שתף קטע נבחר

סקר: האם רק מורים דתיים צריכים ללמד יהדות?

אם אדם קרוב יהפוך למורה נקבל זאת בהבנה, אך כמעט שליש מהציבור יגידו לו: "אתה משוגע". עוד בסקר ההוראה של ynet-גשר: ההורים רוצים תגבור בתשלום במתמטיקה ובאנגלית, ומי ילמד את החילונים את מקצועות היהדות?

"כל הכבוד" או "אתה משוגע"? מי שיבחרו בהוראה כמקצוע ייתקלו בעיקר בתגובה החיובית (בין היתר בגלל החופשות הארוכות...), אך בעיני רבים הם יתפסו כמשוגעים שפנו לתחום בעייתי – כך עולה מתוצאות הסקר השבועי של ynet יהדות ועמותת גשר. את מקצועות היהדות יכול ללמד כל מורה טוב, אך יש מי שסבור שרק לו מותר. עוד בנתונים: ההורים בעד תגבור לימודי מתמטיקה ואנגלית. בתשלום, כמובן.

 

הסקר נערך על ידי מכון מותגים וכלל 500 מרואיינים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת דוברת העברית בישראל.

  

בתשובה לשאלה "מי לדעתך צריך ללמד את מקצועות היהדות בבתי ספר חילונים?", השיבו 55% מהנשאלים כי אין זה משנה ו"העיקר שיהיו מורים טובים". מנגד סבורים 26% כי מקצועות אלה צריכים ללמד רק אנשים דתיים ו-14% מעדיפים חילונים שלמדו יהדות.

 

מפילוח להגדרות דתיות עולה, כצפוי, כי החרדים (79%) והדתיים (58%) בחרו במורים הדתיים בעוד שהמסורתיים (55%) והחילונים (65%) יקבלו בברכה כל מורה טוב. ניתוח נוסף מגלה כי ככל שהנשאלים צעירים יותר כך הם נוטים להעדיף את המורים הדתיים כמלמדי יהדות. 41% מבני ה-24-18 בחרו כך, לעומת 14% בלבד בקרב בני ה-65 ומעלה.

  

ומה יקרה אם האנשים הקרובים אלינו ביותר יחליטו ללמוד הוראה או לעבור הסבה מקצועית לתחום זה? 50% מהנשאלים השיבו יברכו אדם כזה ב"כל הכבוד", אך 29% יאמרו לו: "אתה משוגע". 5% נוספים יפרגנו ב"איזה כיף לך, יהיה לך הרבה חופש" והיתר סרבו לענות לשאלה.

 

גם במקרה זה ניכר ההבדל בין המגזרים השונים, כשהדתיים והחרדים הם היחידים שברובם רואים מהלך כזה בחיוב - 55% ו-69% בהתאמה בחרו ב"כל הכבוד". ניתוח נוסף מגלה כי לעומתם רבים בדור הצעיר בזים למקצוע, כשתגובתם הראשונית של 42% מהנשאלים בגילאי 24-18 תהיה "אתה משוגע". מנגד, 47% מהם יאמרו "כל הכבוד".

 

מתמטיקה או יהדות?

בחלקו הבא של הסקר נשאלו המרואיינים איזה מקצוע היו רוצים ללמד לו היו פונים להוראה. 27% בחרו במתמטיקה, 24% בהיסטוריה או גיאוגרפיה, 17% מעדיפים את מקצועות היהדות ורק 9% מבכרים את האנגלית. יתר הנשאלים סירבו לענות.

 

מפילוח להגדרות דתיות עולה כי 57% מהחרדים בחרו במקצועות היהדות, וגם בקרב הדתיים זכה תחום זה למספר התשובות הגבוה ביותר (40% מהנשאלים). לעומתם מעדיפים המסורתיים את המתמטיקה (28%) והחילוניים מתמטיקה (30%) והיסטוריה/גיאוגרפיה (29%). מניתוח לפי גיל הנשאלים כי הצעירים בגילאי 44-18 מבכרים את המתמטיקה והמבוגרים יותר בחרו בהיסטוריה או גיאוגרפיה.

ובאילו מקצועות ראוי להעניק לתלמידים שיעורי תגבור בתשלום (תשובה אחת או יותר)? אנגלית ומתמטיקה, כמובן. 52% ו-50% (בהתאמה) השיבו כך, לעומת 18% שבחרו באחד ממקצועות היהדות ו-13% שמבקשים תגבור בגיאוגרפיה או היסטוריה. החרדים הם היחידים שהעדיפו בשאלה זו את אחד ממקצועות היהדות (41%) ולא אנגלית או מתמטיקה (37% ו-36%).

  

מנכ"לית גשר מפעלים חינוכיים, שושי בקר, אמרה: "29% המכנים 'משוגע' את מי שבוחר בתחום ההוראה משקפים בהערכתם הפסימית את מעמדו הירוד של המורה בישראל". לדבריה, על ההורים הצעירים (34-25), שמעריכים את המקצוע, למצוא דרכים להגברת המוטיבציה לעיסוק בתחום זה. 

 

על בחירת רוב הציבור בכל מורה טוב כמלמד מקצועות יהדות אמרה בקר: "על הגופים העוסקים בחינוך יהודי ומשרד החינוך להעשיר ידע ושיטות הוראה ולעודד טיפוח קבוצה איכותית של מורי יהדות, בלי קשר להשקפת עולמם האישית". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מי רוצה להיות מורה? אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
בקר. לעודד קבוצה איכותית
צילום: מוטי חקשור
מומלצים