שתף קטע נבחר

סטודנט: המכללה ננטשה לאחר הפגיעה הקטלנית

מכללת ספיר ספגה לראשונה פגיעת רקטה שגרמה למותו של סטודנט, והתלמידים ההמומים השאירו אותה שוממת. "ראש הממשלה אינו עושה מספיק כי למנוע את הירי", אמר בכעס יו"ר אגודת הסטודנטים. נשיא המכללה ניסה להרגיע: מחר נחדש הלימודים, אנו מצטערים אבל לא בשבעה

מאז החל ירי רקטות הקסאם לעבר מערב הנגב נפלו באזור המכללה רקטות רבות, אולם הסטודנט שנהרג היום (ד') היה הקורבן הראשון של פגיעה קטלנית. הסטודנטים הרבים שלמדו במכללת ספיר בזמן הפיצוץ נטשו אותה, ולמרות ניסיונות הרגעה מצד נשיא המכללה, הבהלה אינה מינורית כלל.

 

רותי איתן, מרצה במכללה, חוותה את הפגיעה מקרוב. "הייתי בחנייה ואז שמעתי פיצוץ", סיפרה, "הבחנתי בסטודנטית בהריון שנפלה על הרצפה, רצתי אליה והתחלתי לטפל בה. במקביל הגיעו צוותי ההצלה שטיפלו בחור השני, שנהרג. זה בהחלט היה מחזה קשה".

 

הלימודים במכללה שובשו כמה שעות לפני הפגיעה הקטלנית, בשל התרעות "צבע אדום" חוזרות ונשנות ובשעות אחר הצהריים כבר היתה המכללה ריקה מאדם. הקמפוס השומם הוא עדות לפחד של הסטודנטים.

 לדברי דב דלין, סטודנט ללוגיסטיקה שנה ג' במכללת ספיר, "המקום פשוט נטוש, כולם עזבו, הלכו הביתה".

 

דלין סיפר כי "כשפגע כאן הקסאם וחברנו נהרג, הסטודנטים בכו והיו מפוחדים, האווירה בקמפוס היא של אי ודאות, לא יודעים מה הולך להיות מעכשיו". לדבריו, "זה היה דבר צפוי, רק עניין של זמן, אני גר בשדרות שנתיים וחצי וסטודנט בספיר וזה גם רק עניין של זמן עד שייפול קסאם על גן ילדים ויהרוג גם אותם.

 

"אנחנו כועסים על הממשלה שלא תוקפת ומונעת את הקסאמים. מול טרור צריך לתקוף וכל עוד מתחשבים בחפים מפשע שלהם, החפים מפשע שלנו ייפגעו. אני לא מתכוון להפסיק ללמוד במכללה, אני לא יכול לברוח, מול טרור אי אפשר לברוח. חייבים להכות".

 

"מחזה נוראי"

מיד לאחר פגיעת הרקטה ביקשו עשרות סטודנטים לצאת מכיתות הלימוד כדי לנוס על נפשם, אולם אנשי מד"א שהגיעו למקום הנפילה הרחיקו אותם, חשש לפגיעת רקטות נוספות. "הייתי בכיתה ממש מול האירוע ושמעתי פיצוץ חזק מאוד", סיפר סטודנט שהיה סמוך למקום הנפילה.

 

"כל הבניין רעד והבנתי שהנפילה היתה ממש לידנו. לאחר שיצאתי החוצה ראיתי את אנשי מד"א מטפלים בפצוע. הם הרחיקו אותנו ואמרו לנו לא להתקרב, בשל החשש לירי נוסף לאזור". הסטודנט סיפר שחבריו תכננו לעזוב את האזור בכל מקרה, בשל הירי הבלתי פוסק. "אי אפשר היה להמשיך וללמוד כך", אמר. 

 

הסטודנט דני שמואל סיפר: "הייתי במשרדי האגודה כשלפתע שמענו פיצוץ אדיר בתוך המכללה. הפיצוץ היה חזק מאוד, ולאחר שיצאתי החוצה, ראיתי סטודנט פצוע שוכב על הרצפה, עם פציעות קשות בגופו. זה היה מחזה נוראי. אני מכיר באופן אישי את הפצוע ממספר קורסים שאנחנו לומדים ביחד".

 

נשיא המכללה, פרופ' צחור: "הסטודנטים נחושים"

נשיא מכללת ספיר, פרופ' זאב צחור, ניסה למנוע בהלה רבתי. "מדובר באזור שסופג לא מעט ירי של רקטות", אמר. "מחר נחדש את הלימודים במכללה ואני מניח שלאט לאט נחזור לסדר היום. האירוע מתרחש דווקא ביום שבו היינו בוועדת הכספים, שאישרה מלגות לסטודנטים. גם הגשנו בקשה להקים בית ספר למשפטים ולהרחיב את לימודי התואר השני.

 

"אנו משתתפים בצערה של המשפחה של הסטודנט שנהרג", הוסיף צחור, "אבל הנחישות של הסטודנטים מאוד חזקה. הלימודים יתקיימו כרגיל, אנחנו לא בשבעה. עברנו לא מעט אירועים, כאשר השיח הציבורי פה הוא בעיקר על טיב המרצים והספרים בספריה, ולא העיסוק ברקטות. לצערנו, אנו בחזית, אבל אנו חזקים ונחושים".

 

יו"ר אגודת הסטודנטים במכללה, דודי ברנן, הביע צער על מותו של הסטודנט. "אנו המומים וכואבים בעקבות הירצחו של חברינו למכללה שנפגע מקסאם.

 אנו מפנים אצבע מאשימה לעבר ראש הממשלה שאינו עושה מספיק כי למנוע את הירי". לדבריו, גם לפני הנפילה בשטח המכללה נפלו רקטות בסמוך לה והיתה אווירה לחוצה מאוד.

 

גם בהתאחדות הסטודנטים הארצית הגיבו לירי. יו"ר ההתאחדות, איתי שונשיין, אמר: "אנו מוסרים את תנחומינו למשפחת ההרוג במטח הקסאמים היום בשדרות, הסטודנטים במכללת ספיר הם הסטודנטים הכי אמיצים בכל הארץ ואנו תומכים בהם ונמשיך לתמוך ולעזור כל עוד אנחנו יכולים. אנו שולחים את המסר לסטודנטים מספיר שימשיכו להיות חזקים וקוראים לראש הממשלה ולממשלת ישראל למגן את שדרות ולמצוא פיתרון מיד".


פורסם לראשונה 27/02/2008 17:40

 

בהכנת הידיעה השתתפו שמוליק חדד, רועי מנדל ומורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרקטה שנפלה במכללה
צילום: אמיר כהן
"מחזה קשה"
צילום: אמיר כהן
צילום: אמיר כהן
פרופ' זאב צחור (ארכיון)
צילום: אמיר כהן
מומלצים