שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  נותק הקשר עם חללית המחקר יוליסס
  אחרי יותר מ-17 שנות מחקר של הקטבים של השמש והשפעת השמש על החלל בקרבתה, החללית הבלתי מאוישת נכנעה לתנאי הסביבה. הקשר עימה נותק כתוצאה מנסיונות המהנדסים להצילה. היא תגיע לתום חייה בעוד כחודשיים

  תקלה במערכת אספקת החשמל הביאה לאובדן הקשר עם הגשושית יוליסס, ששימשה את נאסא ואת סוכנות החלל

  האירופית במשך 17 שנה.

   

  משימת יוליסס (Ulysses) לחקר השמש היא מיזם משותף של סוכנות החלל האירופית (ESA) יחד עם נאסא לחקר הקוטב הצפוני והדרומי של השמש. הייתה זו המשימה הראשונה שחקרה את החלל מעל ומתחת לקטבים של השמש. יוליסס שוגרה לחלל בשנת 1990 על גבי מעבורת החלל. המשימה נמשכה פי ארבעה יותר מהמצופה, ושפכה אור על אינספור תגליות ששינו לעד את התפיסה המדעית שלנו אודות הכוכב החם שלנו.

   

  עוד ב"הידען": כל מה שרציתם לדעת על ויטמין B12

   

  יוליסס חגה סביב הקטבים של השמש שלוש פעמים בעבר, ב-1994-1995 ב-2000-2001 וב-2007. מסלולה הארוך של יוליסס סביב השמש נמשך שש שנים, היא הגיעה עד צדק וחוזרת לעוד הקפה. ככל שהיא מתרחקת יותר מהשמש הטמפרטורה שלה יורדת, ואם הטמפרטורה תרד לשתי מעלות צלזיוס, הדלק שלה - הידרזין - יקפא. הדבר לא היווה בעיה בעבר, משום שהחללית נושאת מחמים ששומרים על טמפרטורה המתאימה לתפעול המערכות. אך יותר מ-17 שנות פעילות השפיעו על החללית - איזוטופים רדיואקטיביים ובלאי טבעי הקטינו באופן עקבי את הכוח שהחללית מייצרת. וכיום החללית לא מסוגלת לספק מספיק כוח להפעלת מערכות התקשורת, מערכות החימום והכלים המדעיים שלה.

   

  המשדרים אינם עוד

  הצוותים האחראים על תפעול המערכות ניסו להאריך את משך החיים של החללית, על ידי ניטור וחלוקת הכוח בין המערכות השונות. ניתוק מערכות התקשורת, למשל, אפשרו העברת כוח לכלים המדעיים ולחימום. אך הניסיון הראשון לביצוע המהלך בחודש ינואר 2008 ניתק את המשדרים, ואלו, לא חזרו יותר לפעול.

   

  עוד ב"הידען": פותח בגד שמנקה את עצמו

   

  ההחלטה לא התקבלה בקלות ראש, זו הייתה הדרך היחידה להאריך את משך חיי המשימה. אך כנראה שהמהנדסים לא העריכו נכון את כמות הכוח שיחסך או לחליפין הכוח לא הועבר נכונה לכלים המדעיים. התוצאה היא שהמשדרים לא פועלים ויוליסס לא תוכל לשלוח כמויות גדולות של מידע חזרה לכדור הארץ. השלכה נוספת היא שהמחממים לא קיבלו את הכוח הנוסף ולכן מערכות הדלק שלה יקפאו לאט לאט עד שהחללית תצא מכלל שימוש.

   

  לדברי הצוות, החללית היתה אמור לשבוק חיים במהלך השנה או השנתיים הקרובות, אך לצערם זה יקרה קצת יותר מוקדם: תוך חודש-חודשיים. הצוות הבטיח שימשיך לדלות כל פיסת מידע נוספת מהחללית עד כמה שיינתן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים