שתף קטע נבחר

יועצת אובאמה קראה להילארי 'מפלצת' והתפטרה

הילארי קלינטון רשמה עוד ניצחון קטן, לאחר שסמנתה פאוור, יועצת ממטה אובאמה, אולצה להתפטר בעקבות ההשמצה. המאבק הגדול ממשיך לעסוק בביטול הפריימריז בפלורידה ובמישיגן

הילארי קלינטון גוררת את ברק אובאמה לזירת ההתגוששות הבוצית. סמנתה פאוור, יועצת של ברק אובאמה שכינתה את הילארי קלינטון "מפלצת", נאלצה להודיע על התפטרות ממטהו של הסנאטור, המתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית. אתמול (ו') פרסם מטה אובאמה את הודעת ההתפטרות של פאוור, שגם התנצלה בפני קלינטון על דבריה.

 

אחרי הניצחון הכפול של קלינטון השבוע ב"סופר טיוזדיי 2", פרשת המפלצת מבטאת את המשך שינוי המגמה במאבק בין שני המחנות. זהו שדה קרב שהילארי מעוניינת למשוך לתוכו את ברק אובאמה.

 עד כה הצליח אובאמה להצטייר כפוליטיקאי שונה, חיובי. ואולם לאחרונה התחילו במטהו להפיץ שאלות על תשלומי המס של קלינטון ועל הניסיון שלה בתחום הביטחון הלאומי.

 

ממטה הילארי הגיבו וטענו שאנשי אובאמה "מתנהגים כמו קנת סטאר". סטאר היה התובע המיוחד הקנאי שביקש להפיל את בעלה הנשיא לשעבר ביל קלינטון, וגרר בזמנו את אמריקה להליך הדחה מיוחד בסנאט ("אמפיצ'מנט").

 

למי לשלוח את החשבון?

בשבת ייערכו בחירות מקדימות בשיטת אסיפות בחירות במדינת וויומינג הקטנה, לה 18 צירים בלבד, ובשלישי הבא פריימריז במדינת מיסיסיפי (40 צירים). אחר כך צפויה מלחמה פוליטית ממושכת עד ל-22 באפריל, המועד שבו יתנהלו בחירות מקדימות בפנסילבניה, שתציע 187 צירים.

 

אבל הויכוח כעת עוסק כבר בסוף הסיפור - איך מחזירים את מדינות פלורידה ומישיגן (367 צירים יחד) ומקיימים בהן בחירות מקדימות, לאחר שהמפלגה הדמוקרטית פסלה את שתי המדינות בגלל שהקדימו את מועד הבחירות בניגוד לעמדת המפלגה.

 

קלינטון רוצה כמובן בחירות בשתי מדינות אלה. אובאמה היה שמח לוותר, בנימוק שאין לשנות את כללי המרוץ באמצע הדרך, אבל אינו יכול לדבר בפומבי נגד ההליך הדמוקרטי.

 

עיקר הוויכוח מגיע לנושא הכספי: מי מממן בעשרות מיליוני דולרים את הבחירות הללו - המדינות או המפלגה הדמוקרטית?

 בבחירות שהיו בחודש ינואר ובהן השתתפו מיליון מצביעים דמוקרטים, מבלי קמפיין מוקדם של המועמדים, ניצחה קלינטון עם 50 אחוז את אובאמה, שקיבל 33 אחוז.

 

הילארי לוחצת להתמודדות והיא טוענת שהמפלגה לא יכולה להתעלם מהבוחרים בשתי מדינות "מתנדנדות", שבהן מוכרעות מערכות בחירות לנשיאות. קלינטון תבקש מתורמיהּ לסייע במימון הבחירות המקדימות בפלורידה ומישיגן, וגם תבקש מאובאמה להשתתף.


פורסם לראשונה 07/03/2008 21:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. על הסוס
צילום: AFP
אובאמה. כמו קנת סטאר?
צילום: AFP
מומלצים