנות הפועלות בתאימות עם Windows, Office ומוצרים אחרים. בין הצעדים האלה ממשקי פיתוח (API) חופשיים,

 פרוטוקולים פתוחים וניידות מידע, כמו גם רישיונות נוחים יותר עבור פטנטים.

 

צעדים אלה עשויים להצביע על התפתחות משמעותית עבור חברת התוכנה הגדולה בעולם, שהואשמה פעמים רבות על ידי מפתחים ומתחרות בנקיטת גישה סגורה ובלתי ידידותית עבור מוצריהם.

 

ב-30 השנים האחרונות מיקרוסופט שמרה על הקניין הרוחני שלה בקנאות, תבעה וגבתה כל סכום אפשרי עבור רישוי התוכנה שלה ושימוש בפטנטים. כעת נראה כי החברה מאמצת גישה פתוחה יותר כלפי קהילת המפתחים והמתחרות, כחלק משינוי אסטרטגי כולל אשר כופה עליה האינטרנט.

 

נוסף על כך, החברה מסרה כי הצעדים האחרונים מיועדים לעמוד בקנה אחד עם הפסיקה של בית המשפט האירופי בערכאה הראשונה, אשר קבע כי מיקרוסופט ניצלה לרעה את מעמדה ביבשת, בין השאר בגלל ענייני חוסר תאימות הנוגעים למוצריה.

 

אך לא מדובר רק בכורח משפטי. נראה כי מיקרוסופט מאמינה כי פרוטוקולים ותקנים פתוחים יותר יאפשרו לה לשפר את הסיכויים כי מוצריה יאומצו על ידי מפתחים, קהילת הקוד הפתוח וממשלות. אין הכוונה כי מיקרוסופט הופכת לקוד פתוח -

ראשיה לא הצהירו על שחרור קוד המקור של אף אחד ממוצרי החברה.

 

מיקרוסופט מפרסמת באתר האינטרנט שלה תיעוד מפורט עבור כל ממשקי תכנות היישומים של החברה (API), שיאפשרו למפתחים ליצור תוכנות הפועלות בתיאום עם מוצרי החברה חינם. נוסף על כך, החברה הכריזה על פיתוח טכנולוגיות חדשות שיאפשרו להתאים פורמטים שונים עבור מוצרי Office כולל Word, Excel ו-PowerPoint.

 

המשמעות היא כי מיקרוסופט תאפשר ייצוא חופשי של מסמכים שנוצרו בחבילת ה-Office אל מוצרים מתחרים כמו Open Office. "אנחנו מבינים כי אורך החיים מסמכים ומידע ארוך יותר מהיישומים המשמשים כדי להפיק אותם", אמר ריי אוזי.

 

"מטרתנו היא להגדיל את התאימות וחופש הבחירה עבור צרכנים ומפתחים בתעשיה. וזאת, באמצעות

הפיכת המוצרים שלנו לפתוחים יותר ושיתוף מידע אודות הטכנולוגיות שלנו", אמר מנכ"ל החברה, סטיב באלמר. 

 

ראשי החברה התחייבו לא לתבוע מפתחים שישתמשו בקוד התוכנה עבור מטרות לא מסחריות. זאת, בניגוד גמור להצהרות מפורשות של סטיב באלמר ואחרים בעבר, על כוונתם להגיש תביעות נגד מפתחים וחברות שישתמשו בהפצות של מערכת ההפעלה לינוקס הכוללות, לטענתם, קוד שהועתק מ-Windows.

 

הצעדים העיקריים להם התחייבה מיקרוסופט:

 

  • פרסום ממשקים לתכנות יישומים ופרוטוקולי תקשורת עבור כל המוצרים הפופולריים. מפתחים לא ייאלצו עוד לרכוש רישיונות או לשלם תמלוגים עבור שימוש במידע והוא יהיה זמין חינם.

 

  • מיקרוסופט תיידע אילו פרוטוקולים נוגעים לפטנטים של החברה ותפיץ רישיונות הוגנים ולא מפלים הנוגעים לשימוש בפטנטים אלה עבור תמלוגים נמוכים.
  • מיקרוסופט התחייבה לא לתבוע מפתחי קוד פתוח עבור פיתוח והפצה של מוצרים המבוססים על פרוטוקולים אלה למטרות לא מסחריות.

 

  • מיקרוסופט התחייבה לתמוך בתקני תעשיה באופן מלא ולשתף פעולה עם קהילות המפתחים

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריי אוזי. מחויבות לתקנים פתוחים יותר
מומלצים