שתף קטע נבחר

ח"כים ערבים: העולם שותק לפשעי ישראל

בישיבת חירום של ועדת המעקב תקפו חברי כנסת ערבים את הפעולה בעזה, ולא חסכו את שבטם גם מארגון הפתח ומהעולם הערבי. ההחלטות האופרטיביות: הירתמות למען אחדות פלסטינית - והפגנות בתוך ישראל

ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל התכנסה היום (א') לישיבת חירום, בה הוחלט לגבש הצעה להסכם אחדות לאומית פלסטינית בין חמאס לפתח. במקביל, מארגנת הוועדה הפגנה המונית ביום ג', במחאה על פעולות צה"ל בעזה.

 

בישיבת החירום נטלו חלק מרבית חברי הכנסת הערבים, שדנו בחשיבות האחדות בקרב הפלגים הפלסטיניים על רקע הלחימה ברצועה. חברי הוועדה החליטו כי יש ליזום הצעה להסכם פשרה מגובש, שינוסח על-ידי חברי וועדת מעקב העליונה ויועבר לחמאס ולפתח.

 

"ישראל מנצלת את הפילוג בין הפלגים הפלסטיניים להמשך פעולות צבאיות נרחבות ולטרפוד תהליך השלום", אמר יושב ראש הוועדה, שאוקי חטיב. "רק על ידי אחדות פלסטינית אמיתית אפשר יהיה להתמודד עם המתקפה הישראלית. תפקידנו כחלק מהעם הפלסטיני שיש לו עמדה ברורה בנושא, לסייע לבני עמנו להתמודד עם האתגרים הקיומיים".

 

לדבריו של חטיב הצטרפו חברי הכנסת, שטענו כי ישראל מנצלת את המשבר הפוליטי ברשות. "התקפה על עזה היא התקפה נגד הרשות כולה, על כל המשתמע מכך. העניין הכי חמור באחדותו של העם הפלסטיני הוא שמתייחסים לעזה כאילו היא משהו אחר", אמר יו"ר תנועת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה. 

 

זחאלקה דרש לגנות את דוברי הממשלה הפלסטינית, שאמרו כי החמאס הוא שנושא באחריות על המתרחש. ח"כ טלב א-סאנע (רע"מ-תע"ל) אף האשים את הפתח כי ההאשמותיו נגד חמאס עודדו את ישראל לפתוח בחזית בעזה. "ישראל אינה רוצה את החמאס בהנהגת פלסטין, והדיבורים של הפתח בעניין נותנים לישראל אור ירוק".

 

"קשר של שתיקה בעולם הערבי"

שותפו של א-סאנע למפלגה, ח"כ איברהים צרצור, מתח ביקורת על היעדר התמיכה של העולם ערבי במצוקתם של הפלסטינים. "ישראל מבצעת פשעי מלחמה במשך 60 שנה, ובנוסף לכאב על שפיכות הדמים, כואב קשר השתיקה המתקיים בעולם הערבי. אין הד כמו שציפינו לו", אמר.

 

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, קרא למפלגות הערביות בישראל לסייע להנהגה הפלסטינית באיחוד השורות. "יש בימים האחרונים כיוונים להסכמה, לחזרה לשיח פנימי בהנהגה הפלסטינית. אנחנו צריכים לדחוף אותם לאחדות". לדבריו, על שר ההסברה הפלסטיני, ריאד אל –מליכי, לחזור בו מדבריו כי ההתקפה הישראלית החלה בשל ירי הקסאמים על שדרות ויישובי עוטף עזה.

 

מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח' ראאד סלאח, השתתף אף הוא בישיבה וקרא לציבור הערבי לנקוט עמדה ברורה בנוגע למשבר ברשות. "אנחנו לא רק צריכים לקרוא לאחדות, אלא לחדש את מאמצנו בכיוון הזה. הממסד הישראלי דוחף לכיוון המבקש להפוך כל משא ומתן למשא ומתן ריק מתוכן. אין כל בסיס למשא ומתן הנוכחי המתקיים בצל שפיכות דמים של בני העם שלנו", אמר. בתום הישיבה החלו הח"כים בגיבוש המסמך, שיועבר לצדדים בימים הקרובים.

 

חברי הוועדה דנו גם ביום הלחימות הקשה אתמול בעזה, במהלכו נהרגו כ-70 פלסטינים, חלקם אזרחים. "ישראל תמיד אומרת על פגיעה באזרחים 'מצערים, טעות'. טעות יכולה להיות פעם או פעמים, ולא 18 פעמים. ישנה החלטה ברורה להכביד את היד על האוכלוסיה, שהאנשים הפשוטים הם שישלמו את מחיר החמאס", אמר ח"כ אחמד טיבי.

 

על רקע המצב ברצועה החליטה הוועדה לערוך ביומיים הקרובים הפגנות מקומיות ביישובים הערביים במחאה על פעולות צה"ל, ובמקביל לקיים ביום שלישי הפגנה המונית באום אל-פאחם. בוועדה מקווים כי לאירוע יגיעו עשרותמ אלפי בני אדם, כדי למחות נגד מדיניות ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
חטיב. לסייע לפלסטינים
צילום: חגי אהרון
נגד הטלת האחריות על חמאס. זחאלקה
צילום: רונן בוידק
צילום: חגי אהרון
טיבי. תוקף את הפגיעה באזרחים
צילום: חגי אהרון
מומלצים