שתף קטע נבחר

ליברמן לזחאלקה: נדאג שתגיע למקום הראוי לך

בדיון בוועדת החינוך של הכנסת האשים יו"ר ישראל ביתנו את הנהגת הציבור הערבי בהסתה נגד התנדבות לשירות הלאומי וקרא לעבר יו"ר בל"ד: "אתם גיס חמישי". זחאלקה ניסה להשתיקו בקריאות "פאשיסט", וטען: "הוא בא בשביל להסית, השירות הלאומי לא באמת מעניין אותו". הוועדה קראה לצעירים ערבים להתנדב לשירות כחלק מהשתלבותם בחברה

עימות חריף פרץ הבוקר (ראשון) בין יושב ראש ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן ויושב ראש תנועת בל"ד ג'אמל זאחלקה במסגרת ישיבה שדנה בהתנדבות צעירים ערבים בשירות הלאומי. במהלך חילופי הדברים ביניהם הטיח ליברמן בזחאלקה "אתם גיס חמישי, אנחנו נדאג שתגיע למקום הראוי לך".

 

השניים השתתפו בדיון שנערך בוועדה בנושא השירות הלאומי במגזר הערבי, ומסע ההסתה המתנהל נגד המתנדבים ובני משפחותיהם. במהלך הדיון יצא ליברמן נגד התנגדותה של הנהגת הציבור הערבי להתנדבות לשירות הלאומי, וטען כי הם מסיתים נגד צעירי המגזר המעוניינים לקחת חלק בשירות.

 

בדבריו התייחס ליברמן לדברים שאמר זחאלקה לפני כארבעה חודשים, כשהצהיר כי "מי שיבחר להתנדב לשירות הלאומי יחשב בעינינו כמצורע, והחברה הערבית תקיא אותו מתוכה". זאת, במסגרת כנס מחאה נגד היוזמה הממשלתית לגיוס צעירים ערבים לשירות לאומי.

 

יו"ר ישראל ביתנו תקף גם את משרד החינוך על כך שהוא מקצץ בתקציבי השירות הלאומי. "גם מורים שמקבלים כסף ממשרד החינוך מסיתים נגד ההתנדבות לשירות לאומי. משרד החינוך במדיניות החדשה שלו, תחת הנהלתו, שותף פעיל לוועדת המעקב נגד שירות לאומי אצל הערבים ויהודים-חרדים. המדינה שלנו הולכת להתאבד", טען.

 

בהמשך הדיון הגיע גם תורו של זחאלקה לדבר, אולם ליברמן קטע אותו כמה פעמים בקריאות ביניים. במהלך הדברים ניסה זחאלקה להשתיק את ליברמן כשקרא לעברו "שתוק פאשיסט", אולם ליברמן לא נותר חייב, והאשים את חברי הכנסת הערבים בשיתוף פעולה עם גורמי טרור.

 

"אני יוצא במסע צלב כנגד אלו שמשתפים פעולה עם חיזבאללה וחמאס. אתם גיס חמישי. אתם בוגדים במדינת ישראל. אתה יכול להיות רגוע, אנחנו נדאג שתגיע למקום הראוי לך", קרא לעבר זחאלקה.

 

לאחר הדיון אמר זחאלקה ל-ynet כי ליברמן ניצל את ההזדמנות כדי להשתלח שוב בנציגי הציבור הערבי.""הגענו לאחרית הימים. זו פעם הראשונה שליברמן מציע להעביר כסף מיהודים לערבים. הוא כנראה ביקש לנצל הזדמנות לזכות בפופולריות זולה ולפגוע בחברי הכנסת הערבים", אמר. "הוא בא בשביל להסית, השירות הלאומי לא באמת מעניין אותו. כל מה שמעניין אותו הוא לפגוע בחברי הכנסת הערבים", הוסיף.

 

לדברי זחאלקה, הנהגת הציבור הערבי אינה מסיתה נגד השירות, אלא מנסה למנוע את נידויים של המתנדבים על ידי החברה. 

 "אין לי שום דבר נגדם, אני רק לא רוצה שהם ישלמו את המחיר וינודו על-ידי החברים שלהם. השירות הלאומי הוא עוד מנגנון שליטה באזרחים הערבים וליברמן מנהל מסע צלב ללא שום התייחסות להתנגדות ולהבעת העמדה של חברי הכנסת הערבים בנושא", טען.

 

בסיום הדיון החליטה ועדת החינוך של הכנסת לקבל את הצעתו של חבר הוועדה, ח"כ זבולון אורלב, לעודד את השירות הלאומי בקרב המגזר הערבי. "הוועדה קוראת לצעירים במגזר הערבי להתנדב לשירות האזרחי כביטוי להשתלבותם בחברה האזרחית הישראלית מתוך הידברות", נכתב בהחלטת הוועדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. מאיים
צילום: גיל יוחנן
זחאלקה. ניסה להשתיק
צילום: רונן בוידק
מומלצים