שתף קטע נבחר

סופית: אין קלון - רמון יכול להיות שר

בג"ץ דחה את הבקשות לדיון נוסף בעתירות נגד מינוי רמון, שהורשע במעשה מגונה - וזינק בחזרה אל שולחן הממשלה. העותרים בתגובה: "זהו צעד בדרך לחזרתו של קצב לממשלה"

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט אליעזר ריבלין, החליט בצהריים (יום א') כי בג"ץ לא יקיים דיון נוסף בעתירה נגד מינויו של חיים רמון לתפקיד שר. משמעות ההחלטה היא כי קביעת בג"ץ לפיה אין קלון בהרשעת רמון עומדת בעינה.

  

בפורום המשפטי למען ארץ ישראל, שהגישה את העתירה, אמרו בתגובה להחלטה: "החלטת בג"ץ סוללת גם את דרכו של הנשיא לשעבר, משה קצב, לממשלה. עברייני מין מורשעים קיבלו היום חותמת כשרות סופית בזירה הציבורית".

 

רמון הורשע בבית משפט השלום בעבירה של מעשה מגונה ללא הסכמה, לאחר שבשנת 2006, בעת שהיה שר המשפטים, הוא נשק והחדיר את לשונו לפיה של קצינת צה"ל, ששירתה במזכירות הצבאית של ראש הממשלה. בית משפט השלום קבע שאין בעבירה קלון והטיל על רמון עונש של 120 שעות שירות לתועלת הציבור, וכן חיוב בתשלום פיצויים למתלוננת.

 

בדצמבר 2007 קבע בג"ץ כי חיים רמון יכול לכהן כשר בישראל. השופטים דחו את העתירות נגד מינויו למשנה לראש הממשלה לנוכח הרשעתו בביצוע מעשה מגונה. את העתירות הגישו אז ארגוני הנשים השונים, והפורום המשפטי למען ארץ ישראל.

 

בג"ץ דחה אז את העתירות, אך דעת השופטים לא נתקבלה פה אחד: בעוד שהשופטים איילה פרוקצ'יה ואשר גרוניס כתבו

שרמון יוכל לכהן כשר, עדנה ארבל גרסה אחרת.

 

"אין לומר כי החלטת הממשלה למנות את רמון לשר לוקה בחוסר סבילות בולט, המצדיק התערבות שיפוטית לביטולה", כתבה פרוקצ'יה בהחלטת בית המשפט. "מעשה העבירה של רמון, על אף הפסול הנלווה לו, נתפס הן על ידי בית המשפט והן על ידי הגורם הממנה ככשל נקודתי שאינו משקף דופי מוסרי מובנה, המחייב את פסילתו לכהונה ציבורית".

 

העותרים ביקשו לקיים דיון נוסף בפני הרכב מורחב של בית המשפט העליון, אולם השופט ריבלין הבהיר שהליך כזה שמור למקרים נדירים ויוצאי דופן. גם המחלוקות שהתגלעו בין השופטים, קבע השופט, אין בהם כדי ליצור עילה לקיום דיון נוסף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
רמון. פותח את הדרך לקצב?
צילום: גיל יוחנן
ריבלין. אין עילה לדיון מחודש
צילום: חיים צח
מומלצים