שתף קטע נבחר

בוש לטורקיה: הסיגו החיילים מעיראק בהקדם

במסיבת עיתונאים שקיים הערב בבית הלבן, דרש הנשיא האמריקני מטורקיה לסיים בהקדם את המבצע הקרקעי בצפון עיראק. "הטורקים חייבים לפעול במהירות, להשיג את מטרותיהם ולצאת", אמר בוש

נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש קרא היום (ה') לטורקיה להסיג את כוחותיה מצפון עיראק "בהקדם האפשרי". במסיבת עיתונאים שקיים הנשיא האמריקני הערב בבית הלבן, אמר בוש: "אסור שזה יהיה מבצע ארוך טווח. הטורקים חייבים לפעול, לפעול במהירות, להשיג את מטרותיהם ולצאת" מצפון עיראק. עם זאת, הוא ציין כי אסור שלמורדים הכורדים יהיו מקומות מחסה ומסתור בצפון עיראק.

 

בשבוע שעבר חצו את הגבול בין טורקיה לעיראק אלפי חיילים כדי לפגוע במה שאנקרה מכנה "תשתיות הטרור הכורדי" באזור זה. לטענת אנקרה, למורדים הכורדים ישנם בסיסים בצפון עיראק, ומשם הם מוציאים פיגועים בתוך שטחה של טורקיה נגד מטרות אזרחיות וצבאיות - במסגרת מאבקם על הקמת מדינה ריבונית למיעוט הכורדי בדרום-מזרח טורקיה.

 

בוש שיגר לטורקיה את שר ההגנה שלו, רוברט גייטס, וזה נפגש היום עם בכירים באנקרה כדי להעביר להם את המסר שארה"ב מעוניינת שהמבצע הצבאי יסתיים במהרה. עם זאת, העמדה הטורקית נותרה כפי שהיתה - שהמבצע יימשך כל עוד יש בו צורך. היום נכנס המבצע אל יומו השביעי, ועד כה הוא גבה את חייהם של לפחות 237 מורדים כורדים ו-24 חיילים טורקים, לאחר שהיום הודיע הצבא כי חייליו הרגו שבעה מורדים נוספים.

 

בוש גם התיחס למתיחות בין רוסיה לארה"ב, שהחריפה לאחרונה על רקע הכרתה של וושינגטון בהכרזת העצמאות החד-צדדית של תושבי קוסובו האלבנים. הוא הדגיש כי למען "היציבות" חשוב שארה"ב תשמור על יחסים תקינים עם רוסיה, למרות המחלוקות הקיימות בין הצדדים.

 

בוש ציין כי הוא לא יודע הרבה על המועמד המוביל לנשיאות רוסיה, דמיטרי מדבדב, אך טען כי יהיה מעניין לראות האם מדבדב או פוטין ייצגו את רוסיה בכינוס שמונה המדינות המתועשות ביפן בעוד חודשים ספורים. כך או כך, אמר בו כי על הנשיא הבא של רוסיה - ושל ארה"ב - לדאוג לשמר את היחסים בין שתי המעצמות.

 

הנשיא האמריקני גם התיחס לנשיאה החדש של קובה, ראול קסטרו. כאשר נשאל במסיבת העיתונאים מדוע הוא מסרב

להיפגש עם קסטרו-האח, השיב בוש: "מה אשיג אם אחבק רודן ששם את עמו בכלא בשל דעותיהם הפוליטיות? הדבר ישדר מסר לא נכון, הוא יחזק את מעמדם של אלה שדיכאו זכויות אדם וכבוד אנושי. איני טוען שאף פעם לא יגיע הזמן להידברות", אמר בוש, אך ציין כי עכשיו לא הזמן לפתוע במגעים.

 

"ראול קסטרו ממשיך את מעשיו של אחיו - שהרס את האי וכלא את בני עמו בשל אמונותיהם", פסק בוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
בוש במסיבת העיתונאים, הערב
צילום: AP
מומלצים