שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רזון ושגעון: הדיאטות המשונות ביותר בעולם
  כמה רחוק אתם מוכנים ללכת כדי להוריד כמה קילוגרמים? לפי הסרט התיעודי המצמרר "דיאטות רצחניות‭,"‬ התשובה היא רחוק מאוד, רחוק מדי - לפעמים עד מוות. הצד האפל ביותר של המלחמה במגיפת ההשמנה

  64 אחוז מהאמריקאים מוגדרים שמנים, חלקם באופן מסכן חיים ממש. תעשיית הדיאטות המגלגלת 160 מיליארד דולר בשנה ממציאה בכל חודש שיגעון חדש – הפחתת פחמימות, טבעונות, הוליזם, תפילה, תזונה לפי סוג הדם, דיאטת המייפל, הדיאטה האסטרולוגית, הקוקי־דיאט – אבל יש אנשים נואשים שכבר ניסו הכל, ועבורם שום דבר לא עובד. כמה מהם הגיעו למקומות קיצוניים מאוד, לפעמים עד מוות.

   

  הסרט התיעודי "דיאטות רצחניות‭,"‬ שישודר היום (ה', 16:00, שידור נוסף ב-01:40) במסגרת התוכנית "סיפורי הוליווד חוקרת" בערוץ הבידור ‭,!E‬ עוקב אחר כמה מהמקרים המחרידים האלה ומציב תמרור אזהרה אדום, זועק וברור לפני כל שוחרי ההרזיה המהירה: אל תחפשו פתרונות אינסטנט קלים. זה עלול לעלות לכם בבריאות, ולעתים אף בהרבה יותר ממנה.

   

  גלולת המוות

  גלולות הדיאטה השונות נמכרות ב־32 מיליארד דולר בשנה. הפיתוי שבהן עצום – לרזות ללא כאב, בהשקעת מאמץ מועט מאוד – ואנשים מתחילים לבלוע אותן ללא אבחנה, בלי שהם מודעים עד הסוף לחומרים שהן מכילות, מקפאין ועד שמות מסתוריים, כמו גווארנה ומה־וואנג. גלולות המכילות את הסם המסוכן אפדרה, שנמכרו ללא אזהרה, הביאו עד כה למאה מקרי מוות, בעקבות שלל תופעות חמורות, כמו הפרעות בקצב הלב, בלחץ הדם ובשינה.


  המשקל אולי ירד אבל הבריאות כבר לא תחזור למסלולה (ויז'ואל/פוטוס)

   

  ניקי תורנברג בת ה־51 מאלבמה הורידה 20 קילו בעזרת גלולת ההרזיה "מטאבולייף‭,"‬ שהכילה צמחים שונים, קפאין ואפדרה, אבל האושר היה קצר: תורנברג החלה לסבול מכאבים חריפים בראשה ובכל גופה, התמוטטה בכמה מקרים ואושפזה 14 פעמים, שבשש מהן אובחן אצלה שבץ מוחי. לאחר שמקרים נוספים כמו שלה נתגלו בכל רחבי אמריקה, הוגשה תביעה ייצוגית שהביאה לסגירת החברה שייצרה את הגלולה ולשורה של הסדרים כספיים נדיבים. את הבריאות, עם זאת, אי־אפשר להשיב במלואה.

   

  צום וצמרמורת

  תוכנית הצום וניקוי הרעלים (דיטוקס‭,(‬ הנהוגה בספא היוקרתי של התזונאית רוני דלוז במרתה'ס ויניארד הצפונית והשלווה, היא משטר דיאטה קפדני וחמור שנמשך 21 יום ברציפות. במהלך שלושת השבועות האלה הפציינטים לא לועסים – הם ניזונים מאוכל "מנקה" במיצי פירות וירקות ובשייקים של חלבונים מדי 2־3 שעות, בצירוף טיפולים משלימים מענגים, כמו חוקנים, אמבט חשמלי לכפות הרגליים וניקוי אוזניים. דלוז בוחנת בקפידה את מה שיוצא מהחוקנים ומתעניינת: "אנחנו יודעים מה אכלת – למה זה לא יצא‭"?‬

   

  הדוגמנית מריאנה טרודל מצאה בתוכנית מרתה'ס ויניארד תחליף הולם למשטר הדיאט־ קולה והסיגריות הנהוג בקרב אחיותיה למקצוע. היא אכן הצליחה להשיל

  מגופה כמה קילוגרמים, אך משום מה היא אינה מתייחסת לתופעות הלוואי המשונות, הנובעות מתגובת ההלם של הגוף לשינוי הקיצוני מדי בחילוף החומרים שלו – זיעה ניגרת כמים, צמרמורות חודרות, שלשולים קשים וכאבי ראש חדים. לא קטלני, אבל ממש לא נעים. ד"ר ג'ון שוורצברג מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ברקלי מסביר, שכל רעיון הדיטוקס הוא מופרך מעיקרו, כי גופנו יודע להתנקות בעצמו, ושבמקרה הטוב התוכנית של דלוז גורמת לאיבוד נוזלים. כשחוזרים הביתה, מעלים הכל מחדש.

