שתף קטע נבחר

"ההר הוליד עכבר, אבל קצב לא מרוצה"

"ממה הוא יכול להיות מרוצה? מזה ששפכו את דמו?", תוהה יועץ התקשורת של הנשיא השמיני, בעקבות ההכשר מבג"ץ לעסקת הטיעון עמו. מנגד, א' ממשרד התיירות מגיבה בזעם: "בנות אחרות צריכות לחשוב פעמיים לפני שהן מגישות תלונה". פרקליטה: "בית-המשפט מתח ביקורת, אך בשורה התחתונה - עולם כמנהגו נוהג"

בביתו של נשיא המדינה לשעבר, בקריית-מלאכי, ישבו הבוקר (יום ג') משה וגילה קצב עם קומץ בני משפחה, כדי להתבשר מה חושבים שופטי ישראל בעניין התיק המורכב. את ההחלטה קיבלו באיפוק ובסיפוק, בציפייה למפגש עם עורכי-הדין. כעת דורשים אנשיו להתיר לפרסום את החלק החסוי בדו"ח הפרקליטות, שהוגש לבית-המשפט: "יש שם כתב זיכוי". השאלה המרכזית שנותרה פתוחה היא סוגיית הקלון: אם יישאר הסעיף בכתב האישום הסופי - מאיים קצב לחזור בו מהסדר הטיעון.

 

בג"ץ קצב:

 

מוטי מורל, יועץ התקשורת של הנשיא השמיני, אמר ל-ynet: "הוכח שההר הוליד עכבר, אבל אי-אפשר לומר שהנשיא לשעבר מרוצה. ממה הוא יכול להיות מרוצה? מזה ששפכו את דמו?". בצד השני - של המתלוננות - הזעם התפרץ.

 

"בנות אחרות צריכות לחשוב עכשיו פעמיים לפני שהן מגישות תלונה", אומרת א', המתלוננת ממשרד התיירות, בעקבות האכזבה שציפתה לה בבג"ץ: שלושה שופטים - אשר גרוניס, אילה פרוקצ'יה ואליעזר ריבלין - החליטו לדחות את העתירות נגד עסקת הטיעון עם הנשיא השמיני, משה קצב, במסגרתה מיוחסות לו עבירות מין קלות יחסית. בכך הייתה ידם על העליונה בהרכב השופטים, לעומת דעת המיעוט - של הנשיאה דורית בייניש והשופט אדמונד לוי.  

 

לדברי עו"ד משה מרוז, המייצג את א', "המתלוננת מאוד מאוכזבת. היא ציפתה שבג"ץ לא יכבד את העסקה ויחזיר את הדיון לפסים הנכונים בהם הוא צריך להיות - דיון בבית-משפט".

 

"למראית עין", אומר הפרקליט, "זה נראה לא טוב. אחרי שנמתחת ביקורת כל-כך קשה וחריפה על העסקה בידי בית-המשפט, בסופו של דבר בית-המשפט מאשר אותה. בל נשכח שמדובר במתלוננת שנדרש לה המון אומץ כדי להתלונן נגד נשיא המדינה - ואז עושים עסקה, לא מתייעצים איתה, בית-המשפט מותח ביקורת, אך בשורה התחתונה של פסק הדין - עולם כמנהגו נוהג".

 

עו"ד כנרת בראשי, המייצגת את א' מבית הנשיא: "זה יום שחור למערכת

 המשפט, יום שחור לנו לאזרחים. המהפכה שהייתה בשנים האחרונות, בכל הנוגע לעבירות מין כלפי נשים, ירדה לטמיון - למרות שיש ביקורת מאוד-מאוד קשה על היועץ המשפטי. אני חושבת שהביקורת הייתה צריכה להיות הרבה יותר חריפה על כל ההתנהלות של הפרקליטות באולם במהלך הדיונים כלפי המתלוננות. עו"ד בראשי הזכירה: "מדובר בנשיא ישראלי ראשון שהורשע בעבירות מין חמורות, למרות שלכל אורך הדרך הוא אמר 'לא עשיתי, לא ביצעתי ולא היה לי שום קשר' - והוא מוכן להודות בעבירות מין. ההקלה, בגלל שמדובר באיש ציבור, היא בלתי נסבלת".

 

עו"ד זכריה שנקולבסקי, פרקליטה של ל' מבית הנשיא, מסתכל דווקא על מחצית הכוס המלאה: "בעסקת הטיעון נקבע שגרסתה גרסת אמת, ולכן חשבנו שמבחינתנו זה מספק ורצינו לשים את הפרשה מאחור. כשהוגשו עתירות שהתיימרו גם לטעון בשמה של ל', כאילו כל המתלוננות לא מרוצות - אף הצטרפה ל' כמשיבה וטענה שהיא דווקא מרוצה. אנחנו מרוצים שבית-המשפט העליון איפשר להגיע להסדר הטיעון ונקפיד שהנשיא לשעבר יתן את הודאתו - ושזו תהיה הודאת אמת, לא רק מס שפתיים. אנחנו מקווים שבכך תסתיים הפרשה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באיפוק ובסיפוק: משה וגילה קצב
צילום: עידו ארז
צילום: ג'רמי פלדמן
לא נראה טוב: עו"ד מרוז
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים