שתף קטע נבחר

מבקר המדינה יבדוק אכיפת חוקי עבודה בשבת

הוועדה לביקורת המדינה ביקשה ממיכה לינדנשטראוס לבדוק את נושא אכיפת חוק שעות עבודה ומנוחה בשישי ושבת. ל"כלכליסט" נודע שקניון איילון מחייב את מערך המזון המהיר לפתוח את המסעדות גם בשישי ושבת

הוועדה לביקורת המדינה ביקשה ממבקר המדינה, השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, לבדוק את נושא אכיפת חוק שעות עבודה ומנוחה ולהגיש דו"ח מיוחד בנוגע לפתיחת עסקים בשבת.

 

יו"ר הוועדה, זבולון אורלב (איחוד לאומי-מפד"ל), יזם דיון מיוחד עקב פניות של פורום בעלי המכולות בתל-אביב-יפו ופנייה של סגן ראש עיריית רמת גן, יוסי אהרנברג, בנושא קניון איילון. "מדינת ישראל כמדינה יהודית חוקקה חוקים שיבטיחו את שמירת השבת ומתברר שהחוק מופר בראש גלי. פתיחת העסקים בשבת היא מגפה, שהאחראים לה הם בעיקר בעלי ההון. חוק שעות עבודה ומנוחה הוא חוק חברתי במהותו", אמר אורלב.

 

ל"כלכליסט" הגיע מכתב, עליו חתומה מנכ"לית קניון איילון, רינה טל, בו היא מחייבת את מערך המזון המהיר של הקניון לפתוח את המסעדות גם בשישי ושבת (בין השעות 1:00-11:00), למען "הצלחות הקומה (קומת מערך המזון המהיר - ש.א) ושיתוף פעולה מלא עם יס פלנט" (מערך הקולנוע שפועל בקניון – ש.א). במכתב מציינת טל: "הנכם מתבקשים להקפיד על פתיחה וסגירה של דוכנכם, אחרת נאלץ, לצערנו, לקנוס אתכם בגין אי קיום הנוהל."

 

בתגובה למכתב ולפניות שהגיעו לועדה לביקורת המדינה אמרה ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) כי "הזכות לנוח בשבת היא זכות מוקנית. זו המתנה הגדולה ביותר שנתנה היהדות לעולם. כיום הזכות הזו נשללת מעובדי הרשתות הגדולות. אם זה היה קורה בחו"ל היינו זועקים 'אנטישמיות'. יש לאכוף את חוק שעות עבודה ומנוחה מטעמים סוציאליים".

 

שר התמ"ת, אלי ישי, שנכח בדיון, הוסיף כי "אני קורא לאנשי המשרד לבקר באופן מיידי את כל רשתות שזילזלו ולא הגיעו לוועדה: קניון איילון, טיב טעם, ורשת AM-PM. אלו רשתות שמזלזלות גם בחוקים אחרים".

 

ישי הוסיף כי אינו מתכוון לעבור לסדר היום שמנצלים את העובדים ומכריחים אותם לעבוד בשבת. "אני קורא לבעלי עסקים לפנות אלינו למשרד בכל מקום שיש פירצה הקשורה בהפרת חוק שעות עבודה ומנוחה. בשנתיים האחרונות הוספנו לטובת העניין 20 מליון שקלים ו- 40 פקחים נוספים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לינדנשטראוס. איזה בתי עסק פתוח בשבת?
צילום: יותם פרום
מומלצים