שתף קטע נבחר

"אבי קיקוס מאשים עצמו במות חנית, הקלו עמו"

אחיה של חנית קיקוס - שנאנסה ונרצחה לפני 15 שנה - הורשע לפני חודשים ספורים באונס נערה, והיום נפתח שלב הטיעונים לעונשו. אמו ואשתו לשעבר סיפרו שהוא מאשים עצמו במות אחותו, ומצבו הידרדר עד שימוש בסמים

שלב הטיעונים לעונש של אבי קיקוס - אחיה של חנית קיקוס ז"ל - נפתח היום (א') בבית-המשפט המחוזי בתל-אביב. קיקוס הורשע באוקטובר אשתקד באונס בת 16 שעמה נפגש כמה פעמים. אמו של קיקוס, דולי, ואשתו לשעבר העידו וסיפרו להרכב השופטים - ברכה אופיר-תום, מרים סוקולוב וישעיהו שנלר - שקיקוס האשים עצמו במותה של אחותו חנית. 

 

דולי קיקוס סיפרה בבית-המשפט: "היו שתי שיחות טלפון שאבי קיבל מחבר של חנית, על כך שהיא לא הגיעה לתחנת האוטובוס שבה הם קבעו. אבי היה אז נער מתבגר בן 16 ואמר לו: 'היא תגיע'. בפעם השנייה אמר לו 'אני לא יודע, אולי היא הלכה להרקדה'. אבי לא אמר לי שהיו שתי שיחות, והייתה לי אצבע מאשימה כלפיו. סטרתי לו ואמרתי לו: 'היא נחטפה'".

 

לדברי האם, מאז חלה הידרדרות במצבו של קיקוס, והוא אף החל להשתמש בסמים. אשתו לשעבר סיפרה בבית-המשפט כיצד בשיחה ביניהם אמר לה קיקוס שהוא אשם במותה של חנית, באומרו "בגללי היא לא בחיים".

 

אשתו לשעבר של קיקוס אמרה שהוא יסחוב עמו את האשמה במשך כל חייו. התובעת ביקשה מבית-המשפט לגזור על קיקוס עונש של חמש שנות מאסר בפועל, חרף המצב הקשה שבו שרויה המשפחה מאז הטרגדיה שפקדה אותם. לדברי התובעת, על קיקוס לרצות עונש מאסר ממושך, בין היתר בשל מצבהּ הקשה של הנערה שנאנסה.

 

משפט הרצח שהסעיר את המדינה

חנית קיקוס נאנסה ונרצחה ביוני 1993 בעת שעשתה את דרכה מביתה שבאופקים לבאר-שבע. בת 17 הייתה במותהּ. שמונה ימים לאחר ההיעלמות נעצר סולימאן אל-עביד, בעקבות דיווח שלפיו נראה ביום הרצח באתר הפסולת דודאים. לאחר כמה ימי חקירה, במהלכה הוכנס גם מדובב משטרתי לתא המעצר, הודה אל-עביד באונס וברצח, אך לא ידע להצביע על המקום שבו הטמין את הגופה.

 

משפט הרצח שהסעיר את המדינה, היה מהמורכבים שידעה המערכת המשפטית בישראל. אל-עביד הורשע באונס וברצח בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע, ונשלח למאסר עולם. הוא עירער לבית המשפט העליון, ובסמוך לדיון נתגלו באקראי שרידי גופתה של קיקוס בבור ניקוז בבאר-שבע. בעקבות כך הוחזר התיק לבית המשפט מחוזי, שם הורשע אל-עביד בשנית ברוב קולות.

 

אל-עביד עירער שוב לבית המשפט העליון, שם הגיע כל אחד מהשופטים למסקנה שונה: אחד ביקש להותיר את ההרשעות ברצח ובאונס, שני ביקש להרשיעו באונס בלבד ושלישי - לזכותו מכל האישומים.

 

לבסוף הורשע אל-עביד רק באונס והתיק הוחזר שוב למחוזי, שם נגזרו עליו 12 שנות מאסר. אלא שלאחר מכן, לבקשת המדינה, התקיים דיון נוסף בעניינו בהרכב מורחב בבית המשפט העליון, ושם פסק רוב של שישה שופטים מול שלושה כי הוא רצח ואנס את קיקוס - והעונש תוקן שוב למאסר עולם.

  

באוקובר אשתקד הודיע שר המשפטים, דניאל פרידמן, כי הוא מאמץ את עמדת השופטת מרים בן-פורת בעניינו של אל-עביד, לאחר שהשתכנע שלמרות חילוקי הדעות בערכאות השונות באשר לאשמתו של אל עביד, האשמה לגבי הרצח והאונס הוכחה מעל לכל ספק סביר. עם זאת, אמר פרידמן כי יש מקום לשקול את קציבת עונשו של אל-עביד בשל מראית העין בציבור, כי בכלא יושב אולי אדם חף מפשע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגשות אשם. אבי קיקוס
צילום: ירון ברנר
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
חנית קיקוס ז"ל
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
מומלצים