   

  טרגדיה טבעונית

  שיגעון המזון הנא ‭(raw food)‬ של השנים האחרונות – אוכל שאינו מבושל, ממקורות צמחיים בלבד – אינו נחשב למזיק במיוחד (את הברזל החסר אפשר להשלים באכילת כמויות גדולות של תרד, מסבירים המאמינים‭,(‬ אבל גם אותו אפשר לקחת למקום קטלני.

   

  בני הזוג הצעירים למונט וג'ייד תומס מאטלנטה ג'ורג'יה דגלו בתזונה טבעונית אדוקה, שהתאימה לאורח חייהם. הבעיה הטרגית התגלתה בתחילת ‭,2004‬ כאשר הם הביאו לעולם את תינוקם, בן קראון. למונט אמר שהוא לא מאמין ברופאים ובתרופות, ועל כן התינוק לא נבדק על־ידי רופא אחרי לידתו. במשך ששת השבועות הראשונים והאחרונים לחייו הוזן בן הקטן בחלב סויה ובמיץ תפוחים בלבד, ופשוט הפסיק לנשום. רק אז הסכימו הוריו לקחת אותו לבית החולים, שם נותר לרופאים רק לקבוע את מותו. סיבת המוות – הרעבה.

   

  תיאורי הרופאים היו מחרידים – התינוק המת שקל רק קילו וקצת, צלעותיו בלטו מגופו ומפיו עלתה צחנת מוות. "אני אוהבת את בני ולא הרעבתי אותו‭,"‬ זעקה ג'ייד בבית המשפט, אבל היא ובעלה נמצאו אשמים ברצח ובהתעללות, ונגזר עליהם מאסר עולם. הסוהרים אומרים שלמונט מנסה לשמור על הדיאטה הטבעונית שלו גם בכלא.

   

  שאיבת שומן ילדותית

  ברוק בייטס הייתה תינוקת שמנה כבר בגיל שלוש וגדלה להיות הילדה השמנה ביותר בבית ספרה. בכיתה ו' היא כבר שקלה 70 קילו. ההערכה העצמית שלה הייתה ברצפה, ציוניה צללו, היא חרשה את כל ספרי הדיאטה וגלולות ההרזיה, והרופאים הודיעו להוריה שבתם היא "פצצה מתקתקת‭."‬ ההורים, מצדם, רכשו עבורה בגדים בחנות לבגדי היריון – רק שם נמצאו המלבושים שהצליחו לכסות על בטנה ההולכת ותופחת.

   

  בגיל 12 ברוק כבר התחילה להתעניין בניתוח שאיבת שומן. הפלסטיקאי שאליו פנו הוריה, ד"ר רוברט ארסיק, דחה אותם בעדינות, אך לבסוף הסכים לבצע את התהליך לאט ובהדרגה – שאיבה של שלושה ק"ג בכל פעם, אחת לכמה שבועות. אבל אז אביה של ברוק לקה בסרטן. הילדה החליטה שהיא חייבת להיות רזה עוד לפני מותו ותבעה מד"ר ארסיק לזרז את התהליך. הרופא נכנע ושאב מגופה 15 ליטר שומן בניתוח אחד, אבל עבורה זה לא היה מספיק.

   

  ברוק רצתה גם ניתוח החדרת טבעת לקיצור הקיבה, וכשאף רופא לא הסכים לעשות זאת בגילה הצעיר, היא נסעה, כמקובל אצל האמריקאים, למכסיקו, שם עברה גם ניתוח פלסטי בבטן. לפני גיל 14 היא כבר הייתה אחרי שלושה ניתוחי הרזיה מורכבים, ועכשיו, בבית, היא ממשיכה לחטוא בדברי מתיקה.

   

  הרופאים אומרים שהבעיה של ברוק היא בכלל בראש – אכילה כפייתית.

   

  חתיכת תולעת

  הדיאטה המזוויעה ביותר מבין שלל הקטסטרופות התזונתיות המתוארות ב"דיאטות רצחניות" היא ללא ספק דיאטת התולעים. מטופלי הדיאטה בולעים בחדווה תולעת סרט שאורכה מגיע למספר לא מבוטל של סנטימטרים. הטיפול אינו חוקי בארה"ב, וכדי להשיג את התולעים יש להרחיק עד למדינות נחשלות באפריקה, שבהן תנאי התברואה אינם מהמשובחים, ולייבא את היצור המוזר לשוק השחור האמריקאי.

   

  התולעת משתכנת בקיבתו של המטופל ופשוט אוכלת את המזון במקומו. תוך 4־5 שבועות נרשמת ירידה במשקל, בלי שום קשר למה שאוכלים. התולעת יוצאת מהקיבה, איך לומר, בדרך המקובלת, שמתוארת כ"חוויה גופנית ונפשית לא קלה‭."‬ יש מטופלים שאינם יכולים לעמוד בזוועה, והם נוטלים כדור שהורג את התולעת בטרם יציאתה.

   

  כל העניין מלווה, כצפוי, בכאבים חדים, שלשולים חזקים וזיהומים מסוכנים. מה הבעיה? "התולעים ניזונות ממך‭,"‬ אומר גארין אגליטי, שהוריד 20 קילו בעזרת תולעת, "אין להן שום סיבה להרוג אותך‭." ‬

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כבר לא הלהיט של הדיאטות. סלט ירוק
  צילום: דנה קופל
  שלום דוקטור
  מומלצים