שתף קטע נבחר

חברי הכנסת מנמקים: למה הצבענו בעד סינון אתרים

רונית תירוש, שלמה מולה ומיכאל נודלמן טרחו לספק הסבר מפורט. דני יתום מסר כי אינו מגיב על הצעות חוק שאינן שלו ושאר חברי הכנסת כלל לא טרחו להשיב לפנייתנו

46 חברי כנסת הצביעו אתמול (ד') בעד חוק סינון האתרים של ש"ס בקריאה ראשונה בכנסת (לקריאת נוסח החוק). פנינו למספר חברים שהצביעו בעד החוק כדי לברר כיצד הם מנמקים את בחירתם.

 

עוד על חוק סינון אתרים

 

מיכאל נודלמן, קדימה: "אני חבר קואלציה"

"אני הבנתי שמדברים על פורנוגרפיה, אני לא רוצה שהילדים שלי בגיל רך ונכדים אלה יראו אתרים כאלה... לא קרה שום דבר אם בזה יהיה צנזורה. על דברים אחרים אין צנזורה".

 

על פי ההצעה, הסמכות לקבוע מה היא צנזורה נתונה בידי שר התקשורת 

 

"היום זה שר זה, מחר יהיה שר אחר. אתם מבינים ששרים זה לא לכל החיים. אני מסכים שלהורים צריכה להיות זכות בחירה מה להראות לחשוף בפני הילדים, אבל להורים אין זמן. לפעמים ההורים לא שם והילדים עושים מה שהם רוצים. אני מבין שזה עניין של דתיים, אבל אתמול לא נתנו לחוק איסור ההפלות לעבור. פה יש קצת צדק".

 

"אני לא חושב שזה כל כך חשוב לחיים של משפחות, ולחיים של החברה, לעשות מזה אייטם. היו דברים אחרים שהם יותר חשובים. יש צדק עם אלה שהצביעו וצדק עם אלה שלא הצביעו.

 

"אני לא מרוצה כל כך מהנוסח, אבל חוץ מזה אני חבר בקואלציה. אני לא בנוי לצאת ממנה. אם אני פה אני צריך או בעד או נגד להיות, והצבעתי בעד ואני לא רואה בזה שום דבר לא טוב. אני חושב שילדים לא צריכים לראות פורנו".

 

דני יתום, עבודה: אין תגובה

מיכל פרנקו, הדוברת של חבר הכנסת דני יתום, מסרה כי יתום לא יגיב על הצבעתו בעד חוק הסינון, מאחר שהוא לא מגיב על חוקים שאינם שלו.

 

שלמה מולה, קדימה: לא אצביע בעד אם לא ימותן החוק

"אני מאמין שגלישה לתכנים פורנוגרפיים או אלימים מזיקה לילדים. בהתחשב באלימות המשתוללת בקרב בני הנוער בארץ, צריכה להיות סוג של בקרה. עם זאת אני מסתייג מתוכן החוק. אסור לנו להתקרב אידיאולוגית לאיראן או למדינה איסלאמית  אחרת, והתלבטתי לא מעט בנושא, אך הובטח לי על ידי ראש הקואליציה לי שהחוק ימותן. אני מתכוון להיות פעיל בהכנת החוק בהתאם, ולא אצביע בעדו בקריאה שנייה ושלישית אם לא ימותן".

 

- איך צריך למתן את החוק?

יש צורך במועצה ציבורית שתקבע את הכללים לגלישה. מוטב שתהיה מורכבת מאנשי אקדמיה, נציגי המועצה לשלום הילד וששופט בית משפט עליון בדימוס יעמוד בראשה. זה יהיה גוף שיידע לאזן בין חופש הביטוי למניעת אלימות. המחוקק לא יכול לקבוע זאת במקומה כי אין לו כלים מקצועיים. במועצה יהיו יועצים מקצועיים, מומחי אינטרנט, גורמים מוסמכים".

 

רונית תירוש, קדימה: אגיש הסתייגויות

"אני חושבת שהחוק חשוב מאוד מההיבטים החינוכיים. החוק לא פוגע כהוא זה בחופש הפרט, החוק ממצב מצב קיים, לפיו ממילא אני יכולה לבקש מהספק שלי שירות סינון כי יש לי ילדים קטנים בבית, אבל בשונה מהמצב הקיים, שבו אתה מהמר שאכן למנוי יש מודעות לנושא, פה החוק מוודא שהמנוי יהיה ער לכך שיש בעיה בשיטוט בלתי מבוקר משום שיש אתרים פורנוגרפיים, כי אדם תמים לא בהכרח חושד שזה מה שקורה. אז הספק אומר לו שיש אפשרות לסנן אתרים בלתי הולמים, לפי ההגדרה בחוק. ואפשר לעשות את זה בחינם, ואם אתה לא רוצה אז לא".

 

מדוע לבחור בהצעה הרכה יותר של אלכס מילר, לפיה הספקיות יחויבו לשלוח הודעות בדואר?

 

"אני לא מכירה את ההצעה הזו, אבל יש הבדל משמעותי בין כל הזבל שמגיע בדואר שאני המון זורקת, בעיקר כשזה ספק זה או אחר, לבין התקשרות לספק שבה הוא מציע לך סינון.

 

"מי שרצה להתייחס באופן ציני לחוק, חשוך, צנזורה - ממש לא קרא את החוק ולא מבין אותו ומנסה לתעתע בציבור. אתה יכול לבחור, אין כפיה. נניח שזה נכון יש ברירת מחדל של סינון, וזה  מציק לי ומפריע לי אז אני מודיעה 'אל תסנן לי', מה קרה? אפשר להגיד 'בוא לא נעשה ברירת מחדל כזו' ולתקן את זה בקריאה שניה ושלישית, אבל אני לא רואה בזה פסול לעומת הסיכון והנזק שקיים".

 

בדיון בוועדת הכלכלה, עלה סייג של ח"כ גלעד ארדן, לפיו הסמכויות של השר יותנו באישור הוועדה, אבל השר סירב והסייג נפל.

 

"אם (את ההצעה) היה מביא איזה שר ממרצ, אף אחד לא היה מרים גבה, אבל בגלל שמדובר בש"ס כולם חושבים שהולכים לעשות לנו כפיה דתית. אני ממש לא מתרשמת כך ... הצבעתי בעד הסייג של ארדן. הוא צודק ואנחנו נגיש על זה הסתייגות בקריאה שניה ושלישית. ראוי שיותר מאדם אחד יתן דעתו על זה".

 

לא השיבו לפנייתנו

חברי כנסת נוספים שהצביעו בעד ולא טרחו להענות לפנייתנו: אפרים סנה (עבודה), מאיר שטרית (קדימה), יעקב אדרי (קדימה), רפי איתן (גמלאים).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מיכאל נודלמן. חבר קואליציה
צילום: גיל יוחנן
רונית תירוש. חשבה שמדובר בפורנוגרפיה
צילום: עופר עמרם
מומלצים