שתף קטע נבחר

מרכז הרב: תחת שלטון נבוב - ממשלה חזקה

בתדרוך עיתונאים שנערך בישיבת מרכז הרב, שאיבדה שמונה מתלמידיה בפיגוע רצחני, נשא ראש הישיבה, הרב יעקב שפירא, מניפסט נוקב על ערכי שלמות הארץ: "תקום ממשלה המבטאת את הרצון האמיתי של העם". בישיבה הסתייגו מבקשת אולמרט לבוא לביקור. מוקדם יותר ביקש הרב ירחמיאל וייס מתלמידיו להמשיך קדימה, אך לא להתבייש גם לבקש עזרה ואף לבכות

ראש ישיבת מרכז הרב, הרב יעקב שפירא, נשא אמש (יום א') מניפסט נוקב על ערכי שלמות הארץ ועל האיסור לוותר על שטחי ארץ ישראל. בתדרוך עיתונאים בעקבות הפיגוע שבו נרצחו שמונה מתלמידי הישיבה, אמר: "תחת הנעצוּץ יעלה ברוש, ותחת שלטון נבוב תקום ממשלה חזקה. ממשלה המבטאת את הרצון האמיתי של העם".

 

לדבריו, "בשעות אלו אנו צריכים להוציא מהכוח אל הפועל את הכוחות הגנוזים באומה כולה, להגדיל תורה ולהאדירה, לקיים מערכות חינוך נכונות ואמיתיות לכלל הציבור, עד שגם המשרד המופקד על החינוך יירד לשורשיהם העמוקים של הכוחות האלו".

 

 

"ובימים ההם אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה", ציטט הרב שפירא בתדרוך העיתונאים והסביר כי פירוש המילה "מלך" הוא תורה. "אם אין תורה, אין חוסן רוחני וגם החוסן הפיזי לוקה בחסר, כל היום אנחנו מתגוננים מפני אויבינו. העם מצפה ומייחל לשינויי מחשבה ומערכות וזו השעה".

 

הרב שפירא קרא להמשך המאבק על אדמות הארץ: "קול דמי אחינו זועק אלינו מן האדמה הזאת. כאן במקום הקדוש הזה נשפך דמם של התלמידים, השם יקום דמם, על אדמת ארץ ישראל". הוא ציטט מספר הכוזרי והדגיש: "המאבק הראשון בשפיכות הדמים שהיה בתורה, סבב על ענייניה של ארצנו הקדושה.


מסיבת העיתונאים בישיבה, אתמול (צילום: גיל יוחנן)

 

"התורה היא מפת הדרכים שלנו", הגדיר הרב, והזכיר בדבריו את זעקתו של הרב צבי יהודה הכהן קוק, ראש הישיבה אשר נפטר בשנת 82'. שלושה שבועות לפני מלחמת ששת הימים, בזמן חגיגות יום העצמאות בישיבה, הוא זעק: "איפה חברון שלנו? איפה שכם שלנו? איפה כל רגב ורגב מאדמת ארץ ישראל הקדושה?". הרב קוק התנבא שלושה שבועות לאחר ניצחון ישראל במלחמת ששת הימים, ודבריו מבססים עד היום את האמונה והדבקות בשלמות ארץ ישראל, ואת האיסור לוותר על חלקים משטחה.

 

גורם המקורב לישיבה קיבל אתמול פנייה מלשכת ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בבקשה לביקור בישיבה. הפנייה נדונה בהנהגת הישיבה, והמסר ששוגר בחזרה היה כי אין רצון רב לארח את אולמרט.

 

גורם המקורב להנהגת הישיבה אמר ל-ynet כי רוח הדברים היא ש"אין התלהבות מהרעיון בכלל". הסיבות, לדבריו, כוללות את הרושם העגום שהותיר ביקורה של שרת החינוך, יולי תמיר; האמונה על פיה אולמרט פועל לחלוקת ירושלים; והעובדה שראש הממשלה אינו נלחם בטרור. עם זאת, הגורם סייג את דבריו ואמר כי "לא התקבלה החלטה רשמית עדיין בנושא, אבל זה מה שמסתמן".

