שתף קטע נבחר

מרקל תנאם בגרמנית בכנסת; אריאל: זה עמלק

ברוב של שבעה תומכים מול שני מתנגדים, איפשרה ועדת הכנסת לאנגלה מרקל לנאום בשבוע הבא במליאה. ח"כ אריה אלדד התנגד: "אני לא יכול לשמוע גרמנית במליאת הכנסת. זו השפה שבה נרצחו סבא וסבתא שלי". ח"כ אורי אריאל: "הם האבא של העמלקים"

האם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, תנאם בכנסת בגרמנית? השאלה הזו נדונה היום (ג') בוועדת הכנסת, שאישרה לקנצלרית לנאום בשבוע הבא במליאה, בעת ביקורה בישראל. שבעה חברי כנסת הצביעו בעד ההחלטה, ושניים התנגדו - חברי הכנסת אריה אלדד ואורי אריאל.

 

למרות שהאישור שניתן למרקל הוא טכני בלבד - וההחלטה לא נגעה לשפת הנאום אלא לעצם קיומו - ההחלטה עוררה סערה קטנה. ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי התנגד לכך שמרקל תנאם בגרמנית: "אני לא יכול לשמוע גרמנית במליאת הכנסת. זו השפה שבה נרצחו סבא וסבתא שלי. אני אקום ואצא. אם אין הכרח, אל תכופפו את התקנון, רק בשם אלה שהמילים האחרונות ששמעו היו גרמנית".

  

מזכיר הכנסת עו"ד איל ינון הסביר כי לא מדובר בשינוי תקנון, אלא בהחלטה בלבד. הוא ציין כי בעבר כבר נאמו פעמים נציגים גרמניים במליאה הכנסת בשפה הגרמנית. בכל אופן, הבהיר המזכיר, כי על פי הנוהל, אם מאושר לנציג מדינה לנאום במליאת הכנסת הוא יכול לנאום בשפתו הוא.  

 

גם ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) התנגד שהנאום יהיה בגרמנית: "אני לא חושב שבשבת שקוראים את פרשת זכור את אשר עשה לך עמלק, והם עמלקים, הם האבא של העמלקים... שישה מיליון... זה יפה שגרמניה שינתה את דרכה, ויש דברים חשובים שיש בתחום המדיני והביטחוני שיש להעריך אותם על זה, אבל לחזור למשפחת הזוחלים ולהיות סמרטוטים... מה קרה? מה קרה לנו?!"

  

ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה השיב: "גם סבתא וסבא שלי היו פליטים מגרמניה של המשטר הצורר. השפה הגרמנית לא נשמעה בביתם משום שזו הייתה שפת אמם. אני מבין מאיפה מגיעים הדברים של ח"כ אלדד. הפצע הזה פתוח. אבל צריך לקחת עוד דברים בחשבון: גרמניה היא היום הידידה היציבה של מדינת ישראל באירופה. היא עוגן של תמיכה בנו. העוגן הזה זקוק למיסוד ולקיבוע מבלי שנוותר כהוא זה על זכרון העבר. גרמניה עם כל העוצמה שלה היא לצידנו בתמיכה בלתי מסוייגת. יש לנו אינטרסים משותפים משמעותיים".

  

ח"כ יואל חסון: "לסירוב של הכנסת לאפשר לקנצלרית להופיע בכנסת עלולות להיות למשמעויות לא טובות. דווקא בהופעתה של הקנצלרית על דוכן הנואמים במדינת היהודים יש ניצחון גדול לעם היהודי". ח"כ יצחק זיו: "אנחנו הרי לא נשכח לעולם את מה שקרה, אבל אנחנו רואים מה גרמניה עושה ותעשה בשבילנו, צריך לתת לה את הבמה שלנו". יו"ר הוועדה, ח"כ דוד טל, סיכם: "קנצלרית גרמניה היא אחת השגרירות הטובות ביותר של ישראל באירופה, היא ראויה לכל הכבוד במליאת הכנסת וראוי שהיא תנאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגיעה לכנסת. מרקל
צילום: רויטרס
מומלצים