שתף קטע נבחר

פואד: אבו מאזן איש טוב, אבל צריך מנהיג חזק

בכנס בתל-אביב, אמר שר התשתיות הלאומיות, בנימין בן-אליעזר, כי כדי לסגור הסכם מדיני, צריך מנהיג פלסטיני חזק: "לצערי, מי שבונה על אבו-מאזן, לא יודע מה הוא סח". הוא אמר כי "הכתובת יושבת בבית הסוהר - מרואן ברגותי - ויש לשחררו"

שר התשתיות הלאומיות, בנימין בן אליעזר, אומר היום (שבת) כי נדרש מנהיג חזק בצד הפלסטיני, ולכן יש לשחרר מהכלא את ראש התנזים לשעבר, מרואן ברגותי. "לצערי, מי שבונה על אבו-מאזן, לא יודע מה הוא סח. אני מכבד אותו ואת ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד. הם אנשים טובים, מבינים, אך אני רוצה להשיג תוצאות". בן אליעזר דיבר אחר הצהריים בכנס של תנועת "בית אחד" בתל-אביב. התנועה מצדדת במתן פיצוי למתנחלים, תמורת פינוי מרצון.

 

לדעת בן אליעזר, "תוצאות אמיתיות, ויכולת לסגור עסקה, ניתן להשיג רק עם מנהיג חזק שיושב מולך. והכתובת מבחינתי יושבת בבית הסוהר הישראלי. עלינו לשחרר את מרואן ברגותי, ואני אומר זאת כמי שעצר אותו פעמיים - פעם אחת בשנת 78' כשהייתי מפקד יהודה ושומרון והוא היה ראש צעירי הפתח, ובפעם השניה - כשהייתי שר ביטחון".

 

הוא לא שלל את התהליך המדיני, המתנהל כיום, אך לדעתו - צריך מנהיג פלסטיני שיוכל לממש את ההסכמות: "חשוב לדבר עם המתונים בצד השני.

 חשוב לדבר על הדברים בוועדות ובתת-ועדות שהוקמו. אני חושב שצריך לדבר על כל הנושאים. מוכן לדבר על ירושלים, גבולות, חילופי שטחים, אך בסיכומו של עניין- צריך מישהו שידע לממש את הסיכומים".  

 

בן אליעזר שלל את דבריו של המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, שדיבר באותו הכנס בזכות פיצוי למתנחלים: "מי שחושב שפינוי-פיצוי הוא חזות הכל - מטעה את הציבור. האם אתם רוצים להשתעשע בחוקים או להביא למהלך מדיני אמיתי?! אפשר לבוא בטענות למפלגת העבודה, אך אנחנו לא עוסקים בהונאת הציבור.

 

"אני לא רוצה רק 'להרוויח זמן'. אני יודע כמה אנשים נמצאים בגדה המערבית, ולא מדובר רק בשוליים. ללא מהלך מדיני אמיתי, עם קואליציה רחבה והסכמה בעם - לא יהיה שלום ולא שום מהלך אחר. ואכן - ישנה עכשיו בשלות גדולה בעם ישראל להאיץ את המשא ומתן המדיני, הרוב מוכן ללכת לכל הסדר ובלבד שהשלום יהיה שלום".

 

"יש מוכנות בישראל לעסקה עם סוריה"

בן אליעזר דיבר גם על אפשרות של כניסה קרקעית רחבה לרצועת עזה ואמר: "אני לא תומך בכניסה קרקעית רחבה, אי אפשר לאיים בהרג על מי שמוכן לרוץ אל מותו. עם זאת צריך להגביר את הלחץ הכלכלי עד כדי ניתוק מוחלט מהרצועה. יותר משהפלסטינים צריכים את התהליך המדיני - אנחנו צריכים אותו.

 אני אומר את הדברים בתור איש עם ראיה בטחונית - 41 שנה אנחנו בשטחים ולא השגנו דבר. רק הצלחנו להקים שתי תנועות לאומיות פלסטיניות. אני אומר את הדברים מתוך דאגה עמוקה לגורלה של ישראל - אין לנו מדינה אחרת לחיות בה".

 

שר התשתיות התייחס גם לעניין סוריה: "יש מוכנות של העם הישראלי ומנהיגיו לסגור עסקה עם סוריה, אבל המנהיג שנמצא שם שבוי כמריונטה, ואיננו איש שיכול לקבל הכרעה. יש הסכם בין חיזבאללה לסוריה שיעזרו אחת לשנייה בכל מאבק עתידי עם ישראל. זה מוביל אותנו לאיום חדש, לכן קראתי לאהוד ברק להישאר בממשלה, ואאבק שנישאר בממשלה - עד שהצבא שלנו יהיה מוכן בצורה אופטימלית לאיומים העתידיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
צריך תוצאות. בן אליעזר
צילום: ניב קלדרון
איש טוב. אבו מאזן
צילום: AP
לשחרר את ברגותי
צילום: יריב כץ
מומלצים