 

הרב וייס: "לא להתבייש גם לבכות"

מוקדם יותר שוחח ראש הישיבה לצעירים במרכז הרב, הרב ירחמיאל וייס, עם תלמידי הישיבה: "עניין של חיים ומוות זה מעבר ליכולת ההבנה שלנו, וכולנו צריכים עזרה - אתם ואני והמדריכים והמחנכים.

 אל תתביישו לבקש עזרה וגם לבכות. גם אני לא מתבייש לבכות".

 

לפני הכניסה לשיחה, חילקו ביניהם התלמידים קטעי גמרא ללימוד, לשם עילוי נשמתם של חבריהם. הרב וייס עדכן אותם במצב הפצועים המאושפזים בבתי החולים, וביקש מהם לארגן את ביקורי החולים והתנחומים בצורה מסודרת. בנוסף, את עיקר הדגש בדבריו שם על החשיבות שבהמשך לימוד התורה.

 

"אובדן חיים זה איום ונורא, ועכשיו אנחנו צריכים להשלים את החסר בבית המדרש. לא נוכל להשלים את האנשים החסרים, ואם לא נהיה מאורגנים נתפרק כולנו. חשוב שבתוך כל המהומה הזאת נוכל להתקדם ולהמשיך קדימה", אמר.

 

"נהיה יותר רגישים לכאב הזולת"

"הכוח שלנו זה הביחד וההתחזקות. זה הכאב, זה הנחמה וזה הפתרון. לחבר את כולם יחד", הוסיף הרב, והפציר בתלמידים לקחת את הדברים בצורה שקולה: "עכשיו אנחנו חיים את הכאב חזק, אבל לא הכול אפשר לפתור על המקום. ננסה להתפתח וללמוד ולתת את התשובות במקום שניתן, אבל לא הכול אנחנו מבינים. העניין של חיים ומוות זה מעבר ליכולת ההבנה שלנו. גזירה שגזר הקב"ה - אין לנו רשות לערער אחריה.

 

"לא לייגע עצמנו בדברים שאנחנו לא יודעים לעשות. אבל אנחנו כן יודעים לבכות. כן יודעים לעזור למשפחות, כן יודעים להתפלל וללמוד", הנחה הרב וייס את תלמידיו. "מה שאתם עכשיו זה לא מה שהייתם בשבת האחרונה ולא מה שתהיו בעוד שבועיים. אתם תוכלו להמשיך לשחק כדורסל בלי רגשות אשמה ולהמשיך את החיים ולהזיל דמעה. אין מה לעשות. זה מעמיד את החיים שלנו אחרת - אנחנו נהיה יותר רגישים, יותר מבינים את כאב הזולת".

 

עוד לפני ביקורה של שרת החינוך, יולי תמיר, ביקש הרב וייס להתייחס אליה בכבוד: "אסור לפגוע בשרת החינוך, צריך להראות לה את הצד המחבר. יבואו לכאן אנשים, ואנחנו נהיה קצת חלון ראווה.

 לא נעים שתבוא לכן השרה ומישהו יצעק לה 'שמאלנית' או 'שלום עכשיו'".

 

מנהל התיכון, הרב דוד שמחון, סיפר ל-ynet כי השיחה עם תמיר התנהלה כולה באווירה טובה ובכבוד. ואולם בצאתה, עשרות צעירים התנפלו על השרה בצעקות: "רוצחת", "תסתלקי מפה. זה הכל בגלל השמאל". הרב וייס ניסה להרגיע את הקהל, אך ללא הצלחה. השרה הוברחה מהמקום ואמרה בהמשך: "זה הזכיר לי את ימי רצח רבין. מצער שיש קהל שלא יודע לשים גבולות".


פורסם לראשונה 09/03/2008 19:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שפירא, היום
צילום: גיל יוחנן
"אנחנו כן יודעים להתפלל וללמוד"
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים