שתף קטע נבחר

בדקנו: ThinkPad X300 - מחשב עסקי דק וקל

מחשב הדגל החדש של לנובו, ה-X300, שוקל רק מאה גרם יותר מה-MacBook Air המדובר ודקיק לא פחות. הוא מכיל כונן בטכנולוגיית Flash ואפילו מודם סלולרי פנימי. האם זהו המחשב העסקי המושלם?

בשבוע בו סקרנו את ה-MacBook Air - הנייד הקל והדקיק מבית אפל, נפל לידינו הנייד הקל והדק מבית לנובו - וההשוואה מתבקשת. ה-X300 הוא התשובה של לנובו לכל הרעש מצד התפוח הגדול - ואיזו תשובה היא זו.

 

עיצוב

הדבר הבולט ב-X300 הוא עוביו או ליתר דיוק, דקותו. המחשב אמנם לא מתחרה בקצה החד בן ארבעת המילמיטרים של ה-MacBook Air, אך הוא גם איננו עבה ממנו - שניהם בעובי של 1.9 ס"מ בלבד. משקלו הוא מאה

גרם יותר מה-MacBook, בסך הכל 1.394 ק"ג (שקלנו).

 

ה-X300 לסדרת ה-Thinkpad משווק תחת הלוגו של לנובו. הלוגו של IBM נעלם. העיצוב של ה-X300 יותר אנין, והוא כבר לא מזכיר את הפלסטיק השחור והמחוספס שאפיין את הסדרה הזו. הצבע שלו עדיין שחור למהדרין, אך הגימור כעת הוא של משי חלקלק ונעים למגע, בדומה לזה של ה-Dell XPS. המחשב מעוצב בקווים נקיים ועגולים יותר, ומשדר רצינות נעימה ובלתי מאיימת. אהבנו.

 

ממשק וחיבורים

לעומת שלושת החיבורים הבודדים של ה-MacBook Air, ה-X300 מציע כל טוב: שלוש כניסות USB, כניסת מיקרופון ויציאת אוזניות, חיבור Ethernet ויציאת VGA. לכך נוספו זוג רמקולים שהפתיעו באיכותם למרות גודלם המזערי וצורב DVD דקיק שנדחס אף הוא למארז – התוצאה: חבילה נאה מאוד בשביל מחשב Ultra Portable.

 

הקו הנקי נמשך גם במצלמה ובמיקרופון המובנים ובנורת ה-LED החזקה שבראש המסך. המסך הוא מסך LCD בגודל 13.3 אינץ', עם תאורה אחורית מלאה (Backlit), בהיר, חי וחד, שגם מוגן בטכנולוגיית “כלוב ההתהפכות” של לנובו, שעשוי בדור הזה, מתרכובת סיבי פחם בגוף המסך וסיבי זכוכית בראשו. בכלל, נעים לגלות שבדור החדש של המחשבים הרעיון המטופש של מסכים מבריקים ובוהקים (טרנסלוצטיביים) ננטש, ויש מגמה של חזרה למסכים שגם ניתן לעבוד איתם מקרוב - מבלי שישקפו כל מקור אור ברדיוס של קילומטר.

 

עוד ניתן למצוא פה מקלדת בגודל מלא, מאוד נוחה להקלדה במיטב המסורת של לנובו, כפתורים מוארים ונורות חיווי ממוקמות למשעי. ממשק ההצבעה הוא כפול: גם Trackpoint וזוג כפתורים שהפכו לסימן ההיכר של סדרת Thinkpad וגם משטח הצבעה סטנדרטי - שניהם עושים את מלאכתם היטב.

 

מפרט טכני וקישוריות

גם מתחת לפלסטיק, לנובו לא חסכו על מחשב הדגל החדש שלהם בסדרה הקלה. ראשית, זהו המחשב הראשון שמגיע אלינו לידיים עם כונן SSD - כלומר, כונן הפועל בטכנולוגיית הבזק (Flash), ללא חלקים נעים, בנפח 64 גיגהבייט. הכונן

מתנהג כמו כונן רגיל לחלוטין, והציג קצבי העברה יפים.

 

למחשב יש שני גיגהבייט זיכרון פנימי והמעבד הוא מעבד Core 2 Duo עם צריכת זרם נמוכה (LV) מסדרה L של אינטל בדגם 7100, עם מהירות שעון נמוכה על פניו: 1.2 גיגההרץ בלבד. אולם, המעבד הזה הפתיע בביצועיו על פלטפורמת Centrino Pro.

 

ביצועים

מערכת ההפעלה שהותקנה במחשב הבדיקה היא Vista Ultimate בגירסת 32 ביט. לא התקשינו להריץ אותה, יחד עם מספר יישומים כמו דפדפן ותוכנות בדיקה במקביל. פעילות הדיסק הייתה גבוהה, אך בזכות טכנולוגיית ה-SSD ולא הבחנו בקשיי ביצוע. הכונן השיג תוצאה מרשימה מאוד בדירוג חוויית המשתמש של Windows - לא פחות מ-5.9. גם המעבד והזיכרון השיגו תוצאות נאות של 4.4 ו-4.6, בהתאמה. המעבד הגרפי החלש יחסית, הנחית את הציון הסופי באופן צפוי ל-3.5 (הציון הסופי תמיד נקבע לפי החוליה החלשה בשרשרת).

 

עבור מחשב שאמור לשמש כמחשב עסקי - החוזקות שלו במקומות הנכונים. ציון PCMark שלו עומד על 3030 נקודות – ציון נאה מאוד, כאשר לפי נתוני ORB, הוא גבר בקלילות על ארבע מערכות דומות.

 

הקישוריות שלו פשוט מושלמת: Wi-Fi איכותי התומך בכל התקנים, עם שתי אנטנות שגילו ברגע נתון לא פחות מ-15 רשתות אלחוטיות מסביבו בזמן שמחשב סמוך גילה רק 10, קישוריות Bluetooth 2 והדובדבן שבקצפת: מודם סלולרי מובנה בטכנולוגיית דור שלישי – שיספק לכם קישוריות בכל מקום שיש רשת GSM. כל מה שצריך לעשות הוא להכניס את כרטיס ה-SIM שלכם בחריץ מיוחד מתחת לסוללה.

 

אליה וקוץ בה: משרד התקשורת טרם אישר את השימוש במודמים הסלולריים המובנים. לכשיתקבל האישור - ה-X300 יציע את אחת מחבילות הקישוריות השלמות והחזקות בשוק.

 

מולטימדיה ווידאו

יתרון גדול של ה-X300 לעומת ה-MacBook Air הוא כונן אופטי, שמאוד בלט בחסרונו אצל אפל, וגם אצל מתחרים אחרים. לכן המחשב הזה, על אף שיועד לשימושים משרדיים, לא יתקשה גם לבדר אתכם בדרכים - להציג סרטי DVD, להשמיע מוזיקה או סרטים דחוסים בתקן DivX. כל קבצי המדיה שניסינו על המחשב, פעלו באופן חלק.

 

חיי סוללה וחום

החיסרון היחיד במחשב הזה הוא חיי הסוללה. כדי לשמור את המשקל נמוך, בלנובו הלכו על סוללה דקה במיוחד, סוללת שלושה תאים. זו, מספקת בשימוש מעורב בין מצב ביצועים גבוהים למצב "מאוזן", לא יותר משעה וחצי עבודה. אך היופי בסוללה הדקה הוא שאין לכם בעייה לשאת סוללה נוספת אתכם ויש אפשרות לשלבה בגוף המחשב, במקום הכונן האופטי.

 

אמנם, בפועל ה-X300 ניצב רחוק מהצהרות היצרן שמדברות על עד 3.5 שעות עבודה ללא שקע חשמל - אך עדיין הוא עדיף על רעיון הסוללה הפנימית של אפל.

 

פליטת החום של המחשב הזה מורגשת. הוא התחמם בצורה ניכרת בעת הטעינה, ולמרות משקלו הקל והמזמין - לא היינו ממליצים לכם לשבת איתו על הברכיים.

 

סיכום

ה-X300 הוא אכן כוכב עולה בנישה שלו – מחשבים דקים, ניידים וקלים עבור אנשי עסקים בדרכים. אומנם, הוא לא מסוגנן ובעל נוכחות כמו ה-MacBook Air, אך בכל מה שקשור לחיבור ציוד היקפי, קישוריות ונוחות עבודה – הוא משאיר את המתחרה הזה באבק.

 

ה-X300 הוא כלי מחשוב רציני לעובדים בדרכים, שיאפשר לכם לעבוד על המסמכים שלכם ולבדוק דואר אלקטרוני מכל מקום כמעט תוך שאתם נושאים משקל אפסי בשביל מחשב נייד. על הצד השלילי, חיי הסוללה שלו קצרים יחסית, פליטת החום משמעותית ותג המחיר גבוה. למי שיכול להרשות לעצמו, זוהי בחירה מצוינת כמחשב דק וקל.  

 

Lenovo ThinkPad X300

 

ציון:

 

מחיר רשמי: 14,500 ש"ח

 

יתרונות: עובי ומשקל, מסך חד ובהיר, ביצועים, קישוריות מושלמת

חסרונות: חיי סוללה, פליטת חום

שורה תחתונה: דק, קל ויודע לעבוד

 


מפרט טכני Thinkpad X300
מפרט טכני Thinkpad X300
מעבד

1.2GHz Intel Core 2 Duo L7100

זכרון פנימי 2 גיגהבייט DDR2 SDRAM
תצוגה 13.3 אינץ' (רחב) TFT. LCD מבוסס תאורה אחורית מלאה - LED. רזולוציה של עד 1440 על 900 פיקסלים
כרטיס מסך Intel GMA X3100 (עד 256 מ"ב זיכרון משותף)
מידות 318x231x18.6 מ"מ. משקל: 1.4 ק"ג (עם סוללת 3 תאים)
ממשקים שלוש כניסות USB, יציאת אוזניות, כניסת מיקרופון, חיבור Ethernet 1 Gigabit, יציאת VGA
קישוריות

Intel 4965AGN (802.11 a/b/g/n), BlueTooth 2.0, WWAN 

אחסון כונן מבוסס פלאש (Solid State) בנפח 64 גיגהבייט.
אודיו יציאה סטראופונית, שני רמקולים מובנים
סוללה סוללת ליתיום-יון, 3 תאים
חיי סוללה 3.5 שעות בתנאי אופטימום (הצהרת יצרן)
תכונות נוספות שלדת מגנזיום, כונן אופטי דק, קורא טביעות אצבע, מצלמת 1.3 מגהפיקסל ומיקרופון מובנים
 

דף המוצר באתר היצרן

 

סקירות מחשבים נוספות

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים