שתף קטע נבחר

איראן מתחמשת, אך הכנסת לא מתרגשת

הצעת חוק של בנימין נתניהו שתאסור על גופים מוסדיים להשקיע בחברות המקיימות קשרים עסקיים עם איראן אושרה בקריאה טרומית ובקריאה ראשונה וזוכה לקונצנזוס. אז למה היא מתמהמהת כבר שנה? לא ברור. ממלא מקום יו"ר הקואליציה: "לא יעלה על הדעת שישראל תדרוש מכל העולם להטיל סנקציות על איראן, אך לא תעשה זאת בעצמה"

איך קורה שמדינת ישראל, שקוראת למדינות העולם להטיל סנקציות נגד איראן, מתמהמהת בסיום הליכי חקיקה באותו עניין ממש. יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, הגיש הצעת חוק כבר לפני כשנה ולהצעה הצטרפו חברי כנסת רבים מהקואליציה. אבל איש בכנסת לא מזדרז, וההצעה מחכה לסיום הליכי החקיקה. מתי? לא ברור.

 

בדיקת ynet מגלה כי בה בעת שתוכנית הגרעין האיראנית קורמת עור וגידים - וחברים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת דורשים להטיל סנקציות נוספות על השלטון האיראני - מתמהמהת הכנסת באותו עניין ממש.

 

על-פי הצעת החוק שיזם נתניהו, ייאסר על גופים מוסדיים - קרנות פנסיה, קופות גמל וחברות ביטוח - להשקיע בחברות המקיימות קשרים עסקיים עם איראן. הצעת החוק אושרה אמנם בקריאה טרומית ובקריאה ראשונה במליאת הכנסת, ואף זכתה לתמיכה מוועדת השרים לענייני חקיקה, ואולם עד כה עדיין לא הסתיימו הליכי חקיקתה.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק כתב נתניהו: "מניעת השקעות בחברות אלו תפעיל עליהן לחץ להפסיק את קשריהן עם המשטר האיראני... לאחרונה עבר חוק המונע השקעות בחברות הסוחרות עם איראן במדינות מיזורי וג'ורג'יה בארצות-הברית וחוקים נוספים נידונים בטקסס, קליפורניה, מסצ'וסטס, צפון-קרולינה ומדינות נוספות... ישראל צריכה להוביל את מדינות העולם בהפעלת הלחץ הכלכלי על חברות הסוחרות עם איראן".

 

במרס 2007 אישרה מליאת הכנסת את הצעת החוק בקריאה טרומית. ארבעה חודשים לאחר מכן, ביולי, עברה ההצעה בקריאה ראשונה. לאחר אותה הצבעה אמר נתניהו: "ישראל חייבת לשמש דוגמה לעולם כולו במניעת השקעות באיראן, בבחינת הסנדלר אינו יכול ללכת יחף. נוכל לדרוש ממדינות לעצור השקעות בחברות שפועלות באיראן, רק אם נדרוש זאת מעצמנו".  

 

אז מי בעצם הולך כאן יחף?

שבעה חודשים נוספים חלפו מאז ונראה כי הסנדלר דווקא כן הולך יחף - עדיין לא הסתיים הליך החקיקה, חרף התקדמותה של תוכנית הגרעין האיראנית. בחודשים האחרונים נמצא החוק בהליכי הכנה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת החוץ והביטחון.

 

ממלא-מקום יו"ר הקואליציה, ח"כ יואל חסון (קדימה): "מדובר בהצעת חוק חשובה מאוד. לצערי, באופן מוזר היא לא אושרה סופית כשנה לאחר שהוגשה. על הכנסת לאשרהּ בדחיפות. לא יעלה על הדעת שישראל תדרוש מכל העולם להטיל סנקציות על איראן אך לא תעשה זאת בעצמה. הקואליציה תתגייס לאישור הצעת החוק, כאשר זו תובא למליאת הכנסת לקריאה שנייה ושלישית".

 

דובר הכנסת, גיורא פורדס, מסר בתגובה ל-ynet בשם ועדת החוץ והביטחון: "עבודת המטה להכנת החוק מורכבת, מעמיקה וכוללת מפגשים עם גורמים הנוגעים בדבר, בין היתר עם משרדי המשפטים, האוצר והביטחון. הכנה של חוק מורכב מסוג זה אורכת מטבע הדברים זמן. הוועדה עושה כל שביכולתה כדי לסיים את הליכי החקיקה במהרה".

 

יועץ התקשורת של נתניהו, אופיר אקוניס: "החוק מורכב מאוד ודורש דיונים יסודיים, כפי שאכן באו לידי ביטוי בוועדת החוץ והביטחון לאחר הקריאה הראשונה. הדיונים הללו הגיעו לסיומם בימים האחרונים, ולהערכתנו במרס יובא החוק לקריאה שנייה ושלישית ויזכה לתמיכה רחבה במליאת הכנסת - כולל תמיכת הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החוק של נתניהו. המחדל של הכנסת
צילום: עופר עמרם
מצער ומוזר. חסון
לא ממתין לחקיקה בירושלים. אחמדי-נג'אד
צילום: רויטרס
מומלצים