שתף קטע נבחר

משפט זדורוב: ההורים הוצאו וזעמו; סתירה בעדויות

עדת מפתח סירבה לדבר בנוכחותם של הורי הילדה שנרצחה - והשופטים ביקשו מהם לצאת מהאולם. האם אילנה התפרצה לעבר אביה של העדה: "הבת שלך חוששת להסתכל לי בעיניים? אולי היא קשורה לרצח". תלמידים אחרים העידו בהמשך וחשפו פערי זמנים מול גרסאות אחרות

משפט הרצח של תאיר ראדה ממשיך לעורר סערות רגשיות. הוריה של הנערה תאיר ראדה ז"ל נדרשו הבוקר (ה') לצאת מאולם בית המשפט המחוזי בנצרת, לאחר שאביה של נערה שהוזמנה להעיד טען כי בתו חוששת לדבר כאשר ההורים נמצאים באולם. הרכב השופטים קיבל את הבקשה, והדיון התקיים בדלתיים סגורות.

 

כאשר יצאו מן האולם פנתה האם אילנה אל אביה של הנערה בזעם ואמרה לו: "תתרחק מפה, עוף לנו מהעיניים. הבת שלך חוששת להסתכל לי בעיניים? אז היא תסתכל לי עוד בעיניים".

 אחר כך הוסיפה: "הפאזל מתחיל להתחבר לי, הנערה הזו קשורה לרצח". כל זאת, יותר מ-14 חודשים לאחר הרצח המחריד בקצרין.

 

האב הגיב גם הוא בכעס, ושאל תחילה בתדהמה: "אתם בטוחים שאותנו היא לא רוצה לראות? עד כמה שהבנתי היא חוששת מהרוצח". כאשר התברר לו שהדיון מתקיים בדלתיים סגורות בגלל נוכחותם באולם אמר בכאב: "אנחנו האבא והאמא של הנרצחת. גופתה של הבת שלי נמצאת שם באולם ולא יכול להיות שאני לא אהיה שם".

 

ההורים נוהגים להגיע לכל דיון משפט, והבוקר נשמעו עדויות מפי ארבעה נערים ונערות, חבריה לשכבה של תאיר. הנערה שבשל בקשתה נסגר הדיון, נחשבת כעדת מפתח - בעיקר מכיוון ההגנה - שכן מחקירתה במשטרה עלה שבדקות בהן התרחש הרצח, היא נכחה בשירותים. למרות נתון מעניין זה, נחקרה הנערה רק כשבוע לאחר הרצח, ועדותה היתה אחת הקצרות שנגבו על-ידי המשטרה מתלמידי בית הספר.

 

זדורוב מאחורי פרגוד; צופה בדיון במעגל סגור

טרם הדיון, התקיים ביום ראשון האחרון דיון בלשכתו של ראש הרכב, סגן נשיא בית המשפט יצחק כהן, ובו ביקשה התביעה כי בעדויותיהן של שתיים מהנערות, הנאשם רומן זדורוב לא יהיה נוכח באולם. השופטים קיבלו את הבקשה וזדורוב, שהושב מאחורי פרגוד צופה בעדויות במערכת הטלוויזיה במעגל סגור.


זדורוב צופה בדיון (צילום: חגי אהרון)

 

בתוך כך ביקשה התביעה, מאחר שמדובר בקטינים, לקיים את הדיון בדלתיים סגורות. ההגנה התנגדה והשופטים אמרו שיקבלו את ההחלטה הבוקר. בקשתו של אבי הנערה, שעדותה צפויה הייתה להישמע ראשונה, היא שהכריעה לבסוף את הכף.

 

הסניגור שאל: "האם תאיר התבטאה בגזענות נגד רוסים?"

לאחר שהסתיימה עדותה של הנערה בדלתיים סגורות, מסרו את עדויותיהם שתי נערות ונער, כולם תלמידי בית הספר שראו את תאיר סמוך מאוד לרצח. בין עדויותיהם לבין הודעות שנגבו על ידי המשטרה מתלמידים אחרים, בלטו פערי זמנים לגבי מעשיה של ראדה. 

 

אחת מהנערות סיפרה כי היתה מחוץ לכיתה, אך לא הבחינה האם דלת השירותים הראשית היתה סגורה בזמן הרצח. זאת למרות שעל-פי הודעתה במשטרה, הנערה נכנסה לשירותים סמוך לשעה 13:30, מועד הקרוב לזמן הרצח.

 

נערה אחרת, חברה קרובה של תאיר, נשאלה על ידי עו"ד דויד שפיגל, המייצג את הנאשם, האם תאיר הייתה נוהגת לקלל או לעשן. על כך ענתה: "תאיר לא עישנה, לא שמעתי אותה מקללת, רק אם התרגזה". שפיגל הוסיף ושאל האם התבטאה בגזענות כלפי רוסים, והחברה השיבה: "לא".

 

"העדויות ששמענו היום מתחילות להראות על לוח הזמנים שמצביע על כך שזדורוב לא יכול היה לבצע בשום מקרה את מה שייחסו לו.

 אני יודע שיש עוד הרבה עובדות שצריכות לעלות מעל פני השטח, וזה יקרה בפרשת ההגנה", אמר עורך הדין שפיגל. 

 

האם אילנה הספיקה לשמוע עדויות אלו, ואמרה: "מההתחלה חיכיתי לעדויות של הילדים, ברור לי שהילדים מסתירים משהו. לא ייתכן שבית ספר שלם בזמן פעילות לא יבחין בדבר, וחיים שלמים של תאיר יימחקו ביום אחד מזיכרונם של כל התלמידים. אנחנו מתחילים לראות סתירות בעדויות".


פורסם לראשונה 28/02/2008 11:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמואל ראדה, היום בבית המשפט
צילום: חגי אהרון
העדה ואביה
צילום: חגי אהרון
מומלצים